Úvod Novinky Tipy z programu

Dlhodobý stres predstavuje vážne riziko. Trpí ním viac ako štvrtina Slovákov

Bolesti hlavy, zažívacie problémy, srdcovo-cievne ochorenia či pohybové komplikácie. To všetko môže spôsobiť chronický stres.

Dlhodobý stres predstavuje vážne riziko. Trpí ním viac ako štvrtina Slovákov

„Ide o reakciu organizmu na akýkoľvek faktor, ktorý ho ohrozuje. Druhov stresorov môže byť veľmi veľa, od faktorov ako je chlad až po psychosociálne stresory ako sú vzťahy, nedostatok financií či globálna situácia,“ vysvetlila pre Rádio _FM lekárka Zuzana Pitoňáková.

Okrem rôznych stresorov vieme rozlišovať aj rôzne druhy stresu. Ten môže byť nielen negatívny, ale aj pozitívny. „Pozitívny stres je napríklad narodenie dieťaťa. Psychicky aj fyzicky nás to ovplyvňuje, ale ide o ten dobrý stres, ktorý nám dodáva veľa energie,“ objasnila lekárka.

Ak však stres trvá príliš dlho, alebo sme mu vystavovaní často, môže predstavovať významné riziko pre naše zdravie. „Výskumy ukazujú, že až štvrtina Slovákov trpí dlhodobým chronickým stresom. Avšak až dve tretiny z opýtaných s týmto problémom nič nerobia,“ uviedla Zuzana Pitoňáková.

Potláčaný stres však môže viesť k zdravotným problémom ako sú bolesti hlavy, poškodenia tráviaceho traktu, ale aj srdcovo-cievne ochorenia.

„Stres môže spôsobovať aj pohybové problémy, bolesti chrbta. Tie sú totiž spôsobené nesprávny držaním tela, na ktoré z veľkej časti vplýva práve to, ako sa cítime a čo prežívame,“ popísala odborníčka na celostnú medicínu. „Človek v smútku nebude sedieť vzpriamene, nebude sa niesť hrdo svetom,“ dodala.

25 50 75 90