Včela medonosná latinsky apis mellifera nám ľuďom ponúka viac ako len med, vosk, propolis, materskú kašičku či včelí jed, hoci sa zdá, že sme už všetko vymenovali. Nie je tomu tak.
Vo včelíne sa vyliečite aj podľa vedy
Veda už potvrdila priaznivé účinky liečby pomocou apiterapie, teda včelieho liečenia priamo vo včelíne, kam môžete vojsť. V Dámskom klube predstavil špeciálny apidomček včelár Marian Holub, ktorý ho podrobne ukázal aj zvnútra: „V apidomčeku sú dve lôžka. Pod každým sú dve veľké včelie úle, tzv. ležany a v každom z nich je jedna včelia rodina.“
Takýto včelín má až štyristotisíc včiel, ktoré sú však oddelené od človeka a to do detailov, aké rozobral Marian Holub priamo na kameru, aby sa nik nemusel báť pichnutia od včiel: „Ten úľ je konštrukčne upravený tak, že celé jeho dno je zasieťované. Je tam namontované nerezové sito, cez ktoré včela neprejde.“
Ak sa predsa obávate kontaktu s včelami trebárs pri vchádzaní do včelína, dostatočne vás ochráni včelársky klobúk.
Na nervové ochorenia
Účinky návštevy včelína zhrnul Marian Holub takto: „Jednak je to úľový vzduch. Potom teplo, lebo včelí plod potrebuje na svoj vývin 35 stupňov Celzia. Ďalej je to mikrovibrácia včelieho hniezda, keďže úľ je pevne spojený s lôžkom, na ktorom nie je matrac.“
Pobyt v úli sa odporúča na hodinu a pomáha ako na dýchacie choroby, tak aj na kardiovaskulárne, či nervové ochorenia. Pobyt v apidomčeku, tedo vo včelíne sa však odporúča aj úplne zdravým ľuďom, lebo za hodinu vyjdete z neho ako po trojhodinovom spánku. Včelár Marin Holub dodal: „Po otvorení dvier a vojdení dnu človek zacíti vzdcuh, ktorý je presýtený prchavými látkami včelích produktov z medu, z pelu, z propolisu, ale aj zo samotných včiel. A všetky tie látky majú priaznivé účinky na ľudské zdravie.“
Viac sa dozviete z archívu STVR bez reklamy a zadarmo.
25 50 75 90