Úvod Novinky Osobnosti

Hudobný mág Michael Kocáb má 70 rokov. Pomohol poslať od nás domov ruské vojská

Neuveríte, čo si o otcovej hudbe myslí jeho dcéra Natália Kocábová.

Hudobný mág Michael Kocáb má 70 rokov. Pomohol poslať od nás domov ruské vojská

O legende československej kultúry si z archívu STVR môžete pozrieť pôsobivý dokument režisérky Oľgy Sommerovej Michael Kocáb, rocker versus politik, ktorý vznikol v koprodukcii Českej televízie a Slovenskej televízie.

Milan-Markovič-Daniel-Veselský-TASR

Už ako študent legendou

Hudobník Michael Kocáb ešte ako študent pražského konzervatória v roku 1977 založil kultovú skupinu Pražský výběr, ktorá sa až do pádu totality v roku 1989 pohybovala na hranici medzi oficiálnou a neoficiálnou zakázanou scénou. Už pred Novembrom 1989 založil spolu s Michalom Horáčkom občianske združenie Most, v ktorom iniciovali vyjednávanie s totalitnými oficiálnymi predstaviteľmi moci s disidentmi: „Táto iniciatíva vyvrcholila 26. novembra 1989 stretnutím v Obecním domě, kedy si komunistický premiér Ladislav Adamec a Václav Havel podali ruky,“ čo bolo v tých časoch považované za veľký zázrak, keďže pôvodne komunistický Ladislav Adamec tvrdil, že sa nikdy s Václavom Havlom nestretne.

vera-chytilova-sita

Vyznanie Věry Chytilové

Aktivista Michael Kocáb má veľkú zásluhu na tom, že prechod od totality k demokracii nebol krvavý, ale zamatový, čo možno v dejinách vôbec považovať za veľký div. Česká uznávaná režisérka Věra Chytilová (1929-2014) sa na adresu Michaela Kocába za svojho života vyjadrila: „Jeho hudba vo mne vzbudzuje eufóriu, je úžasne prekvapujúca. Obdivujem aj jeho samotného. Je vzácne počestný človek.“

Známe je energické úsilie, ktoré Michael Kocáb vyvinul na to, aby z územia Československa po viac ako dvadsiatich rokoch odišli okupačné sovietske vojská, ktoré nás obsadili 21. augusta 1968. Hudobný skladateľ, inštrumentalista, spevák a občiansky aktivista Michael Kocáb sa narodil 28. júla 1954 v Prahe. Študoval hru na orgán na Pražskom konzervatóriu.

Ako nestraník nominovaný Stranou zelených bol v rokoch 2009 a-2010 ministrom pre ľudské práva a národnostné menšiny Českej republiky. V novembri 1989 spoluzakladal Občianske fórum a v rokoch 1990-1991 bol poslancom Federálneho zhromaždenia ČSFR, keď pôsobil v parlamentnej komisii pre dohľad na odsun sovietskych vojsk z Česko-Slovenska a potom zložil mandát poslanca. Venoval sa už len hudbe a podnikaniu. Pražský výběr vyprevádzal ruské vojská sériou koncertov pod názvom Adieu C. A. Na záverečnom bol prítomný Václav Havel a ako hosť vystúpila aj americká hudobná legenda Frank Zappa, ktorý onedlho potom zomrel, takže to bolo jeho posledné verejné vystúpenie.

