Úvod Novinky Tipy z programu

Spoznajte všetkých päť štádií ľudského smútku, ktoré nastanú po smrti blízkej osoby

Čo hovorí o trúchlení psychológ a kedy je potrebné vyhľadať odbornú pomoc?

Spoznajte všetkých päť štádií ľudského smútku, ktoré nastanú po smrti blízkej osoby Zdroj: pixabay

V Rádiu FM sa Katarína Budajová pozrela na päť štádií, ktorými prechádza človek po úmrtí svojho blízkeho, na ktorých si v dušičkový čas spomíname:

  • odmietanie
  • hnev
  • vyjednávanie
  • depresia
  • akceptácia

Jozef Ďanovský a trúchlenie. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Teória v rozpore s vedou

Ide o rozšírenú teóriu, na ktorú sa Katarína Budajová pýtala psychológa a psychoterapeuta Jozefa Ďanovského. Ten jej potvrdil, že s vedeckým pozorovaním nemá veľa spoločného.

Plač, žena.png

Táto teória s piatimi štádiami je síce medzi ľuďmi populárna, ale podľa Jozefa Ďanovského „nemá dostatočný vedecký základ."

Preto Jozef Ďanovský dodal niektoré rozpory, medzi teóriou a vedeckými zisteniami: „Napríklad podľa najnovších prieskumov posledná fáza zmierenia u dvoch tretín ľudí príde už hneď na začiatku po smrti blízkeho človeka."

Ak sa stratí chuť žiť

Smrť blízkeho patrí medzi najstresujúcejšie udalosti, aké môže ľudská psychika zažiť.

Podľa Jozefa Ďanovského „je človek intuitívne na ňu pripravený." Ale aj tak nastane úzkostný stav a šok, ktorý môže vyvolať intenzívne emócie a tie veľmi zle vplývajú na každého človeka.

Pieta-Lukáš-Grinaj-TASR Zdroj: TASR, Lukáš Grinaj

Patologický smútok prerastie do choroby, ak podľa Jozefa Ďanovského smútiaci človek nemá viac chuť žiť ". Smútiaceho je preto nutné pozorovať, či sa príliš neopúšťa".

A aj keď väčšina ľudí sa dokáže so stratou blízkeho vysporiadať sama, „ak smútok za blízkym prerastie do depresie, treba vyhľadať odborníka."

Viac rád sa dozviete aj z archívu STVR bez reklám a zadarmo.

Foto: TASR, pixabay

25 50 75 90