Úvod Novinky Tipy z programu

Ktorý hrad je podľa vás u nás najkrajší? Pozrite sa, kam dovidíte z Hričova

Uvidíte celú Žilinu, Malý aj Veľký Rozsutec, Manínsku tiesňavu či celé Súľovské skaly.

Ktorý hrad je podľa vás u nás najkrajší? Pozrite sa, kam dovidíte z Hričova Zdroj: TASR, Michal Svítok

V pohorí Súľovských skál neďaleko Žiliny máme vedľa seba hneď tri tzv. strážne hrady, z ktorých si dávali dymové signály v stredoveku ľudia pred blížiacimi sa nepriateľmi.

Mihálik-RTVS Zdroj: RTVS

Razenie falošných peňazí

Sú nimi Súľovský, Lietavský a tretí Hričovský hrad, o ktorom Jozef Mihálik zo Združenia priateľov Hričovského hradu pre Televíkend s istotou v hlase vyhlásil: „Hričov je určite najkrajší hrad na Slovensku.“

hrad-Stanislav-Háber-STVR Zdroj: STVR, Stanislav Háber

Potom sa nad svojím tvrdením Jozef Mihálik aj zasmial, ale Hričovský hrad má svojskú atmosféru, keď sa naň vydáte po trase z obce Hričovské Podhradie: „Na hrad ideme po červenej turistickej značke, ktorá je aj súčasťou náučného chodníka a okruh po lokalite smerom nazad do Hričovského Podhradia tvorí 20 vyrezávaných tabúľ, kde si môžete prečítať históriu hradu, ale aj informácie o faune, flóre a o troch tunajších menších jaskyniach.“

Keltská pamiatka

V jednej z jaskýň objavili aj vzácne keltské kliešte, ktoré sú dnes súčasťou expozície v Považskom múzeu v Žiline. Svedčí to o histórii tohto územia, keď na hrade sa kedysi nachádzalo aj praveké hradisko. Známa história hovorí, že hrad Hričov postavili v rokoch od 1254 až do 1265 a mal viacero majiteľov, o ktorých Jozef Mihálik prezradil:„Hrad Hričov patril aj rodu Podmanický a títo páni tu zriadil razenie falošných mincí.“

Od roku 2010 je historická stavba v správe občianskeho združenia Združenie priateľov Hričovského hradu, o ktorom Jozef Mihálik dodal: „Sme všetko dobrovoľníci, ktorí sa snažíme za trinásť rokov ruiny hradu zachrániť.“

Každý rok sa hrad mení

Bez ich nadšenia by hrad Hričov vyzeral už oveľa horšie, čo oceňujú aj návštevníci, ktorí sem chodia pravidelne a každý rok sa stavbu darí viac a viac rekonštruovať. Vynáška materiálu na obnovu hradu patrí k náročným činnostiam, hoci výlet z Hričovského Podhradia na hradný kopec a späť netrvá viac ako hodinu a pol, pričom prevýšenie je 218 metrov. Piesok, vodu a kamene však musíte na hrad vyniesť ručne.

Preto zo združenia pripravili pre návštevníkov ponuku, že môžu im s touto vynáškou materiálu pomôcť. Na začiatku výstupu majú nachystaný tento materiál. Ak zoberiete čo len jednu skalu a vyložíte ju na to určenom mieste pred hradom, pomáhate ruinu Hričovského hradu dobrovoľne obnoviť.

Práce v nebezpečnom teréne

Jozef Mihálik takýmto turistom odkazuje: „Konzervačné práce sú veľmi náročné v nebezpečnom teréne. Preto ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhajú a prispievajú tak k záchrane hradu.“

Odmenou sú pre každého nádherné výhľady na celú Žilinu, na Malý a Veľký Rozsutec, na Manínsku tiesňavu, či na celé pohorie Súľovských skál a podľa Jozefa Mihálika: „Pri dobrej viditeľnosti môžete odtiaľto vidieť až Lysú horu v Čechách, či Lietavský hrad.“

Viac sa o Hričovskom hrade dozviete z archívu STVR bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90