Správy
Štvrtok 6.10.2016 19:00
Vhodné pre všetkých
HD
Európska tvorba
Pomoc
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Časti relácie
- 00:00:18 Zomrel Michal Kováč, prvý prezident samostatnej Slovenskej republiky Michal Kováč zomrel včera krátko pred 20. hodinou na zlyhanie srdca. Mal 86 rokov. S podlomeným zdravím bojoval už niekoľko rokov. Trpel Parkinsonovou chorobou. Počas predchádzajúcich mesiacov ho museli viackrát previezť do nemocnice. Zomrel v bratislavskej nemocnici sv. Michala. Michal Kováč bol v rokoch 1993 až 1998 prvým prezidentom samostatnej Slovenskej republiky. V úrade bol v zložitom období vlády Vladimíra Mečiara.
- 00:01:25 Príprava na štátny pohreb Slovensko sa bude prvýkrát v histórii samostatnosti lúčiť s bývalou hlavou štátu. Pohreb Michala Kováča bude prvým štátnym pohrebom predstaviteľa štátu. Už predpoludním boli vlajky spustené na pol žrde pred budovou vlády, parlamentom i Prezidentským palácom. Na žrdiach a štátnych budovách pribudnú aj čierne vlajky. Vláda rozhodla o príprave štátneho pohrebu. Presný deň ešte nie je istý, predbežný dátum je štvrtok 13. októbra. V deň pohrebu od 8:00 do 17:00 bude na Slovensku štátny smútok.
- 00:03:51 Reakcie najvyšších ústavných činiteľov Na smrť Michala Kováča reagovali najvyšší ústavní činitelia. Podľa súčasného prezidenta Andreja Kisku sa prvý prezident samostatného Slovenska pričinil o to, aby sa Slovensko dostalo do európskych štruktúr a na mapu demokratickej Európy.
- 00:05:09 Michalovi Kováčovi zlyhalo srdce Už sme spomenuli, že 86-ročnému exprezidentovi Michalovi Kováčovi zlyhalo srdce. V nemocnici sv. Michala v Bratislave ležal od piatka, mal problémy s dýchaním a vysoký tep. Najviac síl mu uberala Parkinsonova choroba.
- 00:07:23 Exprezidenti SR reagujú Podľa exprezidenta Ivana Gašparoviča mal Michal Kováč obrovskú zásluhu na pokojnom rozdelení Československa. Vzťahy medzi ním a HZDS označil za bežný politický súboj. Bývalý prezident Rudolf Schuster sa priatelil s Michalom Kováčom. Funkčné obdobie prvého prezidenta označil pre spory s V. Mečiarom za najťažšie v ére samostatného Slovenska. Rudolf Schuster ocenil Michala Kováča rádom Ľudovíta štúra.
- 00:08:30 Životopis Michala Kováča Michal Kováč sa narodil 5. augusta 1930 v obci Ľubiša neďaleko Humenného. Študoval na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave, potom pracoval v bankách. Po potlačení Pražskej jari ho vylúčili z komunistickej strany a pracoval ako bankový úradník. Do politiky vstúpil počas Nežnej revolúcie. Pôsobil ako minister financií, neskôr bol poslancom za VPN a čoskoro sa stal členom novovzniknutého HZDS.
- 00:13:49 Na Michala Kováča spomínajú rodáci Na Michala Kováča ako prezidenta, ale aj ako chlapca, spolužiaka, suseda a rodáka spomínajú v jeho rodnej Ľubiši. Obyvatelia si vážia, že na svoje korene nezabudol.
- 00:16:14 Prezident kompromisu Michala Kováča považovali jeho bývalí spolupracovníci za prezidenta kompromisu. Dobré meno si vďaka schopnosti počúvať a prijímať kritické hlasy vybudoval aj v zahraničí.
- 00:18:41 Kondolencie opozície Rodine Michala Kováča vyjadrili sústrasť aj opoziční predstavitelia. Za hodný zapamätania považujú najmä jeho postoj voči hnutiu HZDS, ktoré ho do funkcie prezidenta pôvodne nominovalo. Označili ho dokonca za hrdinu.
- 00:19:41 Ako vnímala verejnosť Michala Kováča Verejnosť vnímala Michala Kováča počas jeho pôsobenia vo funkcii rozporuplne. Medzi voličmi HZDS bol pre kritiku Vladimíra Mečiara neobľúbený. Vladimír Mečiar mu navyše často dával najavo, kto je pri moci. Pre mnohých ľudí sa stal symbolom boja za slobodu a demokratický charakter Slovenska.
