Úvod Novinky Tipy z programu
Čo všetko môžeme urobiť, aby našu ovocnú úrodu nezjedli vtáci skôr ako my
Čo všetko môžeme urobiť, aby našu ovocnú úrodu nezjedli vtáci skôr ako my

Čo všetko môžeme urobiť, aby našu ovocnú úrodu nezjedli vtáci skôr ako my

Viete, že srdovky sa nevolajú podľa tvaru plodov? A že jestvujú viaceré spôsoby ochrany pred vtákmi?

Rozličné odrody čerešní dozrievajú v často odlišných časoch. A tak sa čerešňové týždne, ktoré majú jeden až pätnásť dní, rátajú od polovice mája až do konca augusta, kedy si na čerešniach môžme pochutiť.


V terajších horúčavách sa zjavne čerešňové týždne posúvajú už k svojmu koncu a tak Farmárska revue prišla vďaka ovocinárskemu expertovi Ľudovítovi Vaššovi s návrhom, ako sa zbaviť vtáčích škodcov, ktorí nás často pri zbere úrody predbehnú: „Škorce musíme pretrpieť.“

Belice sú čerešne

Aj moderátor Farmárskej revue Ján Škorňa má vlastné skúsenosti s vtáčimi zlodejmi úrody: „Vtáky dokážu zničiť celú úrodu ovocia počínajúc od čučoriedok, cez ríbezle, čerešne alebo aj hrušky.“

Jestvuje tu nejaká pomoc? Vieme, že vtáci sú zákonom chránené užitočné stvorenia a nik ich za ovocnú zlodejinu naháňať nebude. Ovocinársky expert Ľudovít Vašš o jednom riešení predsa len prezradil viac: „Ak pestujeme okrem červených čerešní aj čerešne biele, tzv. belice. Mojou najobľúbenejšou je gemerská belica, teda regionálna odroda z Gemera. Je to srdcovka, je biela a je sladká ako med. Ale poznáme aj Dönissenovu belicu a Droganovu belicu.“

ceresne-freepik_frimufilms.jpg

Červené sú najlepšie

Záhadu, ako je možné, že sladké čerešne nechávajú vtáci na stromoch len preto, že sú biele, Ľudo Vašš vysvetlil, aj keď sa necíti byť odborníkom na vtáčie spôsoby: „Pre vtáctvo biele čerešne nie sú atraktívne. Aj sladkoplodné biele jarabiny obchádzajú, hoci červené a fialové vyhľadávajú.“

Teda ak pestujete biele čerešne, nemusíte stromy chrániť špeciálnymi sieťkami proti vtákom a ani úrodu chrániť rôznymi plašičmi, ktoré by vtáky odradili od invázie na vaše stromy. Ľudo Vašš však priznal: „Červené čerešne sú najatraktívnejšie, najmä tie neskoré, ktoré chrumkajú a volajú ich aj chrumky alebo chrupky.“

vtaky.jpg

Okrem vtákov pozor na vrtivku

A expert Farmárskej revue pridal ešte jednu zaujímavosť, ak by ste nevedeli: „Čerešne srdcovky sa nevolajú srdcovkami pre svoj tvar, ale preto, že sú mäkké, majú mäkkú dužinu.“

Polochrupky, či chrupky čerešne prichádzajú na konci čerešňových týždňov, teda v tomto období, len musíme si dávať pozor, lebo ako Ľudo Vašš pripomína „vrtivka čerešňová začína od štvrtého čerešňového týždňa klásť vajíčka,“ preto neskoré čerešne sú viac červivé.

Viac sa dozviete z archívu STVR bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90
Foto: TASR, pixabay, STVR

Živé vysielanie ??:??

Televízia