Správy
Sobota 17.06.2017 19:00
Vhodné pre všetkých
HD
Európska tvorba
Pomoc
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Časti relácie
- 00:00:35 Slovensko chce byť v jadre EÚ Ak by si malo Slovensko vybrať medzi V4 a jadrom Európskej únie, vyberie si úniu. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to povedal štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok. Naši politici už niekoľko týždňov vedú debatu o budúcnosti Slovenska v rodiacom sa jadre Európy. Je totiž veľmi pravdepodobné, že po nemeckých voľbách pôjde integrácia rýchlejším tempom.
- 00:03:18 Estónsko tlačí na kvóty Estónsko trvá na dodržiavaní povinných kvót na rozdeľovanie utečencov. Pobaltská krajina už o necelé dva týždne preberie štafetu predsedníctva v Európskej únii. Od prijatia dočasných kvót, podľa ktorých si z Talianska a Grécka majú členské štáty do septembra rozdeliť 160-tisíc utečencov, uplynuli takmer dva roky. Rozdelilo sa zatiaľ 20-tisíc ľudí. Za kormidlom Rady ministrov Európskej únie sa medzičasom stihli vystriedať štyri krajiny vrátane Slovenska. Jednotnú odpoveď na otázku ako riešiť migračnú krízu v Európe zatiaľ štáty únie nenašli.
- 00:06:07 Voľbu do Súdnej rady možno odložia
- 00:06:30 Francúzov čakajú voľby Už zajtra Francúzi podľa analytikov odštartujú revolúciu. V druhom kole parlamentných volieb podľa nich dajú prezidentovi Emmanuelovi Macronovi voľné ruky, aby mohol realizovať svoje reformy. Prieskumné agentúry jednoznačne predpovedajú, že Macronovo hnutie Republika vpred získa drvivú väčšinu kresiel v parlamente. A to na úkor tradičných politických strán - najmä socialistov a republikánov. V Paríži nakrúcala Tamara Lištiaková.
- 00:09:12 Zrejme 58 mŕtvych pri požiari v Londýne Pri požiari obytnej výškovej budovy v Londýne zrejme zahynulo najmenej 58 ľudí. Potvrdila to londýnska polícia. Podľa nej sú všetci dvadsiati ôsmi nezvestní po smrti. Doplnili tak tragickú bilanciu tridsiatich obetí, ktoré uvádzali doteraz. Vyšetrovanie bleskového rozšírenia požiaru stále pokračuje.
- 00:10:58 Slávnosť britskej panovníčky v tieni tragédie Tragické udalosti posledných dní poznačili aj slávnosť v Buckinghamskom paláci. Britská kráľovná Alžbeta II. oslavuje 91. narodeniny. Iba pred niekoľkými dňami navštívila Grenfell Tower a stretla sa s rodinami obetí. Pripomenula si ich aj počas oficiálnych osláv svojho jubilea.
- 00:12:51 Pralinky Prestat dodávajú aj na kráľovský dvor Pralinky plnené ružovým či fialkovým krémom – tradičná obľúbená pochúťka nielen v britských rodinách, ale aj na kráľovskom dvore. Panovníckej rodine ich už celé roky dodáva londýnska čokoládovňa Prestat. Za svoje prvotriedne výrobky dokonca získala dva špeciálne certifikáty – kráľovské dekréty - priamo od Alžbety II. aj kráľovnej matky. O pralinkách z Prestatu písal aj známy britský spisovateľ Roald Dahl, autor knihy Charlie a továreň na čokoládu. Pochúťky sa dokonca dostali aj na zoznam najlepších čokolád sveta. Cestu majstrovských dobrôt až do Buckinghamského paláca zmapovala v Londýne Alexandra Kazlovová.
- 00:18:45 Kto bol Helmut Kohl Skupina francúzskych veteránov z Nancy povedala, že to bolo prvý raz, čo stáli bok po boku so svojimi nemeckými protivníkmi z druhej svetovej vojny. Tak opisoval legendárnu udalosť v roku 1984 denník New York times. Helmut Kohl vtedy v daždi stál a držal sa za ruku s francúzskym prezidentom Francoisom Mitterandom. Vo Verdune si pripomínali obete oboch svetových vojen. Táto udalosť sa považuje za jeden z najsilnejších momentov nemecko-francúzskeho zmierenia. Helmut Kohl je zároveň otcom zjednotenia Nemecka. Hoci berlínsky múr padol už v roku 1989, nebolo hneď jasné, že východné a západné Nemecko by mohli byť čoskoro spolu. V júli 1990 odišiel Helmut Kohl do Moskvy a dosiahol tam s Michailom Gorbačovom dohodu o zjednotení a odchode ruských vojsk z východného Nemecka. Považovaný je aj za jedného z otcov eura. Zapálený pre európsku integráciu Nemcov presvedčil, že sa majú vzdať vlastnej meny - marky a nahradiť ju spoločnou európskou. Neraz sa dostal do sporu s niekdajšou britskou premiérkou Margaret Thatcherovou práve pre svoju silnú podporu európskej integrácie.
