Úvod Novinky Tipy z programu

Za slovenský diamant do kráľovninej koruny Briti zaplatili 7 miliónov

Kedysi verili, že kráľovnin opál zo Slovenska má liečivú moc.

Za slovenský diamant do kráľovninej koruny Briti zaplatili 7 miliónov Zdroj: TASR, Martin Baumann

Za jeden opál z baní v Dubníku pri Prešove Briti zaplatili 40 tisíc zlatých, čo je v prepočte dnes okolo sedem miliónov eur.

dubnický-Milan-Kapusta-TASR Zdroj: TASR, Milan Kapusta

Kráľovná Viktória ho mala v korune

Nazývali ho aj kráľovnou diamantov, teda Queen of Gems a v kráľovskej korune ho nosila už slávna britská panovníčka Viktória v 19. storočí.

Našimi opálmi sa pýšila už v starom Egypte Kleopatra, ale aj cisárovná Mária Terézia, Napoleon Bonaparte, či kráľovná Sissi.

Opály v múzeu. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Dubnické opálové bane boli jediným náleziskom opálu do 90 rokov 19. storočia na svete. Najväčší u nás nájdený opál Harlekýn z roku 1775 nájdete v Prírodovednom múzeu vo Viedni.

múzeum-Košice-Milan-Kapusta-TASR Zdroj: TASR, Milan Kapusta

Najviac kusov opálov z Dubníka pri Prešove až v počte 336 926 majú v Prírodovednom múzeu v Budapešti.

Veda vyvrátila maďarský mýtus

Vzácne kúsky nájdete však aj medzi pokladmi Východoslovenského múzea v Košiciach. Kurátorka týchto zbierok Fondu zlatníctva VSM Mária Krišovská pre Janu Patarákovú z Rádia Regina Východ zdôraznila:

„Náš drahý opál môžeme považovať za národný kameň, keďže ložiská v Dubníku a v Červenici boli do konca 19. storočia jedinými na svete. Vo svete je známy skôr pod názvom uhorský drahý opál v rôznych jazykových variantoch. V 17. storočí mu pripisovali liečiteľské vlastnosti. Verilo sa, že pôsobí na nervy, má liečivu moc pri chorobách srdca, ba vraj dokáže zlepšiť zrak, keďže má úplne iné optické vlastnosti ako iné minerály a pre vedcov bol veľkou záhadou, ako vzniká.“

Poklad z Nagyszentmiklósa. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Košický zlatý poklad teda nie je jediným lákadlom na návštevu Košíc. Ako kurátorka vysvetlila, patrí k nim aj poklad z mestečka Nagyszentmiklós:

„Poklad pozostáva z 23 nádob z rozmedzia od polovice 7. storočia až po koniec 8. storočia z Byzantskej ríše. Originály nájdete aj v múzeách vo Viedni a v Budapešti. Mnohé legendy tvrdili, že jeden pohár patril húnskemu vodcovi Attilovi, ale dnes sa už podarilo vedcom tento vyše storočný mýtus poprieť.“

Pandémiu sprevádzajú choroba, vojna a hlad

Pozlátené reliéfy z Immaculaty. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Jednoznačne medzi poklady múzea v Košiciach patria tri pozlátené reliéfy zo súsošia Immaculaty z 19. storočia. Súsošie postavené ako poďakovanie Nepoškvrnenej Panne Márii za ochranu pred morovou epidémiou patrí k vzácnym historickým pamiatkam Košíc.

Immaculata-Svätopluk-Písecký-TASR Zdroj: TASR, Svätopluk Písecký

Mária Krišovská dodala: „Vytvoril ich košický zlatník Juraj Immerwohl. Zobrazujú sprievodné znaky pandémie, akými sú choroba, vojna a hlad.“

Viac sa o vzácnych pamiatkach a o filozofii ich vzniku dozviete z archívu STVR bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90