Úvod Novinky Tipy z programu

Náš národný kameň zdobil kráľovské koruny od čias starého Egypta. Poznáte jeho dejiny?

Francúzsky král dal pre opál odťať ruky zlatníkovi. Krášlili sa ním Kleopatra, Mária Terézia, Sissi, aj britská kráľovna.

Náš národný kameň zdobil kráľovské koruny od čias starého Egypta. Poznáte jeho dejiny?

Podľa marketingovej manažérky Slovenských opálových baní Ivety Adamovej tu vytvorený náučný chodník turistom dostatočne priblíži históriu ťažby opálu v Slanských vrchoch nad Prešovom.

bane-Dubník-Milan-Kapusta-TASR

Geológia, vegetácia a zoológia v jednom

Tento zaujímavý náučný chodník vybudovali Slovenské opálové bane, s. r. o., v spolupráci so štátnym podnikom Lesy SR a aj s Regionálnym centrom ochrany prírody v Prešove. Upriamuje pritom pozornosť návštevníkov aj na tunajšie životné prostredie. Náučný chodník vedie banským revírom Libanka, na území ktorého sa nachádzajú aj staré banské diela, ktoré tu vznikli podľa Ivety Adamovej počas ťažby drahého opálu: „Na trase s dĺžkou približne 1,5 kilometra je umiestnených 14 informačných tabúľ venovaným vzniku opálu, ťažbe, vybraným banským dielam, ako aj geológii, vegetácii a zoológii Slanských vrchov a samostatne netopierom.“

Po ukončení ťažby sa rozsiahle podzemné priestory opálových baní stali podľa Ivety Adamovej slov tunajším významným zimoviskom netopierov. V roku 1964 boli podzemné priestory z tohto dôvodu vyhlásené za Chránený areál Dubnické bane. Územie, ktorým náučný chodník vedie, sa nachádza v štvrtom stupni ochrany prírody. Vstup na chodník je bezplatný a je vhodný pre deti i dospelých.

dubnický-Milan-Kapusta-TASR

Od ťažby až po živú prírodu

Marketingová manažérka Iveta Adamová dodala, že informačné tabule sú spracované dvojjazyčne, v slovenskom a anglickom jazyku: „Cieľom náučného chodníka je priblížiť históriu ťažby a upriamiť pozornosť na živú prírodu Slanských vrchov, potrebu jej ochrany, ako aj v nevyhnutnej miere na hospodárenie v lesoch trvalo udržateľným spôsobom, so zreteľom na využívanie lesov či už návštevníkmi baní, turistami a v neposlednom rade obyvateľmi vidieka.“

Jozef Čurík o opálovej bani pri Prešove. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


FOTO Slovenské opálové bane.jpg

Zbožní baníci a smrť kobrou

Pri vstupe do opálových baní nájdeme podľa riaditeľa banského skanzenu Jozefa Čurík  drevený kríž, lebo baníci boli zbožní: „V lete sa pred ním modlili vonku a v zime vo vnútri. Dala ho postaviť pani Goldschmiedová.“

Pre Rádio Regina Východ Jozef Čurík o histórii ťažby opálu informácie doplnil: „Iba u nás sa do konca 19. storočia opál ťažil. Až koncom 19. storočia sa objavili ložiská opálu v Austrálii a naši nájomcovia bane už nevedeli tejto konkurencii vzdorovať. Slovenský opál má unikátnu farbohru a históriu, aký nemá žiaden iný opál na svete.“

Vďaka svojej vzácnosti sa dostal aj na britskú kráľovskú korunu, či na korunu cisárovnej Sissi a mala ho aj legendárna kráľovná Kleopatra známa vďaka romániku s rímskym vládcom Caesarom, či spôsobom smrti, keď sa naschvál nechala pohrýzť kobrou.

Kleopatra-TASR

Slovenský opál zdobil cisárovnu Máriu Teréziu, ale aj Napoleona Bonaparteho.

Pre Rádio Slovensko Jozef Čurík pripomenul: „Náš opál si obľúbili aj členovia rodiny cisára Napoleona. Cisárovna Jozefína nosila najslávnejší opál s menom Oheň trójsky.“

Slovenský národný kameň

Preto kurátorka Východoslovenského múzea v Košiciach Mária Krišovská pre Rádio Regina Východ zdôraznila: „Náš drahý opál môžeme považovať za národný kameň, keďže ložiská v Dubníku a v Červenici boli do konca 19. storočia jedinými na svete, kde bol známy pod názvom uhorský drahý opál. Pripisovali mu liečiteľské vlastnosti. Verili, že pôsobí na nervy, lieči choroby srdca a zlepší zrak, keďže má iné optické vlastnosti ako iné minerály a bolo záhadou, ako vzniká.“

Mária Krišovská o opále. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Najväčší u nás nájdený opál (594 gramov) pochádza z roku 1775 a volá sa Harlekýn. Majú ho v Prírodovednom múzeu vo Viedni. Našiel sa na dne potoka v Červenici pri Prešove.

opalové bane LIBANKA

Najväčšiu zbierku slovenských opálov z Dubníka nájdete v Prírodovednom múzeu v Budapešti, ktoré opatruje až 336 926 kusov.

Francúzsky kráľ Ľudovít XI. (1423-1483) prikázal odťať ruky zlatníkovi, ktorému pri osádzaní do šperku opál praskol.

Viac sa o opáloch a ochrane prírody pri baniach nad Prešovom dozviete z archívu STVR bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90