Úvod Novinky Tipy z programu

Rada na nezaplatenie. Ako jednoducho prekonáte digitálnu únavu vašich očí?

Doba priniesla novú potrebu ochranu nášho zraku.

Rada na nezaplatenie. Ako jednoducho prekonáte digitálnu únavu vašich očí?

Modré svetlo nájdeme v prirodzenej forme pri pohľade do slnka. Odmala vieme, že sa na žiarivú guľu na oblohe nemáme pozerať. Rovnaké modré svetlo nás však prenasleduje od zobudenia, až do noci aj z obrazoviek monitorov, z LED žiaroviek, televízorov a displejov mobilov.

Dvadsať, dvadsať, dvadsať

V Dámskom klube refrakčná špecialistka Lívia Šidlová prezradila jednoduchý účinný trik:

„Vo svete sa mu vraví pravidlo dvadsať, dvadsať, dvadsať. Znamená to, že každých dvadsať minút prerušte prácu pri intenzívnom pozeraním do monitoru vášho počítača. Ďalších dvadsať znamená, že minimálne natoľko sa pozrite do vzdialenosti ďalších dvadsať, ale stôp, čiže do vzdialenosti v našej metrickej sústave šiestich metrov, kde sa sústredíte na nejaký bod.“

V pracovnom zanietení ani nezbadáme, kedy nám zrazu uplynie dvadsať minút, čo je náš zrak uprene nasmerovaný na monitor.

Zabúdame žmurkať

Odborníci zistili, že okrem dodávania modrého svetla do našich očí, prichádzame o jednu z prirodzených vlastností oka. Lívia Šidlová dodala: „Zabúdame žmurkať.“

A žmurkanie súvisí s nepríjemným syndrómom suchého oka. Lívia Šidlová vysvetlila, čo všetko prežmurkanie znamená pre náš zrak: „Uvoľní sa napätie z oka, ktoré pociťujeme, keď dlhodobo pozeráme uprene na blízke vzdialenosti. Pri pozeraní na mobily a obrazovky zabúdame žmurkať. Žmurknutie očistí oko slzným filmom.“

Podĺa Lívie Šidlovej je dobré, ak máme možnosť prejsť sa po vonku a dostať do očí prirodzené modré svetlo. Ak sme celý deň vystavení aj v noci modrému žiareniu, mozog si myslí, že je stále deň a dostáva impulzy, že „má byť stále hore a my musíme byť bdelí“. Modré svetlo blokuje tvorbu hormónu melatonín, ktorý ovplyvňuje náš spánkový cyklus.

Lívia-Šidlová-STVR

A tak sa stane, že nevieme v noci zaspať alebo máme poruchy spánku: „Ak pred spaním scrolujeme na mobiloch, vieme si na mobile prepnúť špeciálny večerný režim, v ktorom mobil nevyžaruje až tak veľa modrého svetla“.

Lívia Šidlová hovorí o nebezpečí pre deti

Lenže pri bežnom pohybe v priestore, kde bývame, sme modrým svetlom doslova obklopení aj vďaka ďalším svetelným zdrojom. Preto ak máte dioptrické okuliare, oplatí sa dať si ich vyrobiť s ochranou pred modrým svetlom, prípadne ak dioptrie nepotrebujete, nosiť okuliare iba s ošetrením pred modrým svetlom.

Prienik modrého svetla do nášho oka vplýva na náš zrak, dopadá na sietnicu a môže poškodzovať tkanivá vnútri oka, čo sa neskôr môže prejaviť šedým zákalom „alebo makulárnou degeneráciou, s ktorou sa stretávame až vo vyššom veku“.

Modré svetlo je však podľa Lívie Šidlovej nebezpečné aj u detí: „Vtedy je modré svetlo nebezpečnejšie najmä preto, že deti majú šošovku čírejšiu, čiže dostávajú väčšiu dávku modrého svetla ako dospelé oko staršieho človeka.“

Viac sa dozviete z archívu STVR bez reklám a zadarmo.

Foto: Dámsky klub, STVR - Stanislav Háber

25 50 75 90