Používa sa v priemyselnej výrobe do čistiacich práškov, ale aj ako konzervant potravín a naše telo ju potrebuje.
Koľko telu vlastne stačí?
Iste každý pozná zo svojho okolia ľudí, ktorým kuchynská soľ naozaj chutí ako sa vraví z rozprávky nad zlato. V Dámskom klube zhodnotili zdravotné benefity tejto dôležitej pochutiny: „Soľ má vplyv na udržiavanie rovnováhy tekutín v bunkách. Priaznivo pôsobí na naše srdce, svaly, aj nervy a podporuje správne fungovanie obličiek. Sodík je dôležitý pre náš rast a zadržiava tekutiny v tele, pričom má na starosti aktivitu buniek.“
Je preto logické, že ľudia majú prirodzenú chuť v ústach nastavenú tak, že nám posolené potraviny viac chutia. Ide však o to, v akom množstve nám soľ už môže začať ubližovať? Vo všeobecnosti je známe, že denná dávka soli by mala predstavovať jednu kávovú lyžičku, teda 5 gramov na osobu. Avšak Dámsky klub však varoval najmä staršie ročníky: „Podľa výskumov solia seniori viac, lebo ich chuťopvé bunky stárnu a oni majú pocit, že jedlo je málo slané.“
Tento omyl signálov tela však môže mať negatívny dopad na naše zdravie, keďže zvýšený príjem soli má vplyv na vyšší krvný tlak, ktorý je rizikovým faktorom pri kardiovaskulárnych ochoreniach a pri mozgových príhodách. V Dámskom klube preto upozornili: „Môžu sa vďaka vyššiemu prísunu soli časom poškodiť obličky aj cievy a dokonca pri nadmernom príjme soli môže prepuknúť aj rakovina žalúdka.“
Obezita? Je tam súvis
Ohrozené sú však aj oveľa mladšie ročníky, keďže výskumom sa podľa Dámskeho klubu zistilo: „Odborníci zistili, že nadmerné užívanie soli spúšťa v mozgu podobné mechanizmy, aké vedia navodiť opiáty.“
Vedecké štúdie dokazujú súvis medzi zvýšeným solením a obezitou, keďže po slanom jedle máme vyšší pocit smädu. Snažíme sa ho zahnať podvedome nápojmi s vyšším obsahom cukru, ako keby sme sa napili len čistej vody.
Viac o rizikách prílišného solenia, ale aj o dobrých vlastnostiach soli na náš organizmus sa dozviete z archívu STVR bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90