Ak sa z Oravskej lesnej vyberiete na cyklovýlet smerom na Ústrig a Zimnú dolinu, objavíte unikátnu partizánsku nemocnicu z čias Slovenského národného povstania. Ak by ste šli aj pešo a späť, trvala by vám táto túra príjemné štyri hodiny nádhernou prírodou s prevýšením 380 metrov.
Lesník pri kaplnke
Po ceste objavíte ako pre Televíkend ukázal vedúci Lesnej správy Zákamenné Lesov SR Anton Kondela viacero pekných zákutí: „V Zimnej doline sme vybudovali kaplnku Sedembolestnej Panny Márie a v úvode doliny v smere na partizánsku nemocnicu pod Paráčom (1093 m n. m.) obchádzate miesto Pri Nemcoch, kde sú pochovaní traja nemeckí vojaci, čo tu zahynuli.“
Po potlačení povstania nemeckými fašistami museli partizáni a vojaci hľadať útočisko v horách. Mnohí boli z bojov ranení a z drsného prostredia krutej zimy 1944 na 1945 aj chorí. Na improvizované nemocnice sa menili rôzne turistické ubytovne, či lesné útulne, čo nebolo vôbec jednoduché a pohodlné.
Ak sa vám video nezobrazuje správne, obnovte stránku
Špecifická pamiatka partizánskej nemocnice sa nad Oravskou lesnou zachovala vďaka lesníkom, ako Anton Kondela ďalej vysvetlil: „Stavba slúžila po vojne ako technické zabezpečenie pre ľudí, ktorí pracovali a pohybovali sa v lesoch, aby ju naši lesníci prvýkrát zrekonštruovali už pred štyridsiatimi rokmi ako pamiatku na partizánsku nemocnicu.“
Historik Martin Chmelík
Názov nemocnica je síce na mieste, lebo slúžila pre ťažko ranených a chorých bojovníkov, ale zdravotná starostlivosť bola minimálna. Fašisti sa snažili ustupujúcich vojakov a partizánov vypátrať a zavraždiť. Ako zdôraznil historik Oravského múzea Martin Chmelík: „Všetky strašné útrapy ľudia znášali, lebo mali istotu, že ide o boj spravodlivý nielen za slobodu, ale boj za prežitie, lebo fašistický režim bol genocídny. Likvidovali nepohodlných, takže tí, ktorí tu bojovali a trpeli tak robili preto, aby sme my ostatní mohli žiť.“
V krutej zime
Nemocnica mala len niekoľko metrov štvorcových. Z tu umiestnených informačných tabúľ sa dozviete, že slabú zdravotnú starostlivosť na minimálnej úrovni chorým poskytovali aj na iných miestach. V chate nad Zubercom tiež mali len dve ošetrovateľky Katarínu Horskú – Šimanovú a jej sestru Boženu spolu s lekárom Jurajom Bernátom z Čopu. Bez špeciálneho zdravotníckeho materiálu a liekov museli často vykonávať závažné operácie.
Nemali lieky ani jedlo
Historik Martin Chmelík dodal: „Cez krutú zimu sa dalo kúriť len po západe slnka v noci, aby sa fašisti nedozvedeli podľa dymu, kde sa partizánska nemocnica nachádza. Zdravotné zásoby neboli, veď nemali ani dostatok bežných potravín. Stiesnené podmienky neboli ideálne ani z hygienického hľadiska. Len na pár metroch štvorcových tu bolo ukrytých niekoľko desiatok ľudí.“
Hrôzu tejto situácie si teda nevieme v súčasnosti vôbec predstaviť. Šlo však podľa Martina Chmelíka o to, aby sa „vojaci a partizáni zachránili pred nepriateľom a mohli pokračovať v boji“.
O túto trasu, kde nájdete kaplnku Sedembolestnej Panny Márie v lesoch, ale aj unikátnu partizánsku nemocnicu sa starajú okrem lesníkov aj členovia Klubu seniorov z Oravskej lesnej a Anton Kondela dodal: „Máme tu lesnícky náučný chodník cez Zimnú dolinu a prameň Zimná, pričom je to aj cyklisticky prístupné. Partizánsku nemocnicu sme zrekonštruovali aj pred desiatimi rokmi a ak turistov zastihne zlé počasie, tak slúži teraz aj na účely ako útulňa.“
Unikátne miesto
Pri 80. výročí významnej historickej udalosti, akou bolo povstanie proti fašizmu SNP, sa teda môžete vybrať nielen do čarokrásnej prírody, ale aj za poznaním týchto síce ťažkých, ale hrdinských príbehov z našej histórie.
Viac sa o nich dozviete z archívu STVR bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90