- 00:23:54 Michál Kováč verzus Vladimír Mečiar Michal Kováč bol v politickom konflikte s vládou takmer celý mandát. Nikto nepredpokladal, že režim Vladimíra Mečiara zájde tak ďaleko, že unesie prezidentovho syna. Všetky dôkazy smerovali proti SIS a Ivanovi Lexovi. Traumu však Michal Kováč prežíval takmer do smrti. Ivan Lexa ho ťahal po súdoch a žiadal od Michala Kováča ospravedlnenie za to, že ho v minulosti označil za organizátora únosu.
- 00:27:20 Bývalí novinári a vtedajší politici hodnotia Michala Kováča Kompromisný kandidát na prezidenta, ktorý však dokázal prerásť sám seba. Aj takto hodnotia bývalí novinári a vtedajší politici.
- 00:30:11 Michal Kováč veriaci Michal Kováč bol politik, ale aj veriaci človek, takto zhodnotil svoj život
- 00:30:57 Platy sa zvýšia o 4 percentá Zamestnancom štátnej a verejnej správy sa od januára zvýšia platy o 4 percentá. Dohodli sa na tom odborári s vládou. Štát im v budúcom roku pridá ešte 2 percentá, ale nevedno kedy. Dohoda sa netýka pedagógov, tí majú rokovať osobitne s ministrom školstva. O 4 percentá si v rámci školstva prilepšia nepedagogickí a výskumní zamestnanci.
- 00:33:20 20 cm nového snehu v Tatrách Na horách v noci pribudla výdatná nádielka snehu. Vo Vysokých Tatrách ju ráno Tatranci merali na 20 až 25 centimetrov. Meteorológovia počas dňa vydali informáciu, že na Štrbskom plese namerali rekordných 31 cm, čo je najviac od roku 1951. Napriek tomu, že dnes už niektorí vytiahli aj bežky, na prvú lyžovačku to ešte ani zďaleka nevyzerá. Vodiči, ktorí sa chystajú do Tatier, by preto nemali zabudnúť na zimné pneumatiky.
- 00:35:02 Horské priechody pod snehom
- 00:35:44 Novým šéfom OSN bude António Guterres Portugalský expremiér António Guterres bude od 1. januára 2017 novým generálnym tajomníkom Organizácie spojených národov. Jeho kandidatúru iba pred tromi hodinami oficiálne schválila Bezpečnostná rada OSN. Rokovala za zatvorenými dverami. Oficiálnu nomináciu Gutteresa musí na základe odporúčania Bezpečnostnej rady ešte potvrdiť hlasovaním 193-členné Valné zhromaždenie OSN.
- 00:37:46 Kto je António Guterres? Antonio Guterres sa narodil sa v roku 1949, vyštudoval elektrotechniku. Do politiky vstúpil v roku 1976 po páde diktatúry v Portugalsku. Vypracoval sa na lídra socialistov a v roku 1995 sa stal predsedom vlády. Na poste premiéra Portugalska zotrval desať rokov.
- 00:38:19 Slovenský kandidát Miroslav Lajčák neuspel Medzi pôvodne 12 uchádzačmi o post generálneho tajomníka OSN bol aj slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Skončil zo všetkých kandidátov na druhom mieste.
- 00:41:44 Kandidatúra Miroslava Lajčáka bola mimoriadne úspešná Zahranično-politický analytik Pavol Demeš označil kandidatúru ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka za mimoriadne úspešnú. Že ho nakoniec nezvolili, je podľa Demeša dôkazom toho, že OSN upustilo od nepísaného pravidla, aby bol budúci generálny tajomník z východnej Európy. Za Miroslavom Lajčákom nestála ani zjednotená Vyšehradská štvorka.
- 00:43:23 Summit parlamentov krajín EÚ v Bratislave V Bratislave sa začína summit predsedov parlamentov krajín Európskej únie. Účasť potvrdilo 21 šéfov zákonodarných zborov a zároveň aj predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz. Hlavný program je pripravený na zajtra. Dnes večer sa predsedovia parlamentov stretávajú na slávnostnej večeri v priestoroch bratislavského hradu.
- 00:46:05 Deň nezábudiek Slováci vyhľadávajú pomoc psychiatrov čoraz častejšie. Pribúdajú chorí a mnohí ľudia sa už neboja zájsť s problémami k špecialistovi. Vlani na Slovensku pribudlo 75 tisíc nových pacientov. Na potrebu starať sa o svoje duševné zdravie upozorňuje aj kampaň Dni nezábudiek. Odštartovala práve dnes.
Archív - zvoľte dátum
Reláciu najbližšie vysielame
- Štvrtok 21.11. 19:00
- Piatok 22.11. 19:00
- Sobota 23.11. 19:00
- Nedeľa 24.11. 19:00
- Pondelok 25.11. 19:00
- Utorok 26.11. 19:00
- Streda 27.11. 19:00