Úvod Novinky Tipy z programu
Sitno uvidíte ako na dlani a objavíte jedinečný historický ohňový stroj
Sitno uvidíte ako na dlani a objavíte jedinečný historický ohňový stroj

Sitno uvidíte ako na dlani a objavíte jedinečný historický ohňový stroj

Viete, kde u nás rastie Masarykova jedľa?

Medzi Novou Baňou a Malou Lehotou objavíte prekvapivý náučný chodník s názvom Vojšín, ktorý tieto dve miesta spája.

Nová-Baňa-Starohutský-vodopád-RTVS

Vodopád zaujímavý v každom období

Kamera Televíkendu s jej moderátorkou Martinou Kacinovou vyrazila z miestnej časti Novej Bane s názvom Stará huta. Za štyri hodiny, koľko túra približne trvá, prišla k unikátnemu andezitovému kamennému moru v Malej Lehote.

Miestni obyvatelia od nepamäti tieto skaly používali ako stavebný materiál. Kamenné more je momentálne už chránenou prírodnou pamiatkou. Inú chránenú prírodnú pamiatku objavíte hneď na prvej zastávke od Starej huty. Na náučnom chodníku Vojšín, ktorý má 12,5 km, objavíte skutočnú vodnú nádheru. Juraj Kološta z CVČ v Novej Bani si o nej myslí: „Starohutský vodopád je zaujímavý v každom ročnom období. Náučný chodník Vojšín vás prevedie Pohronským Inovcom. Nájdete tu dokonalý únik od civilizácie.“

Pátková-OOCR-GRON-RTVS

Sitno ako na dlani

Okrem prírodných pamiatok cez listnaté aj ihličnaté lesy uvidíte nevšedné a pôsobivé výhľady. Horské zážitky ponúka totiž nezvyklé stretnutie až troch pohorí Považského Inovca, Tríbeča a Vtáčnika. Chodník obnovili pracovníci Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) GRON, odkiaľ Mária Pátková upozorňuje, že z Jašekovej skaly vidíme skutočne pôsobivé obrazy: „Vidíte Štiavnické vrchy s ich dominantným vrchom Sitno. Rovnako vidíte dve novobanské miestne časti Starú hutu, ale aj protiľahlú Bukovinu.“

Najdlhší úsek náučného chodníka Vojšín vedie od Jašekovej skaly k Sedlovej skale s nadmorskou výškou 778 metrov n. m., odkiaľ vidno nielen spomínané Štiavnické vrchy, Pohronský Inovec, či Vtáčnik, ale prekvapivo aj Kremnické vrchy.

vyhľad-RTVS

Masarykova jedľa na Vojšíne

Mária Pátková dodáva: „Zo Sedlovej skaly vidíme priamo na mesto Nová Baňa a oproti masív kopca Háj s rovnomennou rozhľadňou, kam smeruje najviac turistov. Náučný chodník Vojšín je však alternatívou, ak nechcete stretnúť veľa turistov.“

V OOCR GRON začali s realizáciou obnovy náučného chodníka Vojšín v roku 2021 a otvorili ho len v minulom roku. Vojšín je pritom najstarším náučným chodníkom, ktorý vznikol už v roku 1996. K jednotlivým zastaveniam po novom pribudlo zastavenie Masarykova jedľa, lebo prvý československý prezident tadiaľto chodieval na prechádzky zo svojho letného kaštieľa v Topoľčiankach.

Podľa Márie Pátkovej z vrcholu Vojšína (819 m n. m.) vidíme: „Vrch Vojšín je dominantou nad obcami Veľká Lehtoa a Malá Lehota, pričom uvidíme aj pohorie Tríbeč až po jeho vrchol Zobor nad Nitrou.“

Ak by sa vám výlet pokazil pre zlé počasie, v Novej Bani neobíďte Pohronské múzeum. Majú tu jedinú vulkanologickú expozíciu na Slovensku.

Potterov-stroj-Jozef-Poliak-TASR

Jedinečný ohňový stroj v Európe

Dozviete sa všetko aj o jedinečnom banskom atmosférickom stroji. Našli tu miesto, kde stále v rámci archeologického výskumu. Ohňový Newcomenov banský stroj je najstarším parným pracovným strojom v Európe. Anglický mechanik Isaac Potter ho v Novej Bani uviedol do prevádzky v roku 1724.



Viac sa o výletoch po náučnom chodníku Vojšín a unikátoch okolia Novej Bane dozviete z archívu STVR bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90
foto: TASR, STVR

Živé vysielanie ??:??

Televízia