Úvod Novinky Tipy z programu

Poznáte park u nás, ktorý zapísali do zoznamu svetových historických záhrad?

Miesto, ktoré vyrazilo Jánovi Žgravčákovi dych a predstavil mýtickú krajinu na 81 hektároch.

Poznáte park u nás, ktorý zapísali do zoznamu svetových historických záhrad?

Na lúke nad horským priechodom Soroška moderátorovi Jánovi Žgravčákovi na Cyklopotulkách na Dvojke vyrazilo dych: „Tešil som sa na Gemer, odkiaľ pochádzam. Na poľovníckom posede na lúke nad kolibou Soroška som to nepoznal, ale totálne mi vyrazil dych nádherný výhľad do celej doliny, na mesto Rožňava, hrad Krasnu Hôrku a vzadu vidno aj Kráľovú Hoľu, klobúk dole.“

Jeho sprievodkyňa a spolucyklistka Miroslava Šeregová Hnátková z Košice Región Turizmus vysvetlila viac: „Región Gemera je bohatý na kultúrne tradície, ktoré sa spájajú so železnými časmi, kedy bol na vrchole modernej industrializácie. A minulosť a súčasnosť sa krásne spája a môžeme objavovať pomyselnú mýtickú krajinu.“

Veronika Straková pozná Slovenský kras

Najväčším lákadlom Silickej planiny je tu objavených 17 jaskýň a 14 priepastí. Veronika Straková z Národného parku Slovenský kras dodala: „Slovenský kras je jedinečné územie v strednej Európe, ktoré tvorí sústava náhorných plošín, v podzemí ukryté jaskyne a povrch je pestrá mozaika lúčnych a lesných biotopov.“

V smere do Rožňavy cyklisti prejdú dedinou Lipovník, kde môžete prestúpiť na koňa v miestnej hobby jazde a zájsť si na 20 kilometrové výlety po okolí. V Rožňave vytvorili zasa cyklistickú požičovňu aj s elektrobickylami.

Gabriel-Jánoši-STVR

Gabriel Jánoši z trailu

To všetko na cyklotrasy okolo kopca Rároš (800 m n. m.), kde využili pôvodné banské chodníky okolo kopca v dĺžke 20 km na ľahšie aj ťažšie trasy Mine Trails Rožňava, o čom Gabriel Jánoši povedal: „Od najľahších modrých či zelených trás až po traily čierne či červené ponúkame aj cykloturizmus so sprievodcom podľa obtiažnosti na planinách Plešiveckej a Silickej, či aj vo Volovských vrchoch s krásnymi panorámami.“

Historický klenot predstavuje Betliar nielen vnútri kaštieľa, ale aj unikátny park s rozlohou úžasných 81 hektárov, ktorý bol už v roku 1978 zapísaný do zoznamu svetových historických záhrad. Má vzácne druhy stromov, ale aj vodné plochy, chodníky a historické stavby, ktoré spolu s kaštieľom vytvárajú ladný jednotný celok.

Betliar a umelý vodopád

Podľa Sandry Petríkovej zo Slovenského národného múzea Kaštieľ Betliar sú v parku „zachované typické drobné architektúry z 19. storočia ako čínsky pavilón, netypický slobodomurársky pavilón, japonský most, rybníky, zverinec, kde grófovia chovali medvede, vlky, rysy, líšky a inú zver.“

Zakladateľom parku bol významný záhradný architekt empírovej doby Henrich Nebbien (1778 - 1841), ktorý tu už v roku 1804 našiel park s rozlohou 16 hektárov. V roku 1823 park dotváral ďalší významný architekt Jozef Bergmann, ktorý uskutočnil v parku stavbu najväčšieho umelého vodopádu v slovenských parkoch.

Betliar-park-rybníky-STVR

Ďalšou zastávkou Jána Žgravčáka bola Nižná Slaná a to huta Etelka, ktorá zatiaľ chátra, ale stala sa súčasťou projektu Železná cesta Slovenska, takže čaká na svoju obnovu. Geológ Dušan Andrášik dodal: „Huta Etelka má 11 metrov a ročne vyrábala až šesť tisíc ton surového železa, ktoré sa ďalej spracovávalo v okolitých vyhniach, ale aj v Hronci a v Maďarsku.“

Ako egyptská hrobka

Hutu Etelku dal postaviť gróf Emanuel Andrássy a Andrássyovci využívali aj ľadovňu v obci Vlachovo. Do tunajšej jaskyne naukladali ľad v zime z miestnych rybníkov a využívali ľadovňu ako chladničku aj v lete, keďže ľad sa tu udržal, na uskladnenie mäsa z poľovačiek. Ľadovňu prestavali, aby zvonka vstup do jaskyne vyzeral ako egyptská hrobka.

Palcmanská Maša z lanovky

V ďalšej obci Rejdová objavíte zážitkový náučný chodník s obrovskou výhliadkovou hojdačkou aj šmýkľavkou. To už Ján Žgravčák vyskúšal aj po dvanástich rokoch obnovenú unikátnu jednosedadlovú lanovku z Dediniek na Geravy, z ktorej sú pôsobivé výhľady na vodnú hladi Palcmanskej Maše.

Viac sa dozviete z archívu STVR bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90