Orientácie
Nedeľa 1.05.2016 13:00
Vhodné pre všetkých
Európska tvorba
Náboženský magazín
Pomoc
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Nedeľu si častokrát zvykneme spríjemniť návštevou blízkych a priateľov, alebo naopak niekoho s radosťou očakávame my. A hovorím o tom preto, že aj my dnešné Orientácie otvoríme jednou vzácnou návštevou. Na sviatok Božieho Milosrdenstva, ktorý bol 3. apríla, navštívil Košice Mons. Jozef kardinál Tomko. Svätú omšu celebroval v Kostole Božieho milosrdenstva na košickom sídlisku KVP. Po skončení slávnosti, ktorú sme vysielali aj v priamom prenose, sme požiadali jeho eminenciu o pár slov k aktuálnemu roku Božiu milosrdenstva.
Rehoľa bratov kazateľov, ktorých ľudovo nazývame Dominikáni, je žobravý rehoľný rád, ktorý založil v 13. storočí svätý Dominik Guzmán a jeho vznik potvrdil v roku 1216 pápež Honórius III. Áno, počítate správne. Tohto roku si Dominikáni pripomínajú 800. výročie potvrdenia ich rehole. A to bol aj jeden z dôvodov našej návštevy v ich košickej komunite.
Neďaleko zrúcaniny Turnianskeho hradu stojí na vyvýšenom kopci v opevnenom areáli kostol Nanebovzatia Panny Márie. Jeho svätyňa prešla v posledných rokoch rozsiahlou rekonštrukciou a dnes možno kostol vďaka jeho historicko-umeleckým skvostom smelo nazvať malou galériou umenia.
Hudba, tanec, hra so svetlami a herecké vstupy bez slov – tieto umelecké prostriedky vytvorili nevšedné divadelné predstavenie inšpirované biblickým príbehom o márnotratnom synovi. Za jeho prípravou stoja mladí ľudia zo saleziánskej rodiny v Košiciach, ktorí spomínaný príbeh z Biblie vložili do súčasného sveta a nazvali ho Nádenník.
Tvarovateľnosť hliny si človek začal všímať už pred 25 000 rokmi. A s jej vypálenou podobou – keramikou sa stretávame denne aj dnes. Bez tanierov, mís a šálok by to šlo v našom bežnom živote ťažko. Ale aj bez umenia. A teraz tieto dva fenomény spojíme dohromady a pozývame vás na výstavu keramických obrazov „Vypálená modlitba“ do átria Teologickej fakulty v Košiciach.