Úvod Novinky Tipy z programu
Poznáte lokality, kde sú u nás pamiatky po prajašteroch? Niektorí ich ďalej hľadajú
Poznáte lokality, kde sú u nás pamiatky po prajašteroch? Niektorí ich ďalej hľadajú

Poznáte lokality, kde sú u nás pamiatky po prajašteroch? Niektorí ich ďalej hľadajú

Vysoké Tatry pozná každý, ale nájdete ich aj v Prašníku či na Sandbergu, alebo na Orlích skalách.

Pred dvesto miliónmi rokov bolo na našom území prevažne šíre more. Najznámejšou lokalitou, kde sa našli stopy po dinosauroch, sú Vysoké Tatry. Tieto stopy si môžete pozrieť, keďže ich vystavujú v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave.

Malé Karpaty očami geológa 1. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Podľa odborníkov máme viacero lokalít, kde sa objavili, alebo ešte aj môžu objaviť nové pamiatky po dinosauroch. Napríklad je veľký predpoklad, že zvyšky pravekých veľjašterov nájdeme v okolí obce Prašník v Trnavskom kraji neďaleko Vrbového. Rovnako ich však možno nájsť aj v ďalších regiónoch Slovenska.

Malé Karpaty očami geológa 2. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Chodia sem do okolia Prašníka na takzvané geopotulky záujemci, ktorých sprevádzajú školení geológovia aj s odborným výkladom a všetko im odborne vysvetlia.

dinosaurus-TASR

Máme aj unikátnu zbierku ulitníkov

Z neziskovej organizácie Barbora o tom podrobnejšie porozprával Tomáš Fuksi na mikrofón Michalovi Hercegovi vo vysielaní Rádia Regina Západ. Tomáš Fuksi spomenul aj to, prečo tu možno nájsť spomínané zvyšky dinosaurov a stopy po ich praživote: „Na Prašníku sú veľmi zvláštne sedimenty vrchnokriedového veku a máme odtiaľto krásne nálezy množstiev ulitníkov. Tie sú uložené v Balneologickom múzeu v Piešťanoch. Ide o najucelenejšiu zbierku na Slovensku. Podarilo sa nám tam však nájsť aj skameneliny rastlín."

To podľa Tomáša Fuksiho znamená, že pevnina bola v tom čase veľmi blízko : Vrchná krieda bolo obdobie s najväčším rozmachom života dinosaurov. Keď tam bola pevnina, existuje šanca, že tam nejaký dinosaurus zablúdil. Dúfam, že sa nám tam z neho podarí nájsť aspoň malinký zúbok, alebo sa to podarí budúcim generáciám.“

Sandberg-Štefan-Puškáš-TASR

Obrovská radosť z nájdenia fosílii

Z neďalekých Orlích skál je pritom navyše nádherný výhľad na celé Malé Karpaty, ktoré sa v roku 2021 stali našim najnovším geoparkom s rozlohou 1199 kilometrov štvorcových podľa daných pravidiel UNESCO. Patrí k nim aj oblasť Devínskej kobyly a tunajšia odjakživa obľúbená paleontologická lokalita vrch Sandberg. Po týchto lokalitách v tomto regióne Tomáš Fuksi tiež sprevádza záujemcov na geopotulkách: „Neviete si predstaviť, aká je to radosť, keď 30 detí na Sandbergu popri chodníku hľadá fosílie. Vy pritom viete, že nielen tieto nálezy, ale celú túto lokalitu si budú vážiť a budú vedieť, čo budú chrániť, lebo sa v nich vytvárajú vzácne zážitky poznania.“

V rámci geoparku otvorili v Pezinku v kultúrnom centre expozíciu, o ktorej Tomáš Fuksi dodal ďalšie podrobnejšie informácie: „Ide o expozíciu minerálov a fosílii Malých Karpát. Táto ucelená zbierka hornín a skamenelín je z celého pohoria od Devína, až po Nové mesto nad Váhom. Podobnú expozíciu máme aj v ekocentre v Stupave.“

Viac sa o geoparku Malé Karpaty dozviete aj z archívu STVR bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90
Foto: TASR

Živé vysielanie ??:??

Televízia