Ako je možné, že napriek dlhoročnej osvete ľudia stále zbierajú a jedia muchotrávku zelenú?
Červíky nezabíja
Pritom znaky tejto muchotrávky sú dobre známe. Predsedníčka Slovenskej mykologickej spoločnosti pri SAV Ivona Kautmanová si myslí: „Ľudia ak vidia na hube, ako ju objedli slimáky a sú v nej červíky, myslia si, že musí byť jedlá, ale to je veľký omyl.“
Slimákom a červíkom tento biologický zabijak neublíži. Preto Ivona Kautmanová upozorňuje: „Pre človeka je táto huba smrteľne nebezpečná, aj keď je veľmi chutná.“
Až 95 percent úmrtí ľudí pre otravu z húb má na svedomí práve muchotrávka zelená. Prečo je jedovatá, predsedníčka mykologickej spoločnosti vysvetlila v Dámskom klube:
„V podstate sa nevie, prečo sú niektoré huby pre ľudí jedovaté a iné nie. Predpokladá sa, že sa tak bránia proti niektorým baktériám, alebo proti zničeniu od živočíchov, ale presne sa to nevie.“
Odklad býva smrteľný
Otrava sa prejaví až po nejakom čase. Ak sa tak stane, treba podľa rady Ivony Kautmanovej okamžite vyhľadať lekársku pomoc, v žiadnom prípade nečakajte, že príznaky ustúpia.
„Prvé
príznaky otravy sa objavia po 12 hodinách, alebo až po 24 hodinách.
Potom zmiznú a opäť sa zjavia oveľa silnejšie až po ďalších 24 hodinách.
Aj vtedy však vedia lekári otrávenému ešte pomôcť,“ povedala.
Návštevu lekára neodkladajte
Jednoducho návštevu lekára netreba odkladať. Rovnako aj odborník na zber húb Michal Černický upozornil: „Zbierajte len tie huby, ktoré poznáte. Ak nazbierate neznáme huby, skontrolujte si ich v pokoji doma v atlase húb, aby ste sa neotrávili.“
Viac sa o hubách a ich zbere dozviete z archívu STVR bez reklám a zadarmo. 25 50 75 90