Úvod Novinky Tipy z programu
Vraždili ich v koncentračnom tábore tesne pred oslobodením. Pozrite si silné príbehy
Vraždili ich v koncentračnom tábore tesne pred oslobodením. Pozrite si silné príbehy

Vraždili ich v koncentračnom tábore tesne pred oslobodením. Pozrite si silné príbehy

Blíži sa výstup na Koľvač. Uctite si hrdinov a zažite netradičný výlet.

Slovenské národné povstanie má silné pamätníky so svojimi príbehmi rozosiate v regiónoch, ktoré slúžia aj ako pôsobivé výlety pre turistov v lone nádhernej prírody. Tak je to aj pri výstupe na Koľvač, čo je hora nad obcou Vernár v popradskom okrese, kam sa Televíkend vybral s Lindou Luptákovou a našli silné ľudské príbehy spred 80. tich rokov.

Milan-Petrigáč-Vernár-STVR

Milan Petrigač o výstupe

Predseda Základnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Milan Petrigač využil reportáž na pozvanie na výlet: „Vo Vernári každoročne organizujeme zimný a letný výstup na Koľvač. Blíži sa 80. výročie SNP, takže vás pozývam na letný výstup, ktorý bude 25. augusta 2024 a bude výnimočný, lebo je 80. výročie povstania.“

dvanásti-Koľvač-STVR

V roku 1944 potom, ako fašisti potlačili SNP a povstalecká armáda ustúpila do hôr na partizánsky spôsob boja, sa podľa podpredsedu ZO SZPB vo Vernári Vladimíra Šifru „časť vojenskej jednotky SNP presunula do hôr na Koľvač, kde boli prezradení a dvanásti tu položili svoje životy“.

Vladimír-Šifra-STVR

Šifra o histórii

Výstup z obce Vernár na pôsobivé prírodné miesto Koľvač, kde je pamätník padlým vojakom a späť trvá okolo dve a pol hodiny, keďže je to 8 kilometrov, ako Vladimír Šifra vysvetlil: „Pôjdete od časti Vernár Píla pomedzi miesto Skaľa, čo je naše pomenovanie tamojšej rokliny.“

bunkre-Vernár-STVR

V časti Vernár lokalita Hronkova objavíte spolu na poučnom výlete, ak sa tam vyberiete aj s deťmi, zaujímavý partizánsky bunker. Starosta obce Vernár Ondrej Ondruš, starší o ňom Linde Luptákovej prezradil: „Vďaka miestnym dobrovoľníkom a dotácii z ministerstva obrany sme zrekonštruovali partizánsky bunker. Sú tu nainštalované informačné tabule, kde sa dozviete o priebehu SNP vo Vernári a o výstavbe takýchto bunkrov, ktorých bolo v okolí Vernára viac.“

pamätná-izba-Vernár-STVR

Pamätná izba

Vďaka dobrovoľníkom sa podarilo na obecnom úrade znovu otvoriť pamätnú izbu SNP, o ktorej Ondrej Ondruš, ml. pre Televíkend dodal: „Stará pamätná izba na základnej škole bola už príliš schátraná, tak sme našli nové miesto na obecnom úrade, kde si návštevníci môžu pozrieť artefakty z druhej svetovej vojny.“

Koľvač-boje-SNP-STVR

Zaujímavá je však najmä vďaka popísaným silným ľudským príbehom. Po potlačení SNP fašistami Nemci zajali vo Vernári viacerých chlapov. Obvinili ich z toho, že sú partizáni. Napríklad aj Jozefa Petrigaša zatkli a odvliekli najprv do Spišskej Soboty, potom do Kežmarku a 24. novembra 1944 Jozefa Petrigaša spolu s ďalšími naložili o dobytčieho nákladného vagóna. Transportovali ich vlakom do Osvienčima. Nakoniec bol Jozef Petrigaš nemeckými fašistami zavraždený v koncentračnom tábore v Sachcenhausene.

Koľvač cez roklinu Skaľa

Tragiku týchto smrtí umocňuje fakt, že onedlho bol Vernár oslobodený. V pamätnej izbe na informačnej tabuli si prečítate: „Dňa 25. januára 1945 sa rozozvučali v obci všetky zvony. Do 10 minút boli všetci obyvatelia Vernára pred svojimi domami. Stáli pozdĺž cesty. Na to vstúpilo do obce asi 40 rumunských vojakov, ktorým obyvatelia ďakovali za oslobodenie.“

roklina-Skaľa-Vernár-STVR

Výstup na miesta, kde sa rodila naša sloboda a skončila pred 80. rokmi posledná vojna na slovenskom území, vedie nádhernou prírodou. Ak sa tam vyberiete trebárs s deťmi na výlet, iste neoľutujete. Máme si čo z dejín pripomínať, aby sa k nám vojna nikdy viac nevátila. Uctíte si pamiatku padlých a zažijete príjemný výlet.

Viac o Vernári sa dozviete aj z archívu STVR bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90
Foto: STVR

Živé vysielanie ??:??

Televízia