Správy
Utorok 8.08.2017 19:00
Vhodné pre všetkých
HD
Európska tvorba
Pomoc
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Časti relácie
- 00:00:34 Koaličná rada: zatiaľ bez riešenia krízy Slovenská národná strana obvinila Smer a Úrad vlády zo snahy o diskreditáciu. Smer podľa SNS navyše obsadzoval svojimi ľuďmi aj miesta, na ktoré mali mať nárok národniari. Podľa prvého podpredsedu SNS, Jaroslava Pašku, aj toto sú dôvody vypovedania koaličnej zmluvy. Predsedovia strán sa dnes pokúsili naštrbenú dôveru v koalícii napraviť. Prvý pokus o zmiernenie napätia sa skončil neúspechom. O vyriešenie problémov sa koaličná rada pokúsi znova o tri dni.
- 00:03:31 Opozícia kritizuje vládu za mlčanie Opozičným stranám sa nepáči, že vládni politici riadne nevysvetlili napätú situáciu občanom. V najbližších dňoch chcú zvolať mimoriadnu schôdzu, na ktorej budú odvolávať ministra školstva Petra Plavčana.
- 00:05:48 Sporia sa, kto môže za pochybné eurofondy Zodpovednosť za podozrivé vyplácania peňazí z eurofondov si medzi sebou posúvajú Smer-SD a SNS. Ich nominanti ako poslední viedli rezort. SNS navyše prišla s obvinením, že nahnevaný list rektorov, ktorý celú kauzu odštartoval, napísal a do médií pustil úradník blízky Smeru. Rektori takéto úvahy považujú za konšpirácie. Peter Pellegrini, ktorého úrad na eurofondy dohliada, upozorňuje, že výzvy rezort školstva vyhlásil deň pred zriadením úradu. Spätne na nich dohliadnuť nemohli.
- 00:08:59 Koalícia: rôzne názory na sociálny balíček Andrej Danko chce otvárať koaličnú zmluvu zrejme aj preto, že sa s koaličnými partnermi nevedia dohodnúť na podobe nového sociálneho balíčka. Naznačil to dnes po rokovaní predsedníctva strany. O tom, ktoré opatrenia sa nakoniec zavedú, rokuje koalícia už niekoľko mesiacov - no neúspešne. Národniari sa do sociálneho balíčka snažia presadiť trináste a štrnáste platy.
- 00:11:26 Naživo s politologičkou o koaličnej kríze Politológovia po dnešnom rokovaní koaličnej rady pripúšťajú tri možné scenáre riešenia súčasnej vládnej krízy. Prvým je nová koaličná zmluva, alebo jej úprava. Vládne strany by sa podľa tohto scenára mohli dohodnúť na tom, že zapracujú požiadavky SNS do koaličnej zmluvy, s ktorou bude vláda pokračovať. SNS hovorí o opätovnom nastavení pravidiel. Druhou možnosťou je buď revízia rezortov, alebo vznik novej koalície. Podpredseda SNS Jaroslav Paška nezamietol rekonštrukciu vlády s novým rozdelením ministerstiev. Vylúčené nie je podľa niektorých politológov ani to, že vládu by zostavili iné- teraz opozičné strany. Nie je však isté či by sa dokázali dohodnúť. Ďalším variantom sú predčasné voľby. Jaroslav Paška ich nevylúčil. Analytici však upozorňujú, že na ich vyhlásenie treba nájsť v parlamente 90 hlasov. Nakoľko sú naznačované scenáre reálne, rozoberie kolega Marek Marušiak s politologičkou Anetou Világi.
- 00:15:05 Marián Magát čelí ďalšej obžalobe Zakladateľ extrémistickej skupiny Vzdor Kysuce Marián Magát čelí ďalšej obžalobe. Za rasistický prejav spred dvoch rokov na demonštrácii na Staromestskom námestí v Prahe mu hrozia až tri roky väzenia. Marian Magát vlani neúspešne kandidoval do Národnej rady na kandidátke Kotlebovej strany. V novembri sa chce uchádzať o kreslo predsedu Žilinského samosprávneho kraja.
- 00:17:23 Minimálna mzda by mala vzrásť na 480 €
- 00:17:49 Svedok označil vinníka nástenkového tendra Bývalý úradník na zaniknutom ministerstve výstavby označil za hlavného vinníka takzvaného nástenkového tendra exministra Igora Štefanova. Nominant SNS nahradil na poste ministra iného nominanta národniarov - Mariána Janušeka. Igor Štefanov účasť na kauze popiera. Štát prišiel po jej prevalení podľa obžaloby o viac ako tri a pol milióna eur.
- 00:20:15 Vypočúvali kandidátov do rady ÚVO
- 00:21:09 Balkán sa ocitol na hrane colnej vojny Západobalkánske štáty sa zjednotili proti Chorvátsku. Záhreb totiž dvadsaťdvanásobne zdražil colné poplatky. Srbsko už prijalo odvetné opatrenia a ďalšie bývalé juhoslovanské republiky pohrozili rovnakým krokom. Oprávnenosť chorvátskeho opatrenia posúdi Európska komisia.
- 00:22:54 Belgičania bránia svoje hranolky pred EÚ Pivo, čokoláda, wafle a hranolky. Práve poslednú z belgických tradičných špecialít sa tisíce Európanov na sociálnych sieťach snažia už týždne brániť pre údajnú snahu Európskej komisie zakázať ich. Pre Belgičanov znamenajú hranolky to isté, ako pre Slovákov halušky. Obrana pred údajným útokom na národné tradície z Bruselu je však zbytočná. Ani belgickým hranolkám totiž nič nehrozí.
