Správy
Pondelok 17.11.2014 19:00
Vhodné pre všetkých
Európska tvorba
Pomoc
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Časti relácie
- 00:00:53 Spomienka na vysielanie 17.11.1989
- 00:03:10 Protesty sa začali už 16. novembra Aká bola realita v Prahe a v Bratislave o niekoľko hodín a dní neskôr? Pripomeňme si udalosti, keď sa začala písať novodobá história Slovákov, ktorí po desiatkach rokov diktatúr opäť okúsili slobodu.
- 00:07:07 Národné divadlo tlieskalo P. Porošenkovi Presunuli sme sa do budovy ministerstva kultúry, kde pred 25 rokmi sídlilo spravodajstvo československej televízie. Práve televízia po prvých dňoch neistoty a zahmlievania reality sa neskôr stala šíriteľom myšlienok nežnej revolúcie. Dnes sa myšlienky slobody a najmä nutnosť zmien šíria aj na Ukrajinu. Práve túto súvislosť neraz zdôrazňovali prezidenti krajín V-4, Nemecka a Ukrajiny, ktorí sa stretli v Bratislave. V historickej budove Slovenského národného divadla si včera večer pripomenuli štvrťstoročie nežnej revolúcie.
- 00:08:32 Naživo z Prahy Miroslav Frindt
- 00:11:00 Miloša Zemana pri spomienke vypískali Práve v týchto chvíľach prezident Andrej Kiska odovzdáva štátne vyznamenania bojovníkom za slobodu a demokraciu. Jedným z nich je Jaroslav Fabok, ktorého osud predstaví Soňa Gyarfášová dnes večer na Rádiu Slovensku. Prezident Andrej Kiska dnes stihol aj program v Prahe, kde sa aj s prezidentmi krajín V4ky zúčastnil na slávnosti k výročiu Nežnej revolúcie.
- 00:13:11 V Prešove pusto, v B. Bystrici sto ľudí Na novembrové udalosti sa spomínalo a spomína na niekoľkých oficiálnych i neoficiálnych akciách. Jednu z nich musela Národná rada zrušiť. Stalo sa to po odmietnutí umelcov, ktorí reagovali na aktuálne kauzy. Ale iné pripomienky sa uskutočnili. Pozrime sa najprv do Banskej Bystrice a Prešova.
- 00:15:02 Situácia v Bratislave V Bratislave sa spomína na Hviezdoslavovom námestí, kde sa uskutočnili demonštrácie v prvých dňoch po 17. novembri 1989.
- 00:17:45 Východný blok sa rúcal ako domino Pád režimu, v ktorom všetko ovládala komunistická strana bol súčasťou veľkej vlny nespokojnosti a odporu vo východnej Európe. Pád berlínskeho múru je pre svet asi najvýraznejší symbol. Niekde ľudia za obnovu demokracie zaplatili krvou. Odvahu týmto krajinám, paradoxne, dodávala aj Moskva.
- 00:21:38 Zahraničné spravodajstvo Blok
- 00:22:43 Záujem o bezplatné cestovanie je vysoký Slovenskí študenti a dôchodcovia môžu oddnes cestovať vlakmi zadarmo. Tisíce mladých túto možnosť uvítali, vznikla však aj petícia proti. Odporcovia považujú vládne nariadenia za neefektívne vynakladanie peňazí. Ako vyzeral prvý deň platnosti zisťoval Marek Zgalinovič.
- 00:24:55 Naplnenie očakávaní od ponovembrového vývoja
- 00:26:17 Štatisticky sa máme lepšie Pred rokom 1990 sa základné potraviny či detské oblečenie predávali pod cenu. Ich ceny boli dotované z drahej elektroniky či iných, vtedy nie bežných tovarov.
- 00:29:48 Naživo so sociológom Miroslavom Tížikom
- 00:33:45 Matka a dcéra žijú v iných svetoch Dvadsaťpäť mali v čase Nežnej revolúcie. Dnes majú dvadsaťpäť ich deti. Aké plány, sny, túžby, či možnosti mali 25-roční ľudia v 80. rokoch a aké majú dnes? Tu je porovnanie ich príbehov.
- 00:36:02 Hranica na západ je už iba čiara Samozrejmosť, bez ktorej si život už nevieme predstaviť. Vybrať sa len tak do Rakúska na nákupy alebo dochádzať tam každý deň do školy bolo v totalitnom Československu nemožné. Legálne prekročenie hraníc znamenalo dlhú byrokratickú tortúru. Na vstup do pohraničného priestoru ste potrebovali povolenie a tí, čo sa snažili utiecť, zaplatili za túžbu po slobode aj smrťou.
- 00:38:43 Pamiatka obetí komunizmu Brána slobody v Devíne je pamätníkom obetí minulého režimu. Za desiatky tisíc prenasledovaných, väznených a zabitých ľudí tam položili vence prezidenti. Šéf Konfederácie politických väzňov tvrdí, že slobodu máme. Musíme sa o nej ešte veľa učiť.
- 00:40:13 Zločiny komunizmu ostali nepotrestané Doteraz mnohí pociťujú ako krivdu skutočnosť, že utláčatelia neboli potrestaní a majú sa lepšie ako tí, ktorí trpeli. Strieľanie do ľudí na hraniciach, prenasledovanie, vykonštruované procesy, pracovné tábory, či uránové bane boli predstaviteľom vtedajšieho režimu odpustené. Za zločinmi zostala na Slovensku hrubá čiara.
- 00:43:25 Rozdali ocenenie Biela vrana Dnes vysielame Správy RTVS z Námestia SNP, kde ľudia pred 25 rokmi prejavili vôľu žiť v slobodnej spoločnosti. Demokracia, ktorá prišla, vytvorila pôdu na to, ako si vlastné veci usporiadame a tak sa aj v súčasnosti stretávame s neprávosťami. Aliancia Fair play a Via Juris už niekoľko rokov udeľuje cenu Biela vrana ľuďom, ktorí na problémy upozorňujú. Neraz musia čeliť nepríjemnostiam. Len niekoľko metrov odtiaľto, v susednej budove pred chvíľou vyhlásili nových laureátov.
- 00:45:37 November 1989 očami rakúskych novinárov Novembrové udalosti v Československu pozorne sledovali aj v susednom Rakúsku. Pre tamojšiu televíziu ORF ich dokumentovala vyslaná redaktorka Barbara Kudenhove Kalergi. Vo Viedni žila aj početná skupina emigrantov. Jeden z nich Peter Beňovský v tom čase už pracoval pre ORF a taktiež s napätím pozoroval, ako to dopadne. A z bardov rakúskej žurnalistiky sa priam bytostne dotýkali udalosti u nás aj Paula Lendvaia. Jeho otec pochádzal z východného Slovenska. Ich pohľad na november 1989 zachytil Tibor Macák.
Archív - zvoľte dátum
Reláciu najbližšie vysielame
- Štvrtok 21.11. 19:00
- Piatok 22.11. 19:00
- Sobota 23.11. 19:00
- Nedeľa 24.11. 19:00
- Pondelok 25.11. 19:00
- Utorok 26.11. 19:00
- Streda 27.11. 19:00