Úvod Novinky Tipy z programu
Akými spôsobmi nastavíte svoje telo, aby ste zvládli túžbu neriadene sa napchávať?
Akými spôsobmi nastavíte svoje telo, aby ste zvládli túžbu neriadene sa napchávať?

Akými spôsobmi nastavíte svoje telo, aby ste zvládli túžbu neriadene sa napchávať?

Ak dostanete na niečo chuť a neviete sa ovládnuť, vtedy vieme, čo máte urobiť.

Ak sa aj vám stáva, že dostanete na niečo na jedlo chuť a neviete sa ovládnuť, odborníci hovoria, že menej je v takých prípadoch vždy viac. Na sociálnych sieťach nájdete množstvo skúseností od ľudí, ktorí podľahnú a zažívajú v noci tzv. biely sex. Znamená to, že v noci vstanete z postele a zrazu stojíte pred bielym svetlom otvorenej chladničky.

Ovocná štafetková torta od Adama

Máme rýchlo pribrzdiť?

Čo sa deje s našim telom, keď sa večer prejeme. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Expert na zdravý životný štýl Michal Páleník pre Barbaru Štubňovú v Rádiu Slovensko vysvetlil, že môžeme pokojne jesť aj na večer, ak ide o ľahko stráviteľné pokrmy: „Môžeme jesť aj večer. Dôležité je, čo zjeme. Ak je to ľahké jedlo, prečo nie?“

S následkami musíme počítať v prípade, ak sa neriadene prejeme. Následky sa nemusia prejaviť vôbec, ale niektoré sa objavia podľa Michala Páleníka na sto percent: „Telo vylučuje neskoro večer hormóny tak, aby nás prichystalo na regeneráciu a spánok. Ak máme v žalúdku príliš veľa jedla, tak telo nevie oddychovať, lebo musí tráviť.“

My sa síce najeme pre neodolateľnú chuť pokrmov, ale musíme vedieť, že tým dávame nášmu telu prácu navyše. Musí sa opäť naštartovať náš tráviaci systém, ktorý bol už pripravený na upokojenie a regeneráciu. Expert upozorňuje, že okrem narušenej kvality spánku sa nám však pritrafia aj iné komplikácie: „Na druhý deň máme väčší pocit hladu a celý ďalší deň sme unavenejší.“

ovocné-Stanislav-Háber-RTVS

Čo sa deje ďalší deň

Sladké ovocie môže byť vhodná náhrada, ak máme silnú vôľu a postačí nám na upokojenie našej chuti na sladké. Keď si ľahneme najedení z cukrových sladkostí či z varených dobrôt, z preplneného žalúdka sa časť jedla dostáva hore do hltanu a Michal Páleník dodáva, že sa nám pri uvoľnenom svalstve: „Časť tráveniny toho chýmusu prenikne do hltanu a možeme pociťovať reflux.“

V prvom momente si neuvedomujeme po nočných útokoch na chladničku, že sme spáchali niečo zlé. Negatívne efekty prídu až počas spánku a najviac počas ďalšieho celého dňa. Michal Páleník to popísal už detailnejšie: „V momente, keď zjeme veľa jedla, naše telo to nevníma ako niečo hrozné. Len čo si ľahneme a začneme zaspávať, začne sa nám grgať, začne nás páliť záha.“

obezita-TASR

Menej rozmýšľame

Ráno, len čo sa zobudíme, sme podľa experta: „Unavenejší napriek tomu, že sme spali rovnaký počet hodín ako deň predtým, ale vtedy sme nezjedli až toľko veľa jedla.“

Navyše, celý ďalší deň máme väčšiu chuť na jedlo. Trpíme únavou a pažravosťou. Vládzeme menej športovať, ale aj rozmýšľať.

Viac sa dozviete z archívu STVR bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90
Foto: TAsr, pixabay, STVR - Stanislav Háber

Živé vysielanie ??:??

Televízia