- 00:25:41 Útočník z baru Mariatchi ide za mreže Prvý z obžalovaných útočníkov v kauze bitky pri nitrianskom bare Mariatchi ide za mreže. Odvolací krajský súd v Nitre totiž potvrdil trest šesť a pol roka väzenia pre Jána Ďurova, ktorý na Silvestra pred tri a pol rokom napadol majiteľa baru a spôsobil mu vážne zranenia.
- 00:27:48 Polícia obvinila riadiaceho pracovníka NBS
- 00:28:12 Yazaki na východe prepúšťa zamestnancov Najväčší zamestnávateľ v Michalovskom okrese znižuje počet zamestnancov. Firma Yazaki priznáva, že má na východnom Slovensku problém zohnať ľudí, a tak časť výroby presúva do Rumunska, kde je lacnejšia pracovná sila. Koľko zamestnancov prepustia, zatiaľ nepovedali.
- 00:30:22 Firma Brose investuje v Prievidzi 50 miliónov Približne 50 miliónov eur investuje firma Brose do výstavby druhej budovy svojho strategického závodu v Prievidzi. Prácu by si tam malo nájsť 500 ľudí. Už dnes firma na hornej Nitre zamestnáva štyristo ľudí. V súčasnosti má Prievidzský okres nezamestnanosť len okolo päť a pol percenta. Najväčší problém pri rozširovaní závodu vidí Brose a priznáva to aj samospráva, v nedostatočnej infraštruktúre regiónu.
- 00:32:49 Osadili tabuľu príslušníkom Pomocných práporov V Košiciach odhalili pamätnú tabuľu príslušníkom Pomocných technických práporov. Boli to tábory nútených prác, kde umiestňovali vojakov základnej služby. Na rukávoch nosili čiernu stužku - ľudia ich preto volali aj čierni baróni. Režim sa takto zbavoval politicky nepohodlných ľudí, a zároveň získal lacnú pracovnú silu. Na Slovensku boli tábory tri. Ako to vyzeralo v tom košickom, zisťovala redaktorka Zuzana Navrátilová.
- 00:35:32 Zachránili niekoľko stoviek ohrozených rakov Suché a horúce počasie zabíja raky. Mnohé potoky majú tak málo vody, že v nich hynú nielen ryby, ale aj zákonom chránené raky riečne. Ochranári sa snažia kôrovce prenášať do výdatnejších tokov. Pomôcť môžu aj bežní ľudia.
- 00:37:14 Taliansko a Chorvátsko bojujú s požiarmi Taliansko naďalej sužujú požiare a extrémne sucho. V regiónoch Lazio a Umbria vyhlásili stav pohotovosti. Hasičom sa podarilo uhasiť rozsiahly požiar neďaleko Ríma. Oheň si vyžiadal dve obete. Horelo aj v Chorvátsku - južne od mesta Makarska. Grékov zase trápia horúčavy.
- 00:38:58 Krajiny testujú vajcia aj kuracie mäso
- 00:39:26 Voľby v Keni poznačili obavy z násilností Supervolebný deň v Keni. Obyvatelia východoafrickej krajiny si pod dohľadom zahraničných pozorovateľov volili nového prezidenta, poslancov parlamentu aj regionálnych zástupcov. Najväčšiu pozornosť pútali prezidentské voľby. Hlasovanie však poznačili obavy z možného zmanipulovania volieb a vypuknutia násilností v uliciach. Situáciu vyhrotila nedávna vražda člena volebnej komisie. Prvé, neoficiálne výsledky, by mohli byť známe ešte dnes.
- 00:41:53 Taliansko a Malta blokujú španielsku loď
- 00:42:20 Bežec sotil ženu pod kolesá autobusu
- 00:42:46 V Česku platí ďalší zákaz pre prasací mor
- 00:43:14 Pytliaci lovia chránené sysle pre mäso Pytliaci decimujú populácie sysľov na Slovensku. Chytajú ich pre mäso. Ochranári ľudí prosia o pomoc, aby akýkoľvek prípad chytenia tohto zvieraťa nahlásili polícii. Syseľ pasienkový je totiž chránený druh. Tresty pre pytliakov pritom vôbec nie sú malé. Hrozí im až desaťročné väzenie. Na Muránskej planine však ľudia sysľom pomáhajú. Každý deň ich chodia prikrmovať.
- 00:45:44 Festival verklíkov na pražskej Malej strane Pražská Malá strana patrila festivalu pouličných umelcov s verklíkmi. Do pražských uličiek sa vrátili staré časy monarchie či prvej republiky. Skupina nadšencov sa v Prahe zišla už po štvrtý raz na medzinárodnom festivale Flašinet žije! Udržuje tak tradíciu hudobných skriniek na kolieskach.
- 00:48:14 Film Čiara láme rekordy Na film Čiara prišli do kín diváci v rekordnom počte. Od premiéry, ktorú mal 3. augusta, ho videlo vyše sedemdesiattisíc ľudí. Návštevnosťou tak tromfol tohtoročné najúspešnejšie slovenské snímky Únos a Všetko alebo nič. Film Čiara, ktorý je prvou slovensko-ukrajinskou koprodukciou, vznikol aj s podporou RTVS.
Archív - zvoľte dátum
Reláciu najbližšie vysielame
- Nedeľa 15.12. 19:00
- Pondelok 16.12. 19:00
- Utorok 17.12. 19:00
- Streda 18.12. 19:00
- Štvrtok 19.12. 19:00
- Piatok 20.12. 19:00
- Sobota 21.12. 19:00