Darja-Kocábová-STVR

Mama Darja Kocábová

Ako študent pražského konzervatória bol neuveriteľne usilovný, na čo takto Michal Kocáb spomínal slovami: „Ak sa stalo, že som osem hodín z nejakých dôvodov nemohol cvičiť, bol som zúfalý a mal som pocit, že zo mňa nič nebude.“

Jeho sestra Magdalena Westman v dokumente hovorila, že ako vyrastali v rodine farára Českobratskej cirkvi evanjelickej Alfréda a psychologičky Darji Kocábovcov, ktorí boli proti komunistickému režimu, tak sa „proti rodičom“ nebúrili ako iné deti. Aj Michael Kocáb po rokoch otvorene priznal: „Bol som na rodičoch emocionálne závislí.“

Mama hudobníka Darja Kocábová (1931-2023) zomrela v minulom roku a v dokumente ešte vystupuje, kde na detstvo svojho syna spomínala takto: „Bol ako dieťa veľmi dobrotivý, každého ospravedlňoval, keď mu ublížili, alebo ak mu vzali nejakú hračku, alebo mu niečo zničili, tak vravieval: Oni sú dobrí, oni to nechceli, mama, vieš.“

Kocábová-Marsha-STVR

Manželka Marsha

Sám Michael Kocáb spomínal na dramatické obsadenie Československa v roku 1968: „Keď som mal štrnásť rokov, videl som ruské tanky a po prvýkrát som videl rodičov plakať. Nevedel som, že im môžem povedať: Neplačte, ja ich zasa vyženiem.“

V pôsobivom dokumente Oľgy Sommerovej však prišlo aj na to, ako vnímajú tvorbu otca jeho najbližší. Bývalá manželka, s ktorou opäť spolu žijú, americká rodáčka Marsha Kocábová, upozornila: „Nikdy som nestretla nikoho takého podobného. Najviac je talentovaný myslím na klasickú hudbu.“

Natália-Kocábová-STVR

Dcéra Natália

Prekvapila však dcéra Natália, ktorá to povedala naplno: „Otcova hudba je mimoriadna. Veľmi ma ovplyvnil jeho Odysseus a chcela by som ešte niekedy zažiť niečo podobné. Stále mu to hovorím, ale on stále chce byť ako rocker.“

Tieto slová Michaela Kocába rozosmiali: „No to je naozaj výborné, že chcem byť ako rocker.“

Smial sa, keďže Michael Kocáb nie že chce byť rocker, ale on už celé desaťročia patrí k uznávaným českým rockerom, ale faktom zostáva, že je aj oceňovaným hudobným skladateľom vážnej hudby.


Hudobné oratórium Odysseus vzniklo zo skladateľského obdobia Michaela Kocába, keď komunisti jeho skupinu Pražský výběr v roku 1983 totalitne zakázali a viac nesmeli vystupovať na verejnosti. Odkaz tvorby a života zhrnul asi najpresnejšie režisér a choreograf Ondrej Šoth, keď pripravoval v Národnom divadle Košice multimediálnu inscenáciu o komunistami umučenej Milade Horákovej: „Nedokázal by som túto tému spracovať, keby som Michaela Kocába nepoznal. Je dôležité mladým ľuďom povedať, že toto sa nesmie viac stať.“

Sommerová pred premiérou dokumentárneho filmu Michael Kocáb_TASR.jpg

S Oľgou Sommerovou

A to je asi najvýznamnejšie posolstvo tvorby a života talentovaného skladateľa, hudobníka a bývalého politika Michaela Kocába, ktorý trvdí: „Ľudské práva sú pre život ľudí tak dôležité, ako vzduch a voda.“

Spoznaním fascinujúceho umeleckého a ľudského osudu Michaela Kocába sa spoločnosť učí, čo znamenala bývalá totalita v krivení osudov ľudí, aby sa u nás už nikdy nič podobné nevrátilo.

Preto si dokument môžete pozrieť aj z archívu STVR bez reklám a zadarmo. Za svoju prácu získal rad ocenení. Za hudbu k filmu režiséra Ivana Fílu Král zlodejov dostal v roku 2004 prestížneho Českého leva. Je aj držiteľom Radu Bieleho dvojkríža II. triedy za mimoriadne zásluhy o všestranný rozvoj vzťahov medzi Českou republikou a Slovenskou republikou, ktorý mu udelil v roku 2017 prezident SR Andrej Kiska.

25 50 75 90