Umenie
Odvysielané: 17.04.2019, 22:50
V archíve do: 30.06.2024, 23:59
Kultúrny magazín
Pomoc
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Umenie: Hudba 11/2019 prináša reportáže mapujúce dianie na súčasnej slovenskej hudobnej scéne:
Martin Burlas: Paralelné fóbie – Najskôr patril k autorom, ktorí žijú vo vlastnom svete, robia si svoje a dianie v spoločnosti nepremietajú do tvorby. No realita bola silnejšia. V marci 2015 mala premiéru skladba Spam Symphony, kde zhudobnil rady čitateľkám ženských časopisov, vlani napísal skladbu Black Swan venovanú pamiatke Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, teraz dokončil ďalšie väčšie dielo Paralelné fóbie. Spam Symphony spolu s Black Swan tento týždeň vychádzajú na albume, najnovšia skladba zaznie prvýkrát v piatok 22. marca v podaní Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu. „Je nebezpečné rozprávať o hudbe, keď ju človek nedokáže počúvať, sú to len prázdne slová,“ tvrdí Burlas o svojej najnovšej skladbe, reflektujúcej aktuálnu náladu v spoločnosti determinovanej paralelnými strachmi i fóbiami.
Partia mladej generácie hudobníkov venujúcej sa jazzu a príbuzným žánrom sa rozhodla predať svoje skúsenosti, rady, postrehy a informácie ďalším kolegom. Ester Wiesnerová - speváčka, skladateľka a textárka. Vyštudovala Berklee College of Music v Bostone, žila v NYC a koncertovala v Juhoafrickej republike, US, Nemecku, Švajčiarsku, Cypre a i. Maria Reháková - jazzová flautistka, speváčka a skladateľka študujúca jazzovú flautu na prestížnej Guildhall School of Music and Drama v Londýne. Je aktívna na Londýnskej jazzovej scéne s jej sextetom Topoľana, duom Maria & James a iné. Lenka Molčányiová - multiinštrumentalistka z Bratislavy. So zobcovou flautou ukončila bakálarske štúdium starej hudby na Konzervatóriu v talianskej Florencii a momentálne študuje jazzový saxofón na VOŠ Jaroslava Ježka v Prahe.
Andrej Šeban: Triplet – Na novom trojalbume Triplet kladie popredný slovenský hudobník Andrej Šeban špeciálny dôraz na vizuálny aspekt hudby, nakoľko neoddeľuje hudbu a vizuálne umenie a sám je schopný počuť obraz a vidieť zvuk. Zámerom bolo vytvorenie zvukomalebných obrazov, ktoré charakterizuje ako “kino pre uši”. Hlavnou koncepciou pri nahrávaní albumov bolo oprostenie sa od konkrétnej harmónie, melódie a rytmu a otvorenie priestoru pre voľný experiment. Výsledkom sú inštrumentálne piesne tvorené stereo-efektami a o niečo menej i živými nástrojmi či vokálom, avšak bez konkrétnych textov. “Nechal som sa unášať prúdom invencie a vyhýbam sa akokoľvek viazanému rytmu. Pri nahrávaní som všetko, čo viem o hudbe odložil bokom a pristupoval k nej ako dieťa, ktoré objavuje zvuky a pocity, ktoré mi hudba prináša.“ opisuje Šeban.
Drumfest 2019 - „Je to festival milovníkov bicích nástrojov a je určený každému, kto vníma hudbu a rytmus,“ povedal organizátor podujatia Petter Bittner o poslednom ročníku festivalu Drumfest, ktorý sa uskutočnil 4. apríla v Pezinku. Publiku sa predstavili aj veľký talent domácej scény Jakub Kačic, zastupujúci novú nastupujúcu bubenícku generáciu, a etablovaný, rešpektovaný hudobník Igor „Ajdži“ Sabo, ktorý má za sebou spoluprácu s hudobníčkami a hudobníkmi ako Jana Kirschner, IMT Smile či Richard Müller.
Účinkujú:
Martin Burlas
Ester Wiesnerová
Maria Reháková
Lenka Molčányiová
Andrej Šeban
Shina
Igor „Ajdži“ Sabo
Jakub Kačic