Správy
Utorok 30.10.2018 19:00
Vhodné pre všetkých
HD
Európska tvorba
Pomoc
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Časti relácie
- 00:00:35 Vznik ČSR Ešte počas prvej svetovej vojny, v chaose, vznikla nová Čs. republika. Slovenské elity nezostali bokom a samy sa dobrovoľne rozhodli odísť z tisícročnej vlasti - Uhorska a vstúpiť do zväzku s Čechmi. Bol to odvážny krok. Pripomíname si 100 rokov od Deklarácie slovenského národa.
- 00:01:19 Deklarácia slovenského národa Dnešné oslavy v Martine boli súčasťou spoločných česko-slovenských pripomienok vzniku republiky. Tak ako v Prahe aj na Slovensku sa stretli najvyšší ústavní činitelia oboch štátov. Prišli aj stovky obyvateľov a návštevníkov mesta. Politici vyzdvihli jedinečné čs. vzťahy. Dnes je na Slovensku jednorazový štátny sviatok.
- 00:03:40 Sto rokov od Martinskej deklarácie Bez 28. októbra a vyhlásenia republiky by sa Slováci nemali k čomu prihlásiť. Často spomíname úsilie mnohých ľudí, napríklad v zahraničí. Menej sa vie o najprv nesmelých, ale už potom výraznejších aktivitách domácich slovenských politikov. Február 1918 - Vavro Šrobár sa otvoreným listom snažil vyburcovať vedenie SNS, aby opustilo politiku pasivity a zvolalo poradu k budúcnosti národa. SNS na čele s Matúšom Dulom stále nereagovala. Vhod prišiel prvomájový míting socialistov v Liptovskom Mikuláši. Tamojšia rezolúcia bola prvým verejným hlasom zo Slovenska za sebaurčovancie právo Slovákov a za česko-slovenské štátne zjednotenie. 24. mája nasledovala porada predstaviteľov národného hnutia. Bola však dôverná. Práve na nej zaznelo to známe Hlinkovo: Preč od Maďarov. 19. októbra v uhorskom sneme vystúpil búrlivák, poslanec, kňaz Ferdiš Juriga. Aj po slovensky a s pobúrením maďarských poslancov žiadal sebaurčovacie právo pre Slovákov. 30. októbra nastal deň D - pred 100 rokmi sa Slováci Martinskou deklaráciou prihlásili k Československu. O tom, že v Prahe už nová republika vznikla, nevedeli.
- 00:07:00 Vznik ČSR - osobnosti Všetci poznáme mená Masaryk, Štefánik, Beneš. Už menej mená slovenských politikov, ktorí sa pričinili o vznik ČSR doma. Patrí k nim lekár, národovec, politik Vavro Šrobár. Novinár, politik Anton Štefánek. Nedá sa zabudnúť na Milana Hodžu a ďalších. Všetci boli spojkami medzi Čechmi, Slovákmi a zahraničím. Z martinskej porady 30. októbra pripomeňme evanjelického farára Samuela Zocha, autora deklarácie, či katolíckeho kňaza Andreja Hlinku. Bolo ich omnoho viac, ľudia rôznych profesií i konfesií, politických názorov ako napríklad Ivan Dérer, Pavol Blaho, Vladimír Makovický atď. A samozrejme advokát Matúš Dula, predseda SNS a Národnej rady, ktorému v Martine odhalili bustu.
- 00:09:39 Oslavy v Ružomberku Dnešné oslavy pokračujú večer slávnostným koncertom v Ružomberku. Kto vystúpi a čo zaznie, povie kolega Jozef Kubánek.
- 00:10:47 Múzeum čs. kultúry A vraciame sa do Martina, ten je nielen strediskom národnej kultúry Slovákov. Nenápadný dom v širšom centre mesta v súčasnosti slúži ako Múzeum kultúry Čechov na Slovensku. Múzeu ho darovali manželia Horákovci. Anna Gašparíková-Horáková bola jednou z prvých slovenských historičiek a Jiří Horák etnograf a folklorista. Ich manželský zväzok je spojený aj s rodinou Tomáša Garriquea Masaryka.
