Vihorlatské pohorie má viacero prvenstiev u nás a v prírodnom bohatstve aj na svete. Vo svojom vnútri napríklad ukrýva najväčšie nekrasové jazero v Karpatoch a pritom ide zároveň o tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku.
Morské oko napája šesť potokov
Ako vysvetlil v Rádiu Slovensko v rubrike Richardov DEDEKER moderátor Richard Dedek, ktorý dodal aj parametre: „Morské oko je 750 metrov dlhé a 25 metrov hlboké. Napája ho až šesť potokov.“
DEDEKER o bukových pralesoch Vihorlatu.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Výlet na Morské oko stojí za to najmä v horúcom letnom počasí, kde vás pred páľavou ochránia výnimočné lesy a tunajšie prírodné nádhery.
Naše unikátne pralesy
Tieto lesné spoločenstvá vo Vihorlatskom pohorí boli v roku 2007 totiž zapísané medzi lokality svetového prírodného dedičstva UNESCO a Richardov DEDEKER prezradil o ich výnimočnosti viac: „Unikátne Bukové pralesy majú vyše 240 ročné stromy a boli tu namerané ich výšky až nad 56 metrov, čo sú najvyššie jedince na svete a sú to porovnateľné výšky so stromami, aké rastú v tropických pralesoch.“
Na webovej stránke UNESCO Organizácie spojených národov pre vzdelanie, vedu a kultúru sa uvádza: „Tieto lesy obsahujú neoceniteľnú prírodnú genetickú banku buka.“
Staré bukové lesy a pralesy sa nachádzajú iba v Európe v dvanástich krajinách
a to na území štátov: Albánska, Belgicka, Bulharska, Chorvátska,
Nemecka, Rakúska, Rumunska, Slovenska, Slovinska, Španielska, Ukrajiny a
Talianska. U nás sú však oproti ostatným výnimočné.
Dovidíte do tretej krajiny
Ide o hodnoty celosvetového významu, keďže rozloha pralesov sa každým rokom na Zemi zmenšuje. Výhľady na ne máte aj z Vinianského hradu, pričom dovidíte až na Zemplínsku šíravu.
Preto možno neprekvapí, čo odznelo v Rádiu Slovensko, že pralesy sa aj u nás, samozrejme, musia chrániť: „Samotný vrch Vihorlat je pre turistov neprístupný. Nachádza sa v piatom stupni ochrany prírody.“
Na vrchol Vihorlatu (1075,5 m n. m.) sa teda dostanete iba s povolením a so sprievodom, alebo v rámci organizovaných výstupov. Vihorlat má až dva vrcholy na svojom hrebeni a vidíte odtiaľ až do Poľska, na Ukrajinu, do Maďarska, či dokonca do Rumunska, s ktorým nesusedíme, čo je výnimočný jav. Ide teda o miesto, odkiaľ dovidíte do tretej krajiny, čo je absolútna rarita aj v rámci európskeho a svetového porovnávania sa s inými krajinami.
Pylón na vrchole Vihorlatu
Na vyššom západnom vrchole Vihorlatu (výlet naň nájdete aj v archíve Televíkendu) je umiestnený mohutný železobetónový pylón z čias prvej Československej republiky.
Pralesové rezervácie sú slovenskou pýchou, keď sa do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO dostali až štyri lokality a o Karpatských bukových pralesoch si pozrite v archíve STVR aj dokumentárny film.
Tri z nich ležia v Národnom parku Poloniny: Stužica, Havešová a Rožok. Pritom v Národnej prírodnej rezervácii Havešová namerali dokonca ešte vyššiu výšku bukov až 58 metrov, ktoré sú najvyššími na svete. Richardov DEDEKER upozornil na ďalšiu vzácnosť, akú inde nenájdete a ide o svetovú raritu v rámci štvrtej lokality zapísanej v Zozname UNESCO, ktorou je samotný vrch Vihorlatu: „Za hlavný turistický vrchol Vihorlatského pohoria, ktorý je však dostupný na rozdiel od Vihorlatu, sa považuje Sninský kameň (1006 m n. m.), kde nájdete tzv. chodbové jaskyne. Vznikli tak, že keď tu boli ešte sopky a láva váľala stromy, ich kmeň sa obalil lávou. Po dlhom čase kmene stromov vyhnili a láva stuhla. Ostali tieto unikátne jaskynné chodby.“
Viac o vzácnych pralesoch na Slovensku a prírodných pamiatok sa dozviete z archívu STVR bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90