Úvod Novinky Tipy z programu

Máme cennú výnimočne tmavú oblohu. Takú už dnes ťažko na svete nájdete

Poďte na kraj sveta, ktorý vyhľadávajú nadšenci vesmíru u nás aj zo zahraničia.

Máme cennú výnimočne tmavú oblohu. Takú už dnes ťažko na svete nájdete Zdroj: STVR

Vhodné pozorovacie podmienky nočnej oblohy a hviezdneho priestoru sú dnes už na celom svete veľmi veľkou vzácnosťou. Máme to šťastie, že u nás na Slovensku nájdete ešte miesta, kde máme výnimočne tmavú oblohu.

pozorovania-Radovan-Stoklasa-TASR Zdroj: TASR, Radovan Stoklasa

V Kolonici máme vzácny kraj sveta

Jednou z lokalít, kde je obloha neporušená svetelným smogom, sa podarilo objaviť v 80-tych rokoch na lúke za obcou Kolonica na severo-východe Slovenska. O tomto mieste sa asi zbytočne nehovorí, že je kraj sveta. Rozkriklo sa to a mieria sem podľa relácie Slovenska v obrazoch astroturisti aj zo zahraničia. Z Vihorlatskej hvezdárni v Humennom odporúčajú pre nízku úroveň svetelného smogu vedcom i astroturistom práve pozorovania v ich pracovisku na Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle. Vďaka tmavej oblohe tu podľa astronóma Petra Mikloša skúmajú: „Pozorujeme tu situácie po výbuchu supernovy, keď mnohé ďalekohľady na svete sa zameriavajú práve na tieto objekty, ktoré postupne vyhasínajú a klesá ich jasnosť, ktorú meriame.“

svetelný-smog-RTVS Zdroj: STVR

Unikátne planetárium pre nevidiacich

Pre veľký záujem aj v Kolonici na kraji sveta je lepšie sa na jednotlivé najmä nočné pozorovania objednať. V observatóriu ponúkajú podľa Petra Mikloša pre návštevníkov však nielen nočné sledovania oblohy: „Máme aj pozorovania cez deň, kedy pozorujeme Slnko alebo aj Venušu.“

Záujem je aj o návštevu planetária, pričom ako zdôraznil Peter Mikloš, v Kolonici má humenská hviezdáreň výnimočnú ponuku pre zdravotne postihnutých: „Ponúkame unikátne zariadenie na Slovensku a to planetárium pre nevidiacich, kde zvnútra zvonu máme hviezdnu mapu a na pozíciách hviezd sú výčnelky, ktoré si človek prejde hmatom s príslušným komentárom, čím mu priblížime nočnú oblohu a hviezdy či súhvezdia, aké nikdy nevidel.“

Kolonica Stakčín ďalekohľad astronómia_TASR.jpg

Obmedzené svietenie

Humenské observatórium v Kolonici má druhý najväčší ďalekohľad na Slovensku s priemerom jeden meter, pričom sa podľa Petra Mikloša snažia robiť osvetu na zníženie svetelného znečistenia: „Nie je to také náročné. Stačí len správne svietiť vtedy, kedy to potrebujete na tak dlho, ako to potrebujete a svietiť len tam, kam to potrebujete, teda pod nohy.“

V Kolonici dbajú aj o to, aby ste v noci nesvietili zbytočne ani mobilnými telefónmi. Viac sa dozviete z archívu STVR bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90