- 00:20:29 Turistické chodníky v Tatrách sú schodné
- 00:21:11 Otvorili Art Film Fest v Košiciach Vlani sa presunul do Košíc. Jeho nový slogan hovorí, že Art film je na dobrom mieste. Medzinárodný filmový festival prináša po druhý raz do Košíc a po 25. raz na Slovensko hviezdy na červenom koberci, filmovú atmosféru a takmer 180 snímok svetových aj domácich autorov. Na otváracom ceremoniáli v košickej Kunsthalle ocenili Máriu Kráľovičovú aj hviezdu českej kinematografie - Jiřího Bartošku.
- 00:24:20 Menej vybavovania na úradoch Ako skrátiť čas pri vybavovaní dokumentov na úradoch, ale aj to, ako sa vyhnúť pokutám za nesplnenie si povinnosti. Workshop Idea Hack, ktorý zorganizoval Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, priniesol viaceré nápady ako ľuďom uľahčiť život.
- 00:26:17 Deň husieho brka 26 základných škôl sa vo štvrtok zapojilo do Dňa husieho brka. Vyjadrili tak nesúhlas s dodatkom štátneho vzdelávacieho programu, ktorý od septembra zavádza do praxe písanie spojitým písaným písmom. Školy, ktoré presadzujú slobodnú voľbu pri výuke písania, venovali jednu vyučovaciu hodinu aktivitám, ktoré s písaním súvisia.
- 00:28:24 Učenie na mieru Nie vždy má učiteľ čas venovať sa žiakom individuálne, ak niečomu nerozumejú. Tento problém rieši adaptívne učenie, ktoré prispôsobuje obsah a náročnosť učiva na mieru každému žiakovi. V Írsku pri tom učiteľom a deťom pomáha počítačový softvér.
- 00:30:23 Klopačku čaká oprava Klopačku v Hodruši-Hámroch zo 16. storočia čaká oprava. Obci sa podarilo získať dotáciu z ministerstva kultúry, vďaka ktorej zrenovuje strechu. Hodinový stroj na veži pred pár rokmi opravil miestny mladík, ktorý sa o klopačku dennodenne stará.
- 00:32:29 D. Trump chce zmeniť politiku voči Kube
- 00:33:09 Zrážka torpédoborca s nákladnou loďou Záchranné vojenské tímy pátrajú po siedmich nezvestných amerických námorníkoch. Stratili sa po zrážke amerického torpédoborca Fitzgerald s nákladnou loďou pri japonskom pobreží. Traja námorníci, vrátane kapitána sa zranili. Vojenskému plavidlu hrozilo, že sa potopí. Loď sa podarilo stabilizovať a remorkér ho odtiahol do prístavu.
- 00:34:36 Holandsko-belgické hranice už bez roamingu Pripojenie telefónu k zahraničnej mobilnej sieti, keď sa priblížite k štátnej hranici a potom vo faktúre vyššie poplatky. Od štvrtka by sa to už stávať nemalo. V štátoch únie prestali platiť zvýšené sadzby za roaming. Ako to vnímajú v holandsko-belgickom pohraničí zisťoval Michal Katuška.
- 00:37:15 Exšéf ČSSD Jiří Paroubek sa vracia do strany
- 00:37:43 Ohrozené orlíča je vo vážnom stave Nitrianski ochranári zachraňujú mláďa orla kráľovského. Spadlo zo stromu aj s hniezdom počas silnej búrky. Ide o kriticky ohrozený druh dravca. Orlíčaťu museli operovať krídla. Aj napriek vážnym zraneniam sa mu zatiaľ darí.
- 00:39:59 Nové odrody maku Žltý, biely, hnedý či ružový mak. Vďaka našim šľachtiteľom a pestovateľom je to možné. Nové odrody maku majú aj špeciálne vlastnosti v podobe vyššej odolnosti proti chorobám či ponúkajú širšiu škálu chutí. Mak môže chutiť aj ako oriešky alebo slnečnica.
- 00:42:21 Zamagurské folklórne slávnosti Folklórne slávnosti už tradične na Zamagurie lákajú tisícky návštevníkov. Priestor tam okrem tanečníkov či muzikantov majú aj remeselníci. Pod vrch Tri koruny v Pieninách prišiel aj súbor Urpín, ktorý získal prvenstvo v úspešnom projekte RTVS Zem spieva.
- 00:44:19 V Bratislave pískajú starodávne lokomotívy Húkanie parných rušňov, historické vozne, ale aj autá a bicykle. Tento víkend je ich konečnou stanicou Bratislavské depo Východ. Lokomotívy, ktoré nie sú nikde inde v Európe, ale aj vlaky, ktoré preslávili hollywoodske filmy – ľudia sa na nich môžu povoziť ešte aj zajtra. Syčanie pary aj vôňa spáleného uhlia láka nielen deti.
- 00:46:45 Únos zo seriálu ukáže prácu mladých umelcov Debutant režisér aj speváci vo veľkých rolách. Operné štúdio Slovenského národného divadla uviedlo v premiére Mozartovu operu Únos zo Serailu. Štúdio dáva priestor mladým umelcom, aby získali profesionálne skúsenosti. Inscenáciu režíroval Ján Ďurovčík, pre ktorého to bola prvá skúsenosť s operou.