Úvod Novinky Tipy z programu
Šli ste už po železničnej trati na bicykli? Takýto cyklovýlet ste ešte nezažili
Šli ste už po železničnej trati na bicykli? Takýto cyklovýlet ste ešte nezažili

Šli ste už po železničnej trati na bicykli? Takýto cyklovýlet ste ešte nezažili

Počuli ste už o cyklodrezinách? Fungujú od jari do neskorej jesene.

Možno viete, že lesná železnička z Čierneho Balogu do Hronca a do Vydrovskej doliny je Národnou kultúrnou pamiatkou zachovanou v dĺžke 16 kilometrov. Na rodinné výlety sa sem vyberte aj s deťmi. Nikde inde na Slovensku niečo podobné nezažijete.

točňa-RTVS

Kamióny ju vytlačili

Horehronská železnička vznikla v roku 1909 na zvážanie dreva a fungovala do roku 1982, kedy túto činnosť už úplne dokonale nahradili kamióny. Dĺžkou až 132 km tratí bola najdlhšou lesnou železničkou u nás. Po zrušení jej prevádzky ju od 1. mája 1992 obnovili pre turistov aspoň v takomto zachovanom skrátenom úseku. Teraz tu však majú novú unikátnu atrakciu, keď sa môžete po koľajniciach bicyklovať na cyklodrezinách, akoby ste šli na bicykli po železničných koľajách. Pre Televíkend Kristína Korenčíková z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Horehronie vysvetlila:

„Zo základného depa v Hronci sa na cyklodrezine dostanete do výhybní Šanské v Čiernom Balogu, kde sa otočíte a vrátite sa naspäť.“

Potom do skanzenu idete vlakom

Môžete však odtiaľ pokračovať ešte ďalej vláčikom do lesného Vydrovského skanzenu, čo je už slušný celodenný výlet. Ako Kristína Korenčíková dodala: „Cyklodrezina je ľahké koľajové vozidlo, ktoré jazdí po úzkokoľajke čiernohronskej železnice v úseku Hronec – Šanské, kde už vláčiky nejazdia.“

Koľajnice v tomto úseku už na vlakovú dopravu nie sú spôsobilé, ale túto kultúrnu pamiatku využili podľa Kristíny Korenčíkovej iným originálnym a zaujímavým spôsobom: Cyklodreziny sú na Slovensku jediné a je to unikát.“

stanica-drezina-Ján-Krošlák-TASR

Vďaka tomu máme úžasné bicyklovanie po koľajniciach a to ešte cez nádhernú horehronskú prírodu. Dominika Golianová tiež z OOCR Región Horehronie pripomína aj základy bezpečnej jazdy na cyklodrezine, o ktorej vás pred touto atrakciou vždy dôkladne poučia: „Prvou vecou je dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti. Brzdí sa pedálmi ako na bicykli pri kontrabrzde krútením dozadu. Brzda na kormani slúži na parkovanie ako ručná brzda na aute, že po zastavení ju zatlačíme a zachytíme do zúbka, aby nám drezina neušla a zostala stáť.“

Z Hronca idete Hrončianskou krasovou dolinou cez odbočku na Svätý Ján.

stanica-Ján-Krošlák-TASR

Cúvať sa veru nedá

Odtiaľ už potom do výhybní Šanské, kde cyklodrezinu ľahko otočíte na špeciálnej konštrukcii a zvládnete to v pohode. Cúvať sa totiž s ňou nedá. Redaktorka Televíkendu Linda Luptáková si cyklodrezinu sama s kamerou vyskúšala: „Som rada, že sa túto národnú kultúrnu pamiatku podarilo takýmto spôsobom zachovať a sprístupniť verejnosti, čo je naozaj skvelý zážitok, ktorý určite odporúčam.“

Viac sa o bicyklovaní na koľajniciach dozviete z archívu STVR bez reklám a zadarmo.

Navyše, Horehronie ponúka viacero aj klasických, ale za to pôsobivých cykloturistických zážitkov nádhernou prírodou a teraz aj unikátne cyklodreziny fungujúce od jari až do neskorej jesene.

25 50 75 90
TASR, STVR

Živé vysielanie ??:??

Televízia