Režisér a animátor Martin Smatana je autorom filmu Šarkan. Jeho príbeh chlapca a dedka, ktorý zomrie, bez slov vysvetlí tému smrti deťom jednoducho a prijateľne.
Režisér bol hosťom v Rádiu Regina Stred v relácii Alexandra Ernesta Na jednej vlne:
„Najviac ma teší reakcia rodičov, ak príde od nich spätná väzba, že im film Šarkan pomohol rozprávať s deťmi o tejto téme.“
Klamstvo pohybu figúrok
Rodák zo Žiliny (1991) vyštudoval animáciu na VŠMU v Bratislave a FAMU v Prahe. Od mala niečo majstroval s obidvomi svojimi starými otcami v dielni:
„Už ako 7-ročný som fotografoval pohyb zmajstrovaných postavičiek, pričom som netušil, že ide o animáciu.“
Ilúzia pohybu statických figúrok využíva nedokonalosť oka, veď mu kamera ponúka 24 obrázkov za sekundu, ktorých striedanie vníma oko ako pohyb:
„Náročnú tému smrti som chcel priblížiť deťom bez hovoreného slova, iba mimikou neživých figúrok a hudbou. Chcel som vytvoriť zrozumiteľný film pre deti ako v Kanade, tak aj v Japonsku.“
Šarkan nesie odpovede
Technika bábkového filmu stopmotion je iná, ako pri výrobe kreslenej animácie:
„Scenár zrozumiteľného príbehu som pripravoval dva a pol roka bez toho, aby bol ovplyvnený akýmkoľvek náboženstvom. Nápad vznikol v detstve. Prichádzali mi na um existencionálne otázky typu, ako sme sa dostali na svet, ako dlho tu budeme a čo sa stane, až tu nebudeme. A nik nevie úplnú odpoveď.“
V roku 2020 získal za Šarkana aj najprestížnejšiu slovenskú filmovú cenu Slnko v sieti a za dva roky je tých cien vyše 40 z celého sveta. Počas štúdia chodil na worshopy s deťmi, ktoré mu potvrdili, že tiež premýšľajú o smrti, až vznikol príbeh:
„Vždy som chcel tvoriť animované filmy pre dospelých, ale ukázalo sa, že spôsob mojej tvorby oveľa lepšie vnímajú deti. Poteší ma, ak sa z mojich príbehov môžu poučiť nielen oni, ale aj dospelí.“
Rozprávanie o 13 minútovom animovanom filme Šarkan, ktorý neustále zbiera nové ocenenia po celom svete, si môžete vypočuť z podcastu z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.
Foto: FB Martin Smatana