Úvod Novinky Tipy z programu

Mikroplasty už aj v plodovej vode budúcich matiek. Ich počet dramaticky stúpol

Nové analýzy ukázali rekordný počet nebezpečných mikročastíc aj na najnepravdepodobnejších miestach.

Mikroplasty už aj v plodovej vode budúcich matiek. Ich počet dramaticky stúpol Zdroj: pixabay

Mikroplasty sa, žiaľ, stali súčasťou nášho každodenného života. Objavíte ich aj na najneočakávanejších miestach, samozrejme v jedlách, v nápojoch vrátane piva, v mede, alebo vo vode z vodovodu.

Zber mikroplastov. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Viac ako hviezd

Podľa údajov OSN spred piatich rokov ich v moriach plávalo až neuveriteľných 51 biliónov častíc, čo bolo 500 krát viac ako je v celej našej galaxii hviezd a toto číslo je nepredstaviteľné, pričom prudko ďalej rastie.

O výskume množstiev mikroplastov v našom životnom prostredí prinieslo Rádio Slovensko informácie z vytrvalostnej súťaže lodí, ktorá trvala niekoľko mesiacov a čo vo výskume znamenala, vysvetlila moderátorka Barbara Štubňová: „Ocean race je tímová vytrvalostná súťaž lodí, pri ktorej okrem súťaženia naberali posádky vzorky vody a posielali ich do britského Národného oceánografického centra.“ 

súťaž-TASR Zdroj: TASR

Výsledky odobratých vzoriek vody nie sú teda vôbec pozitívne. Oproti posledným meraniam pred rokom 2020 ich počet podľa Barbary Štubňovej dramaticky stúpa: „Vtedy bolo najviac mikroplastov pri pobreží Juhoafrickej republiky 50 až 100 mikroplastov na meter kubický, teraz namerali v rovnakom množstve vody 800 až 1700 častíc.“

Ešte nezačal ani rozklad

Aj v najodľahlejšom mieste odberu vody, v tichomorskom Point Nemo našli 320 mikročastíc na meter kubický. Lode sa plavili vodami južného Tichého oceánu, Indického aj Atlantického oceánu. Plavili sa pri pobreží, ale aj viac ako dva a pol tisíc kilometra od pobrežia a všade už boli nájdené mikroplasty.

mikroplasty-TASR Zdroj: TASR

Aj keby sme prestali vyrábať plasty okamžite, problém zostane, lebo mnohé sa ešte ani nezačali v prírode rozkladať a kolujú aj v krvi nenarodených detí. Rodia sa nám teda už so zabudovanými plastmi v tele ako nejaké živé plastové bábiky. Nik netuší, aké to prinesie ešte problémy v budúcnosti.

  Zdravotné dopady mikroplastov. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Ľudská výroba plastov pritom každoročne stúpa. Morské živočíchy si mikroplasty mýlia s potravou a prehĺtajú ich, čím sa dostávajú aj na náš tanier.

plast-TASR Zdroj: TASR

Ako ostré črepy

Mikroplasty sú kúsky plastov menšie ako 5 milimetrov a podľa Barbary Štubňovej: „Niektoré môžu v tele pôsobiť ako ostré črepy, ktoré narúšajú živé bunky.“

Mikroplasty sú však aj v ovzduší, čo sa dokázalo objavom mikroplastov už aj v snehu v Arktíde.

plasty-Stanislav-Háber-RTVS Zdroj: RTVS, Stanislav Háber

Mnohé vedecké výskumy hľadajú riešenia, ako sa ich môžeme zbaviť. Súčasnú dobu označujú viacerí už ako dobu plastovú. Isté je, že v prvom rade by sa musela na celom svete zastaviť ich ďalšia výroba. Veľa času ľudstvu však už nezostáva, lebo aj keby sa tak stalo okamžite teraz, odstraňovanie plastov bude trvať z prírody dlhé stáročia.

Viac sa o tejto téme dozviete z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90