- 00:13:03 ČSR patrila medzi najvyspelejšie štáty sveta Prvá Československá republika priniesla obyvateľom veľa pozitívnych reforiem. Zaviedol sa 8-hodinový pracovný čas aj sociálne a zdravotné poistenie. Na konci 20. rokov minulého storočia patrila ČSR k najvyspelejším štátom sveta. Hospodárstvo bolo najprv v dobrej kondícii - krajina vyvážala autá, zbrane, ale aj sklo. Hoci Slovensko ťahalo za výrazne kratší koniec.
- 00:15:27 Vzťahy ČSR s Nemeckom Vznik a vývoj Československa ovplyvňovali počas celej jeho histórie aj vzťahy so susedným Nemeckom. Oslavy stého výročia spoločných dejinných udalostí Slovenskej a Českej republiky preto vzbudili zvýšenú pozornosť aj v Nemecku.
- 00:17:59 Nemecká vnútorná politika s mnohými otázkami Radosť i smútok, no predovšetkým prekvapenie a obavy z ďalšieho vývoja. To všetko dominuje komentárom nemeckých médií, ktoré sa venujú kancelárke Angele Merkelovej. Včera ohlásila, že viac nebude kandidovať na post predsedníčky strany CDU a ani na post kancelárky. Otázka je, či toto verejné rozhodnutie neoslabí jej pozície a či vydrží v úrade do roku 2021.
- 00:20:17 Novy veľvyslanec SR V ČR
- 00:20:36 Ostro sledovaný súdny proces
- 00:20:58 Vietor a zrážky pustošia Európu Európu sužuje silný vietor a zrážky. V Taliansku už prírodné živly pripravili o život najmenej desať ľudí. Zatvorili tam školy, prístavy i letisko v Janove. Prívalové dažde trápia aj Rakúsko a balkánske štáty. V Chorvátsku sú pre vietor na diaľniciach dopravné obmedzenia. Po silnej búrke zostali bez elektriny státisíce domácností vo Francúzsku a Španielsku.
- 00:23:17 V Tatrách spadol na auto strom Silný vietor sa prehnal aj Slovenskom, najmä jeho severom a stredom. Veľké šťastie mali vodič auta a jeho spolujazdec. Na ich auto sa zrútil strom. Vietor vyvrátil na cestu medzi obcami Ždiar a Podspády ďalších približne 30 stromov. Spadnuté kmene strhli elektrické vedenie.
- 00:25:17 Výčiny počasia spôsobili výpadky elektriny Najhoršia situácia bola v Žilinskom kraji. Bez elektrickej energie zostali tisícky odberných miest. Počet výpadkov už dosiahol parametre kalamity. Popadané stromy z ciest a elektrických vedení odstraňujú hasiči.
- 00:26:39 Vlak narazil do spadnutého stromu
- 00:27:00 40 rokov od havárie električky v Košiciach Uplynulo 40 rokov od jednej z najväčších dopravných tragédií na Slovensku Havária električky v Košiciach si vtedy vyžiadala deväť životov. Medzi obeťami boli aj deti. Viacerým cestujúcim ostali celoživotné zranenia. Pamätník pripomínajúci nešťastie by mali do roka obnoviť.
- 00:29:05 Nová fabrika v Ružomberku zamestná 200 ľudí Do dvoch rokov by v Ružomberku mala stáť nová fabrika na výrobu kartónových obalov. Zamestnať by mala približne 200 pracovníkov. Štát investorovi sľúbil daňové úľavy takmer 50 mil. eur - najmä preto, že ide o investície do najmodernejších technológií.
- 00:30:33 Lubo Špirko oslavuje storočnicu ČSR portrétmi Storočnicu Československa pripomína aj výstava fotografií osobností českého a slovenského kultúrno-spoločenského života. Autorom čiernobielych portrétov je Lubo Špirko. Vystavuje ich pod názvom Skoro biela v Galérii SPP v Bratislave.
Archív - zvoľte dátum
Reláciu najbližšie vysielame
- Štvrtok 21.11. 19:00
- Piatok 22.11. 19:00
- Sobota 23.11. 19:00
- Nedeľa 24.11. 19:00
- Pondelok 25.11. 19:00
- Utorok 26.11. 19:00
- Streda 27.11. 19:00