Do kríža (Imunita po covide)
Streda 1.02.2023 22:05
Vhodné pre všetkých
Skryté titulky
HD
Európska tvorba
Do kríža je polemická relácia RTVS, ktorá hľadá odpovede na závažné spoločenské, politické, kultúrne a náboženské otázky.
Pomoc
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Hostia: MUDr. Hana Zelená, MUDr. Kristína Visolajská, Profesor Miloš Jeseňák
Okruhy
1., Stav imunity v spoločnosti
Nielen na Slovensku sa prehnali spoločnosťou silnejšia vlna chrípky so sprievodnými javmi, ochorenia nezvykle dlhšie trvajú, časť ľudí to spája s opatreniami počas covidu a väčšou izoláciou, časť naopak s oslabením imunity v dôsledku vakcinácie. Vieme povedať, v akom stave je naša imunita, čo s ňou spravila pandémia a čo očkovanie? Aký je rozdiel medzi mRNA vakcínou a inými vakcínami, aký je rozdiel medzi očkovanými a neočkovanými ľuďmi?
Post-infekčná a post-vakcinačná imunita: Vieme povedať, čo je pre imunitu lepšie (a pre ktorú skupinu ako), či ďalšia vakcína alebo prekonanie ochorenia na covid, ktorá získaná imunita ako dlho vydrží, či sú rozdiely v nejakých kategóriách pacientov, ako s tým súvisí mutácia vírusu, ako iné faktory.
Fenomén post-covidu.
Kto dnes s akou pravdepodobnosťou ochorie, ako vážne, a prečo. Vek, iné faktory ako obezita, zaočkovanosť. Prečo sú také vysoké počty ochorených medzi zaočkovanými ľuďmi, prečo sú opakované ochorenia aj po prekonaní covidu? Pred čím nás ešte chráni a pred čím už nechráni tretie (štvrté..) očkovanie? Je ešte pri nejakej skupine (rizikových jednotlivcoch) vážny dôvod na očkovanie?
2., Poučenie z pandémie a zásady toho, čo pre spoločnosť znamená „žiť s covidom“
Ešte zhruba pred rokom bolo témou povinné očkovanie, v Európe ho zaviedlo Rakúsko, opatrenia sa postupne všade uvoľnili. Čo bolo zo spätného pohľadu a s dnešným poznaním oprávnené, čo bolo podcenené a čo bolo naopak precenené?
Ako spätne hodnotíte návrh na očkovanie detí? Ako dospelej populácie? Kto presne tvoril rizikovú skupinu, ktorej išlo o život?
Čo je poučenie so skúsenosťou s masívnym využitím mRNA vakcíny, v čom je pokrok, v čom sú problémy, je právna regulácia nastavená dostatočne, resp. čo by sa malo zmeniť?
Pri porovnaní odlišných prístupov a odlišnej zdravotnej starostlivosti a tiež odlišného zdravotného stavu populácie (výskyt nadváhy, dlhovekosť a pod.) – ako znie vaše hodnotenie po 3 rokoch od rozšírenia covidu?
Aké by mali byť opatrenia, ak by sa covid opäť rozšíril?