Správy
Sobota 16.07.2016 19:00
Vhodné pre všetkých
HD
Európska tvorba
Pomoc
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Časti relácie
- 00:00:20 Pokus o prevrat v Turecku
- 00:00:58 Napätá situácia v Turecku Turecká polícia zatkla takmer 3 tisíc ľudí, ktorí sa podieľali na pokuse o prevrat. Vláda ich označila za teroristov, a chce ich tvrdo potrestať. Uvažuje o tom, že opäť zavedie trest smrti. Medzitým začal turecký prezident Erdogan s čistkami vo verejnej správe - odvolal takmer 30 plukovníkov, 5 generálov a vyše 2.700 sudcov. Z pokusu o prevrat obvinil duchovného lídra Fethullaha Gülena, ktorý žije v zahraničí. Pozrime sa teraz, ako sa povstalecká skupina armády pokúsila prevziať moc v krajine. Včera po desiatej hodine miestneho času vojaci obsadili kľúčové miesta v Ankare a Istanbule a vyhlásili, že prevzali vedenie krajiny.
- 00:03:46 Erdogan vstúpil do vysielania Zlom nastal po tom, keď turecký prezident Erdogan ešte v noci netradičným spôsobom vstúpil do vysielania televízie CNN Türk. Cez mobil vyzval ľudí, aby vyšli do ulíc a podporili ho.
- 00:05:51 V Ankare bolo horúcejšie ako v Istanbule Po dramatickej noci zavládol pokoj najskôr v Istanbule. Počas dňa odtiaľ nehlásili boje ani iné väčšie incidenty. Pre obmedzenia na istanbulskom letisku však zrušili či odložili mnohé lety. Naopak, väčšie napätie bolo v Ankare. Niektorí povstalci sa odmietali vládnym jednotkám vzdať.
- 00:07:54 V centre diania boli aj Slováci Svedkami dramatických udalostí v Turecku boli aj viacerí Slováci, ktorí v krajine žijú, alebo dovolenkujú. Podľa údajov Ministerstva zahraničných vecí je v Turecku aktuálne 1.608 zaregistrovaných Slovákov. Reálne počty sú však určite vyššie. Kým v letoviskách bola situácia pokojná, Slováci v Istanbule sledovali dianie celú noc.
- 00:10:18 Pokusy o prevrat v minulosti Krajina nezažila podobný pokus o prevrat prvýkrát. Armáda má v Turecku mimoriadne postavenie. Od čias zakladateľa moderného štátu Mustafu Kemala Atatürka sa považuje za garanta sekulárneho charakteru republiky. Aj keď Ataturk v roku 1923 zakázal politické aktivity členov armády, zákon z roku 1960 už ozbrojené sily oprávňuje na zásah do politiky. Armáda uskutočnila v minulosti tri prevraty. V rokoch 1960, 71 a 80. Po tom prvom popravila prvého demokraticky zvoleného prezidenta Adnana Menderesa. V roku 1997 prispela k odstúpeniu premiéra Erbakana pre jeho údajné snahy posilniť úlohu islamu v Turecku. Na jar 2007 zase vojaci podporili masové demonštrácie proti zvoleniu Abdullaha Güla za prezidenta pre jeho islamistickú minulosť. V noci na dnes sa však mnohí ľudia obrátili proti armáde.
- 00:11:20 Médiá píšu o podozrivých Turecké médiá už píšu o podozrivých, ktorí vraj stoja za pokusom o vojenský puč. Objavili sa aj správy, že niektorí vojaci údajne nevedeli, že sa zúčastňujú na prevrate. Vyšetrovateľom povedali, že si mysleli, že ide o cvičenie.
- 00:13:28 Turecko obviňuje Fethullaha Gülena Bývalý imám a učenec Fethullah Gülen odišiel z Turecka v roku 1990 po obvineniach zo zločinov proti štátu. Turecko ho zaradilo na zoznam teroristov. Zo Spojených štátov riadi hnutie Hizmet, ktoré presadzuje umiernený islam. Erdoganova strana obviňuje 75-ročného Gülena z toho, že chce rozvrátiť tureckú vládu. Gülen sa rozchádza s prezidentom v postoji k menšinovým Kurdom. V minulosti poukázal na Erdoganove podozrenia z korupcie.
- 00:13:58 Rozhovor s Róbertom Ondrejcsákom o situácii v Turecku
- 00:17:40 Kto je Erdogan? K moci nastúpil v roku 2002, odvtedy bol predsedom vlády za Stranu spravodlivosti a rozvoja AKP. V auguste 2014 sa stal prvým priamo zvoleným prezidentom Turecka. Erdoganove postoje majú korene v politickom islame, podporuje práva Turkov na otvorenejšie vyjadrenie viery. Má silnú podporu moslimskej väčšiny, je obľúbený najmä na vidieku a v Anatólii, kde ho prezývajú sultán. Oponenti ho kritizujú za autoritárske tendencie. Viacero opozičných novinárov čelí súdnym procesom. Svoju moc posilňuje aj na úkor armády. V roku 2010 zatkli 40 dôstojníkov a obvinili ich z pokusu o zvrhnutie Erdoganovej vlády. O dva roky neskôr odsúdili vyše 300 dôstojníkov, obžaloba ich vinila zo spiknutia.
