Úvod Novinky Tipy z programu
Dukliansky priesmyk má plno atrakcií. Spoznajte s deťmi na výlete našu históriu hrdinov
Dukliansky priesmyk má plno atrakcií. Spoznajte s deťmi na výlete našu históriu hrdinov

Dukliansky priesmyk má plno atrakcií. Spoznajte s deťmi na výlete našu históriu hrdinov

Lietadlá, delá, tanky, bunkre, vyhliadková veža, pamätníky, aj alej hrdinov sú veľkými lákadlami pre turistov.

Cesta hrdinov Slovenského národného povstania (SNP) je najdlhšia pešia trasa na Slovensku. Pre turistov znamená zážitok na celý život. Štart 770 km dlhej túry naprieč Slovenskom začína v Duklianskom priesmyku a trvá 25 až 28 dní podľa zdatnosti turistov. Lietadlá, delá, tanky, bunkre, vyhliadková veža, pamätníky, aj alej hrdinov sú veľkým lákadlom pre turistov aj mimo tak významného výročia, ako je 80 rokov od vypuknutia SNP, keď Slováci bojovali proti fašizmu.

turista-Dukla-STVR

Turisti z Dukly putujú

Kamera Televíkendu tu objavila aj turistu Dominika Klimeka z Čadce: „Cestujem po ďalekom svete, ako je Čína, Honkong, tak som si povedal, že kým spoznám svet, mal by som poriadne spoznať našu krajinu.“

Dukla je názov mesta v Poľsku. U nás leží Dukliansky priesmyk ako horské sedlo a hraničný priechod nad obcou Vyšný Komárnik, ako upresnila moderátorka Martina Kacinová: „Táto lokalita prepája diaľkovú turistiku s vojenskou históriu.“

230809_Dukla_IMG_7154.jpg

Preto dala slovo kurátorovi, historikovi Vojenského historického múzea vo Svidníku Petrovi Holíkovi: „Dukliansky priesmyk má význam z pohľadu dopravy, ale v minulosti mal aj vojensko strategický význam.“

Týmito miestami prechádzal generál Kutuzov s ruskou cárskou armádou v roku 1806, aby sa zúčastnil bitky pri Slavkove: „Vojensko strategický význam mal priesmyk počas bojov v prvej svetovej vojne v rokoch 1914 a 1915.“

230809_Dukla_IMG_7155.jpg

Neplánovaná a najväčšia operácia

Najznámejším sa však priesmyk stal v druhej svetovej vojne, kedy podľa Petra Holíka tu došlo „k jednej z najväčších neplánovaných vojenských operácii, aké sa udiali a to legendárnej Karpatsko-duklianskej operácii na jeseň v roku 1944.“

Neplánovaná bola preto, lebo Červená armáda v týchto miestach nemala pôvodne bojovať, ale 29. augusta 1944 na Slovensku vypuklo SNP, ktoré Nemci krvavo potlačili: „Do zostavy sovietskej 38. armády generálplukovníka Moskalenka bol zaradený aj 1. česko-slovenský armádny zbor v ZSSR.“

Peter-Holík-historik-STVR

Peter Holík o histórii veľa vie

Trasa Cesty hrdinov SNP začína v areáli Duklianskeho priesmyku, kde prebiehali ťažké boje: „K najatraktívnejším patrí vyhliadková veža, ktorá ponúka návštevníkom panoramatický výhľad na rozsiahlu časť slovensko – poľského pohraničia v oblasti Duklianskeho priesmyku. Popri veži je tu pamätník 1. česko-slovenského armádneho zboru v ZSSR, ktorý je vysoký 28 metrov a na jeho vnútornej strane je socha česko – slovenského vojaka, ktorá sa menila počas histórie dovedna päťkrát.“

230809_Dukla_IMG_7119_lezato.jpg

Nájdete tu toho oveľa viac. Súčasťou pamätníka je vojnový cintorín, na ktorom je pochovaných 565 príslušníkov nášho armádneho zboru a po obvode cintorína je alej hrdinov, „kde si návštevníci môžu pozrieť busty pätnástich sovietskych a česko – slovenských veliteľov, ale aj bežných vojakov, ktorí sa vyznamenali počas bojov.“

230809_Dukla_IMG_7150.jpg

Vyhliadková veža a technika

Pamätník bol slávnostne otvorený v októbri v roku 1949 počas piateho výročia Karpatsko – duklianskej operácie, pričom po krutých bojoch sa tu zachovalo množstvo ťažkej vojenskej bojovej techniky, ktorá je príťažlivá najmä pre deti pri rodinných výletoch. Historik Peter Holík dodal: „Je tu taktiež delový areál, ktorý bol vybudovaný na jednom z mnohých palebných postavení česko – slovenského delostrelectva, ktoré sa tu nachádzalo. Nájdete tu pomník postavený na mieste tragickej smrti generála Jaroslava Vedrala Sázavského a bunkre 3. česko – slovenskej brigády.

Jednoducho, do Duklianskeho priesmyku sa na výlete veľa dozviete a uvidíte, o čom sa presvedčíte aj z archívu STVR bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90
Foto: TASR, STVR, archív

Živé vysielanie ??:??

Televízia