Úvod Novinky Zaujímavosti

Vedecký let na Mesiac aj s ostatkami 69 ľudí sa stáva vesmírnou drámou

Americkí odborníci priznali, že modul Peregrine nemá šancu na mäkké pristátie.

Vedecký let na Mesiac aj s ostatkami 69 ľudí sa stáva vesmírnou drámou Zdroj: SITA/AP

Z amerického Mysu Canaveral v pondelok 8. januára odštartovala raketa Vulcan Centaur, ktorá mala po viac ako polstoročí na Mesiac dopraviť modul Peregrine súkromnej spoločnosti Astrobotic Technology.

Fatálna strata pohonnej látky

Mesiac Zdroj: unsplash

Už na druhý deň v utorok 9. januára bolo viac ako jasné, že Peregrine nemá šancu pristáť na Mesiaci podľa pôvodných predstáv a plánov.

Pred štartom generálny riaditeľ Astrobotic Technology so sídlom v Pittsburghu John Thornton podľa agentúry AFP, ktorú cituje TASR povedal:

„Viesť Ameriku späť na povrch Mesiaca po prvý raz od Apolla je významná česť."

Peregrine Mission One je súčasťou programu Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) na dopravu vedeckých nákladov na povrch Mesiaca. Bol vyhlásený v roku 2018.

Na palube nesie dve desiatky vedeckých prístrojov, vrátane šiestich malých vozidiel na prieskum povrchu Mesiaca a „symbolické prvky DNA a spopolnené pozostatky 69 osôb“.

Až doteraz sa mäkké pristátie na Mesiaci podarilo iba štyrom vesmírnym agentúram: Sovietsky zväz bol prvý v roku 1966, po ňom nasledovali Spojené štáty.

USA sú stále jedinou krajinou, ktorá na Mesiac vyslala ľudí. Čína za posledných desať rokov úspešne pristála trikrát a Indii sa to podarilo na druhý pokus v minulom roku.

Súkromné misie Izraela a Japonska, ako aj nedávny pokus ruskej vesmírnej agentúry boli neúspešné.

Po niekoľkých hodinách po pondelňajšom štarte začala spoločnosť Astrobotic zaznamenávať technické problémy vrátane neschopnosti otočiť solárne panely umiestnené na module smerom k Slnku a udržiavať jeho palubnú batériu nabitú.

Dôvodom bola porucha pohonného systému, ktorá poškodila aj vonkajšiu časť modulu.

Inžinierom sa nakoniec vďaka improvizácii podarilo nasmerovať modul správnym smerom, spoločnosť však neskôr oznámila, že príčinou poruchy pohonu bola zrejme „kritická strata pohonnej látky“.

Nejestvuje žiadna šanca

Extrasolárna planéta vo vesmíre. Zdroj: TASR

V utorok 9. januára napokon spoločnosť priznala, že Peregrine „nemá žiadnu šancu na mäkké pristátie“ na Mesiaci a odhadla, že v nádrži zostáva palivo na najbližších 40 hodín.

Kozmickú loď však podľa vyhlásenia plánuje prevádzkovať až do vyčerpania pohonných látok.

Z vedeckej misie sa tak stáva vesmírna dráma s nejasným koncom, ako a či vôbec modul Peregrine na Mesiaci pristane.

Ak modul nemá žiadnu šancu na mäkké pristátie a po 40 hodinách, na ktoré má už len pohonné hmoty, sa tak modul viac zrejme nebude dať prevádzkovať.

Astrobotic na túto úlohu získal od NASA viac ako 100 miliónov dolárov.

Ďalšia zmluvná súkromná americká spoločnosť, Intuitive Machines so sídlom v Houstone, sa chystá odštartovať vo februári a pristáť v blízkosti južného pólu Mesiaca.

25 50 75 90