V rámci cestovania je množstvo výletov na známe miesta, kde sa nakrúcali filmy. Aj u nás na Slovensku.
Obľúbený Jakubiskov vodopád
Tie u nás sa rozhodli zmapovať v Slovensku v obrazoch spolu so spisovateľom Tomášom Galierikom, ktorý už o filmovacích miestach napísal dve knihy: „Na Slovensku sa neustále niekde niečo nakrúca a to aj zahraničné formáty. Určite k nám ešte veľa produkcii zavíta a objavujú sa nové miesta, ktoré doteraz ešte neboli filmovo využité. Preto sa tomu budem aj naďalej knižne venovať.“
Z obce Hlboké nad Váhom sa za chvíľu dostanete k desaťmetrovému fotogenickému Hlbočskému vodopádu v Súľovských skalách. Tu s obľubou nakrúcal aj Juraj Jakubisko.
Stretli sa Perinbaba s Dúhenkou?
Režisér Juraj Jakubisko ho objavil v roku 1985 pre film Perinbaba v scéne Jakubka so zubatou. Tomáš Galierik pridal informácie o ďalších filmoch: „V roku 1982 sa tu nakrúcal film Soľ nad zlato s Libuškou Šafránkovou v úlohe Marušky. Neskôr tu režisér Braňo Mišík v roku 2000 nakrúcal rozprávku pre Slovenskú televíziu rozprávku Dúhenka.“
Stratený herec
Hlbočský vodopád si vybrala aj režisérka Marianna Čengel Solčanská pre vianočnú rozprávku Zakliata jaskyňa. Práve na tomto mieste sa hlavná hrdinka Martina Zábranská stretla s princom. Legendárny horor Upír Nosferatu symfónia hrôzy sa na Oravskom hrade nakrúcal už v roku 1922.
Hlavný predstaviteľ Max Schreck počas nakrúcania spával v truhle, jedol myši, nestrihal si nechty a neustále chodil v kostýme Drakulu. Režisér Friedrich Muranu si ho vybral len pre škaredý vzhľad. Po skončení nakrúcania tento herec zmizol a nik ho vraj už nikdy nenašiel. Manažérka podujatí Oravského múzea P. O. Hviezdoslava Miroslava Kupčuláková dodala ďalšiu zaujímavosť: „Vdova po spisovateľovi Bramovi Stokerovi, ktorý Drakulu napísal, tento film napadla na súde. Súd v roku 1925 nariadil všetky kópie filmu zničiť, čo sa našťastie nestalo.“
Hrad, aj zámok či pevnosť
Na najvyššie položenej časti Oravského hradu v citadele z 13. storočia zriadili Mediatéku. Sú tu sústredené informácie o všetkých filmoch, ktoré na tomto jednom z najkrajších hradov Európy boli nakrútené. Miroslava Kupčuláková fotogeničnosť hradu vysvetlila: „Oravský hrad vyzerá z každej strany úplne inak. Raz je to romantický zámok, inokedy nedobytná pevnosť, alebo hrôzostrašné sídlo grófa Orloka na kamennej skale.“
Pri príprave rozprávky Láska na vlásku, ktorá bola ďalším vianočným hitom režisérky Marianny Čengel Solčanskej museli podľa Miroslavy Kupčulákovej použiť aj netradičný dopravný prostriedok: „Traja predstavitelia krčmárových synov mali dohromady 600 kíl a nevládali vyjsť na nádvorie Oravského hradu. Tak ich sem dopravil traktor na radlici.“
Tretím miestom, kam sa oplatí ísť vo filmových stopách je Múzeum oravskej dediny v Zuberci, ktorého riaditeľ Richard Janoštín má veľa zážitkov. Riaditeľ spomínal aj na nakrúcanie rozprávky Vianočné želanie režiséra Petra Bebjaka slovami: „Nočný filmovací čas im vyšiel práve cez najkrutejšiu najtuhšiu zimnú noc, keď im aj agregát zamŕzal, lebo bolo 27 až 28 stupňov pod nulou.“
Aj film Jozef Mak
Režisér Peter Bebjak tu pripravil aj film Jozef Mak. Tvorcovia v Zuberci dokonca postavili dom hlavného hrdinu, ktorý nakoniec vo filme aj v skutočnosti zhorel, takže ho tu už nenájdete. Režisér Bebjak využil malebný skanzen aj na sugestívny film Správa pripravený podľa skutočných udalostí. V skanzene v Zuberci pripravil režisér Juraj Jakubisko aj legendárnu Tisícročnú včelu. Rovnako Alice Nellis rozprávku Sedem zhavranelých bratov. Filmovú hudbu zložil Vašo Patejdl.
RTVS online
Viac sa o miestach, ktoré sa oplatí navštíviť, kde vznikali naše filmové klenoty dozviete z archívu STVR bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90