- 00:18:33 Turecká komunita podporila prezidenta
- 00:19:05 Obama Erdogana nepriamo podporil Situácia sa v prospech prezidenta Erdogana otočila čoskoro po tom, keď svoje stanovisko zverejnil Biely dom. Američania dianie analyzovali niekoľko hodín, prezident Barack Obama napokon Erdogana nepriamo podporil. Turecko je nielen členským štátom NATO, ale aj jedným z najbližších vojenských spojencov USA.
- 00:21:12 Na stranu Erdogana sa postavili aj EÚ a NATO Hlavní predstavitelia Európskej únie aj Severoatlantickej aliancie sa počas prevratu postavili jasne na stranu tureckej vlády a prezidenta Erdogana. Ešte počas noci vyjadrili podporu demokraticky zvoleným štruktúram.
- 00:23:12 Pokus o prevrat v Turecku - rozhovor s Františkom Šebejom
- 00:28:05 V Ankare mimoriadne zasadal parlament
- 00:28:30 Na situáciu v Turecku reagoval aj Fico Na situáciu v Turecku už reagoval aj premiér Robert Fico. Momentálne je na samite lídrov Európy a Ázie v Mongolsku.
- 00:30:10 Na Slovensku zasadala Bezpečnostná rada Na Slovensku pre udalosti vo svete už druhý deň za sebou zasadala Bezpečnostná rada. Ministri odsúdili pokus o prevrat v krajine a podporili demokraticky zvolenú tureckú vládu. Situácia je podľa nich stabilná. Ministerstvo zahraničných vecí však Slovákom odporúča necestovať do Istanbulu a Ankary.
- 00:31:48 Cestovné kancelárie zájazdy do Turecka nerušia
- 00:32:17 Slováci dovolenky v Turecku neodvolali Situácia v Turecku väčšinu slovenských turistov neodradila a už dnes odleteli k moru do tureckých letovísk. V odletovej hale však bolo cítiť napätie a aj strach. K upokojeniu neprispeli ani obsadené telefónne linky ministerstva zahraničných vecí, či infoliniek cestovných kancelárií.
- 00:34:25 Naživo rozhovor s Líviou Belkovou
- 00:35:56 Z Nice sa "špeciálom" vrátilo 37 ľudí Z francúzskeho Nice, kde vo štvrtok zabil atentátnik pri teroristickom útoku 84 ľudí, sa popoludní vrátilo vládnym špeciálom 36 Slovákov a jedna Češka. Využili ponuku ministerstva vnútra. Rezort sa tak postaral o tých, ktorí sa po tragickej udalosti v Nice necítili bezpečne. Na palube lietadla bol aj lekár a psychológovia. Ich služby nevyužil nikto.
- 00:36:42 Francúzi pokračujú vo vyšetrovaní útoku v Nice Francúzska polícia pokračuje v akcii zameranej na odhalenie možných komplicov atentátnika z Nice. V noci na dnes zadržala štyroch ľudí v súvislosti s útokom. K zodpovednosti za útok sa medzitým prihlásila teroristická organizácia Islamský štát. Oznámila to jej tlačová agentúra. Francúzska prokuratúra zatiaľ prepojenie útočníka na ISIS nepotvrdila.
- 00:42:49 Klienti cestovných kancelárií sú v poriadku Dovolenky na francúzskej riviére organizujú, podľa slovenskej asociácie cestovných agentúr, dve kancelárie. Ani jedna nemení plány a zájazdy ani neskracuje, ani ďalšie nehodlá rušiť.
- 00:44:34 Do Nitry sa dostali nebezpečné látky Do rieky Nitra sa dostali ropné látky a to len niekoľko kilometrov od prameňa. Olej a nafta vytiekli z dodávky - do rieky spadla v obci Kľačno pri Prievidzi. Vodič aj spolujazdec z miesta ušli.
- 00:45:51 Trump si vybral viceprezidentského kandidáta Viceprezidentským kandidátom Donalda Trumpa bude guvernér štátu Indiana, Mike Pence. Jeho meno oznámil Trump o deň neskôr ako plánoval - a to pre teroristický útok v Nice. Podľa kritikov tak dovolil, aby vývoj udalostí v USA diktovali teroristi. Mike Pence však po útoku zmenil jeden zo svojich názorov. Kým doteraz s Trumpom nesúhlasil, že moslimom treba zakázať vstup do Spojených štátov, teraz sú už za jedno.
Archív - zvoľte dátum
Reláciu najbližšie vysielame
- Štvrtok 21.11. 19:00
- Piatok 22.11. 19:00
- Sobota 23.11. 19:00
- Nedeľa 24.11. 19:00
- Pondelok 25.11. 19:00
- Utorok 26.11. 19:00
- Streda 27.11. 19:00