Úvod Novinky Tipy z programu

Dávajú im šancu. Miesto, kde vedia, ako pomôcť mladým Rómom kráčať lepšou cestou, oslavuje

Majú viac ako 65 miliónov členov v 120 krajinách a pomáhajú aj mládeži na Slovensku.

Dávajú im šancu. Miesto, kde vedia, ako pomôcť mladým Rómom kráčať lepšou cestou, oslavuje Zdroj: TASR, Ján Krošlák

História hovorí, že v londýnskom chráme sv. Pavla 6. júna 1844 založil pred 180 rokmi obchodník a súkenník George Williams vo veku 23 rokov spolu s jedenástimi priateľmi Kresťanské združenie mladých mužov Young Men's Christian Association známe pod skratkou YMCA. Redaktorka Sylvia Hoffmanová z Rádio Regina Stred opísala Nízkoprahové centrum Jordán YMCA v Jelšave, ktoré má mnoho aktivít s rómskymi deťmi.

Od Miroslava Hrivnáka, ktorý tu pôsobí od založenia v roku 2012 sa dozvedela veľa zaujímavostí: „Snažíme sa deťom pomôcť so zvládaním emócií. Preto úzko spolupracujeme s YMCA v Bratislave, kde organizujú aktivitu Cesta muža pre chlapcov z rozbitých rodín. Aj my našich chlapcov zapájame do týchto aktivít a vidíme na nich to uvedomenie, že nie každý prípadný konflikt sa musí riešiť hneď hnevom. V centre potom s nimi ďalej pracujeme, aby to poznanie v nich pokračovalo a udržalo.“

Šanca pre vylúčených

Aj známy moderátor Štefan Chrappa zasa v televíznom vysielaní RTVS o Nízkoprahovom centre v Jelšave YMCA povedal: „Dávajú tu šancu deťom a mládeži z vylúčených rómskych komunít. Dobrovoľnícky sa venujú výučbe cudzích jazykov, ale aj doučovaniu. Podporujú hudobno-kultúrne aktivity, učia základy varenia, ale aj základy spoločenského správania. S deťmi debatujú o Bohu, o živote a rozoberajú aj biblické témy. Aj keď sa primárne venujú deťom a mládeži, ich pomoc môžu vyhľadať aj dospelí.“

chrappa-stefan-700


Do jelšavského centra prichádzajú aj dobrovoľníci zo zahraničia, ktorí s deťmi nacvičili o. i. aj dvojhodinové vystúpenie piesní a tancov podľa známeho muzikálu Mamma Mia. V Jelšave dlhodobo podporujú u detí záujem o kultúrne aktivity v tanečnom krúžku. Sylvii Hoffmanovej pre Rádio Regina Stred na otázku, či nemajú pri vystupovaní na verejnosti trebárs na Dňoch mesta Jelšava, alebo v Dome seniorov trému, jedna z malých tanečníčok spontánne povedala: „Máme trému, ale navzájom sa snažíme si pomáhať.“

Pracovník Nízkoprahového centra Jordán YMCA v Jelšave Miroslav Hrivnák informácie doplnil: „Záujem je u detí aj o doučovanie najmä vtedy, ak majú problém v škole, ktorý potrebujú vyriešiť. Do nášho klubu hier a do čajovne môžu prísť stráviť čas a kedykoľvek zasa môžu voľne odísť. Máme tu aj dievčenskú skupinu, kde preberajú rôzne veci súvisiace s dospievaním, školou, životom, pričom prístup mužov do nej je zakázaný, aby mali bezpečný priestor.“

Kapušany-Stanislav-Háber-RTVS Zdroj: STVR, Stanislav Háber

Oáza pred pokušeniami

Organizácia YMCA vznikla na pomoc mladým ľuďom strateným v odľuštenom prostredí a v roku 1855 vznikla v Londýne aj dievčenská obdoba YWCA (Young Women 'Christian Association). YMCA spojila kázanie na uliciach so sociálnou službou. Filantropi považovali tieto charitatívne miesta, ktoré ochránia mládež pred pokušením alkoholu, hazardných hier a prostitúcie, pričom sa tu bude podporovať dobré občianstvo.

Organizácia sa rozšírila mimo Spojeného kráľovstva vďaka Veľkej výstave v roku 1851, prvej zo série svetových veľtrhov, ktorá sa konala v Hyde Parku v Londýne. Myšlienku vytvorenia skutočne globálneho hnutia s medzinárodným ústredím inicioval Henry Dunant, tajomník YMCA Ženeva, ktorý neskôr založil Medzinárodný výbor Červeného kríža a získal prvú Nobelovu cenu za mier v roku 1901.

Medzinárodne uznávaný Dunant úspešne presvedčil YMCA Paris, aby zorganizovala prvú svetovú konferenciu YMCA. Konferencia sa konala v auguste 1855 a zišlo sa na nej 99 mladých delegátov z deviatich krajín. V Prahe, Brne a Bratislave vybudovala rekreačné strediská. YMCA aj YWCA sa v období prvej Československej republiky (ČSR) zaslúžili o rozvoj volejbalu a basketbalu, neskôr aj ďalších športov. Obe organizácie mali u nás pred 2. svetovou vojnou približne dvadsať tisíc členov. V roku 1951 bola komunistickým režimom YMCA nútená svoju činnosť ukončiť a obnovila ju u nás až v roku 1990 po Nežnej revolúcii.

YMCA-Jelšava-archív Zdroj: archív

Dnes má YMCA viac ako 65 miliónov členov v 120 krajinách sveta, takmer 90.000 zamestnancov, približne 920.000 dobrovoľníkov a 12.000 pobočiek po celom svete. Je založená na kresťanských princípoch, ale kladie si za úlohu byť k dispozícii pre všetkých mladých bez ohľadu na náboženstvo a nevykonávať preto cielenú misionársku činnosť.

Viac o aktivitách organizácie YMCA sa dozviete z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90