Úvod Novinky Tipy z programu
Postupy, ktoré zaujmú. Ošetrujte rastliny v záhrade na prírodných princípoch
Postupy, ktoré zaujmú. Ošetrujte rastliny v záhrade na prírodných princípoch

Postupy, ktoré zaujmú. Ošetrujte rastliny v záhrade na prírodných princípoch

Vypestujete si zdravie.

Čoraz viac záhradkárov odmieta používať rozličné chemické prípravky na ošetrovanie rastlín a hľadá zdravú alternatívu.

Dažďová voda je základ

Z tohto dôvodu Farmárska revue požiadala ovocinárskeho experta Ľudovíta Vašša, aby prezradil recepty na výživné a liečivé elixíry, ktoré pomôžu: „Výživné a liečivé elixíry by sme mali v záhradách používať pravidelne. Základnou surovinou je dažďová voda. Z nej vytvárame zákvas.“

Zhromažďovanie dažďovej vody je nielen vďaka horúcim suchým letám bežná prax záhradkárov, ale o dažďovej vode sa vie, že má zaujímavé vlastnosti aj pre človeka. Ak ju teda už máme, do suda s „dažďovkou“, ako ju nazýva Ľudovít Vašš môžeme pridať viacero zelín: „Najlepšie je používať klasickú žihľavu. Môžeme použiť aj hluchavku. Prípadne kostihoj je vynikajúci. Špecifické účinky má praslička. Vynikajúcim stimulátorom rastu je v podstate hocaká vŕba.“

Vašš-RTVS

Rozprúďte kvasenie

Ovocinársky expert používa najradšej vŕbu bielu, latinsky salix alba: „Vŕba obsahuje množstvo kyseliny salicilovej a množstvá rastových stimulátorov, tzv. fytohormónov, ktoré pomáhajú rastlinám pri zakoreňovaní.“

Zákvas z týchto rastlín chce čas ako všetko, ak to chcete urobiť poriadne a čo najlepšie. Dažďová voda obsahuje prirodzene množstvo mikróbov a je mäkká, preto podľa Vašša v pridaných rastlinách: „Veľmi dobre rozprúdi proces kvasenia.“

žihľava-Stanislav-Háber-RTVS

Zálievky ku koreňom i na listy

Príprava výluhu spočíva v tom, že takouto vodou zalejeme posekané rastliny a necháme odstáť, teda vlastne zakvasiť. Ovocinársky expert Ľudovít Vašš odporúča zákvas nechať tak, aby pracoval minimálne dva týždne: „Ideálne sú však aspoň tri týždne, až mesiac, kým sa tam rozprúdi mikrobiálny život. Spoznáme to podľa toho, že na hladine sa spraví taký akoby film, mastný povlak a až je tam ten život očivodne vidieť, používame zákvas na zálievku.“

Zalieva sa tento zákvas ku koreňom rastlín, alebo aj priamo na listy skoro ráno, či neskoro večer. Zo žihľavy má výluh podľa experta takéto prospešné vlastnosti: „Zo žihľavy posekanej do koša kosačkou môžeme vyrobiť veľmi silný výluh a spoznáme ho podľa vône. Používame ho na zálievku po jemnom zriedení jedna k jednej na listy, keďže obsahuje množstvo dusikatých látok, mikroelementov a výživných prvkov.“

zber-žihľava-Stanislav-Háber-RTVS

Zákvas lieči

Rovnako použijeme aj hluchavkové zákvasy. Tie z vŕby pomáhajú nielen zakoreneniu, ale aj bujnému rastu nami pestovaných rastlín.

Prasličkové zákvasy majú podľa Vašša zasa iné výnimočné ďalšie výhody: „Pôsobia namiesto fungicídnych prípravkov. Využijeme takýto zákvas proti múčnatke a iným hubovým ochoreniam vďaka vysokému obsahu kremíka spevňuje bunkové steny.“

vŕba-pixa

Viac sa o liečivých výživnych zákvasoch v podobe zálievok pre vašu záhradu z rozličných zmesí ku koreňom i na listy dozviete z archívu STVR bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90
Foto: STVR - Stanislav Háber

Živé vysielanie ??:??

Televízia