Pokojná sila rodičovského hnevu.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Aj rodičom sa stane, že máme zlú náladu, sme rozladení, prejavíme hnev a
nespravodlivo sa ventilujeme na našich najmenších.
Kedy urobíme najviac
Čo v takom prípade, zisťovala v Rádiu Regina Východ Slávka Ivančová u psychologičky Gabriely Leskovjanskej, ktorú požiadala o odborné rady: „Krik, nepohoda, keď dieťaťu
povieme, dnes nechcem, alebo prosím, buď ticho, daj mi chvíľku pokoj,
mala som ťažký deň, sa stávajú. Nemá zmysel si tieto pochybenia
donekonečna vyčítať, lebo na tejto úrovni fungujeme všetci ako ľudské
bytosti. Každý urobí chybu, keď zlyhá a pochybí, je to ľudské.“
Odpoveď, ako také situácie riešiť, je podľa odborníčky jasná: „Dieťaťu treba vysvetliť, že som mala zlý deň. Doprajem si jedlo, či iný oddych, postarám sa aj o seba a potom v dobrom nastavení mu vysvetlím, že som to nemala povedať, či urobiť, čo sa mi stalo v hneve, že mi je to veľmi ľúto, že som tak reagovala a vybehla som naňho. Vtedy urobíme pre dieťa najviac.“
Psychologička neodporúča prísne kontrolovanie nášho správania, ktoré vedie až do neprirodzeného kŕča: „Ak už tú chybu urobíme, nuž musíme pochopiť, že sme človek ako každý iný. Chyby sa stávajú, ale musíme o tej chybe s dieťaťom potom v pokoji hovoriť. Musíme si predsavzať, že vždy, keď urobíme chybu, tak tá chyba nezostane visieť vo vzduchu, ale ju dieťaťu primerane jeho veku vysvetlíme.“
Veľa záleží od temperamentu
Odborníčka Gabriela Leskovjanská doslova upozornila: „Nie je hanbou dieťaťu sa ospravedlniť!“
Všetko záleží od temperamentu rodičov. Ak chcete vedieť viac, vypočujte si ďalšie rady odborníčky z archívu STVR bez reklám a zadarmo.
Foto: TASR, pixa, STVR - Stanislav Háber