S horským vodcom sa od najvyššie položeného horského hotela u nás Sliezskeho domu vo Vysokých Tatrách, vybrala za dobrodružstvom moderátorka Televíkendu Martina Kacinová.
Drahokamy granáty a opály
Moderátorka divákom vysvetlila aj zaujímavú históriu tejto trasy: „Chodník hľadačov pokladov je Granátová lávka. Chodníček vás privedie medzi skalné steny nazvané podľa cenných drahokamov granátov či opálov. V minulosti na tieto miesta do Veličskej doliny prichádzali hľadači pokladov a minerálov a drahokamy granáty z týchto miest sa ešte v 19. storočí skutočne spracovávali a predávali ako suveníry.“
Kvetnicový nebezpečný žľab
Vysokohorská túra vo Veličskej doline cez Granátovú lávku až na vrchol Dvojitej veže je prístupná iba v sprievode horského vodcu. Normálni turisti mimo turistického chodníka ísť nesmú bez oprávnenej osoby, o čom Peter Svätojánsky zo Slovenskej asociácie horských sprievodcov pre Televíkend dodal: „Odchádzame od Sliezskeho domu vo Veličskej doline, kde niekedy dávno v roku 1872 stála Blasyho chata. Potom ju nahradil horský hotel Sliezsky dom. Pokračujeme popod Večný dážď až hore na Kvetnicu a neskôr odbočíme do Kvetnicového žľabu, ktorý nás vyvedie hore na Granátovú lávku. Kvetnicový žľab je málinko nebezpečný, lebo je rozsypanný a preto si dáme na hlavy prilby, lebo môžu tade padať skaly. My pôjdeme opatrne, aby sa nám nesypalo z popod nôh a budeme dávať pozor jeden na druhého.“
Hojdavá cestička
Najnáročnejšiu časť výstup Kvetnicovým žľabom zvládla Martina Kacinová ako zdatná turistka úplne v pohode, aj keď priznala: „Kolegovia z televízneho štábu boli tiež spokojní, aj keď výstup bola najnáročnejšia časť. Bolo to zaujímavé a dobrodružnejšie ako inokedy.“
Preto moderátorku Televíkendu zaujímalo, či v žľabe máva sprievodca Peter Svätojánsky s nejakými klientmi aj problémy, na čo jej odpovedal: „Určite, nie každý je zvyknutý kráčať strmým žľabom v úzkych priestoroch, ale práve na to máme horskí sprievodcovia so sebou výstroj a lano, keby bol nejaký problém. Klienta zaistíme a pokračujeme.“
Poklady Granátovej lávky
Moderátorka Martina Kacinová sa priznala, že v deň výstupu bolo teplo a najväčší problém mala s otravnými muškami, s čím Peter Svätojánsky súhlasil: „Chýba vetrík, ktorý by prefúkol.“
Čakala ich už Granátová lávka plná skrytých pokladov, medzi ktorými by ste polodrahokami či vzácne minerály asi ťažko hľadali na náročnej túre. Aj keď o vzácnostiach Peter Svätojánsky práve na Granátovej lávke vie veľa podrobností: „Granátová lávka je zaujímavá už tým, že v oku bežného turistu nie je veľmi viditeľná, lebo sa skrýva za hradbou Veličských alebo Granátových veží. Táto časť je veľmi pekná vďaka scenérii, ktorú vidíme okolo a aj vďaka tomu, že už je menej nebezpečná. Človek si môže viac vychutnať výhľady a nemusí si dávať toľko pozor pod nohy, kade kráča, ale môže sa kochať prírodou.“
Výhľady po Gerlach
Granátová lávka je chodník pomedzi skalné veže, ktorý je „hojdavý“, teda raz stúpa a potom klesá a znova stúpa, pričom vidíte trebárs Martinský hrebeň od Poľského hrebeňa až po Gerlachovský štít, teda slávnu túru Martinovku. Tú vyhľadáva veľa ľudí, či už horolezci, alebo aj turisti v sprievode horského vodcu a pokračuje až na Gerlachovský štít. Na Granátovej lávke však málokoho stretnete.
Cez Granátovú lávku sa dostanete s horským sprievodcom až na vrchol Dvojitej veže, kde podľa Petra Svätojánskeho oceníte nielen nádheru hôr a čarovné výhľady: „Na toto miesto chodí málo ľudí. Výstup si užijete v oveľa pokojnejšej atmosfére. Cez Granátovú lávku vystúpite južnou stranou na Dvojitú vežu, ktorá sa nachádza vo výške 2311 metrov.“
Skutočný poklad
Pritom vidíte ako do Veličskej doliny, tak aj na Slavkovský štít, Lomničák či na masív Bradavice a ďalej na Gerlachovský štít, kam sa terigá väčšina turistov pachtiacich po tatranských zážitkov. Tu za päť hodín sa od Sliezskeho domu dostanete na vrchol Dvojitej veže a späť k Sliezskemu domu, pričom cestou uvidíte skutočnú nádheru hôr.
Viac sa dozviete aj z archívu STVR bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90