Úvod Novinky Osobnosti

Poznáte rarity Záhoria? Objavte ich pomocou cyklotrasy

Popri rieke Morava vedie populárna cyklocesta so symbolom totality: ostnatým drôtom.

Poznáte rarity Záhoria? Objavte ich pomocou cyklotrasy

Desaťročia železná opona so strážnymi vežami bránila ľuďom voľne prechádzať do Západnej Európy. Z Bratislavy až do obce Brodské cyklisti nájdu mnohé turistické tipy.

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Objavia aj Veľké Leváre, kde majú cyklotrasu vedúcu do susedných Malých Levár a na hrádzu pri Morave. Starosta Veľkých Levár Richard Nimsch pre Radio Regina Západ vysvetlil:

„Cyklotrasu sme pôvodne postavili preto, aby ňou mohli ľudia dochádzať do práce, do školy, za službami, teda šlo nám o zvýšenie cyklomobility.“

Cyklotrasa Veľké Leváre. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Turisti zasa ľahšie objavia rarity Záhoria. Medzi prvé miesta zaradila relácia Slovensko v obrazoch na Jednotke chrám Mena Panny Márie vo Veľkých Levároch z roku 1723. Historik Pavol Vrablec z Múzea Michala Tillnera v Malackách vysvetlil:

„Chrám dal postaviť viedenský arcibiskup Žigmund Kolonič na pamiatku bitky pri Viedni z roku 1683. Postavili ho k 50. výročiu najlepší viedenskí majstri. Roky bol najväčším na Záhorí, až ho neskôr predbehla šaštínska bazilika. Hlavný oltár patrí do luisézneho štýlu, v ktorom má dodnes najväčší oltár v tomto štýle postavený na Slovensku.“

Šiel proti prúdu

O pôvodné zvony chrám prišiel počas 1. svetovej vojny, keď ich zložili na výrobu zbraní diel. V 2. svetovej vojne si zasa Nemci postavili na veži kostola guľometné hniezdo. Vo Veľkých Levároch uchovávajú pamiatku aj na evanjelického kňaza Jána Maliarika, ktorý postavil tunajšiu evanjelickú faru.

Leváre-oltár-RTVS

Na Dvojke v relácii Večer s Havranom o ňom viac povedal historik Roman Holec: „Ján Maliarik je hlboko zrastený s týmto regiónom. V Slovenskom národnom archíve existuje samostatný Maliarikov fond a všetky písomnosti o tomto kňazovi dosahujú dokopy dĺžku 23 metrov. Pochádzal z veľmi chudobných pomerov. Otec mu zomrel, keď mal 8 rokov a vychovávala ho matka.“

Evanjelický kňaz Ján Maliarik vydal 49 kníh. Venoval sa v nich myšlienke vytvorenia celozemského univerzálneho štátu. Ovládal 11 jazykov. Nadviazal priateľstvá s osobnosťami ako Gándhí, Mahendra Pratap Radža, Lev N. Tolstoj, Ingvar Sigurdsson a iní.

Odsúdili ho na smrť

Vo veku 48 rokov ho za Rakúsko – Uhorska odsúdili na trest smrti za vlastizradu. V prestávke opery Valkýra od Richarda Wágnera vystúpil 16. februára 1916 na pódium Národného divadla v Prahe. Prečítal proklamáciu v „Mene Božej Vôle!“, v ktorej žiadal zastavenie vojny a nezmyselného vraždenia.

Leváre-veža-RTVS

Našťastie vďaka internácii v nemocnici prežil. Stal sa pacifistom známym na celom svete. Vyzval na ideologický súboj Adolfa Hitlera, písal aj Jozefovi Tisovi, či Mussolinimu a japonskej vláde. Prežil dva atentáty a zomrel po 2. svetovej vojne (1946) v nemocnici v Brne vo veku 76 rokov.

Napriek vzniku prvej Československej republiky v roku 1918 Maliarika cirkev ako kňaza predčasne penzionovala, čo v relácii Večer s Havranom vysvetlil historik Roman Holec:

„Ani nová republika, ani cirkev nepotrebovali človeka, ktorý ide proti prúdu a útočí na podstatu republiky ukazovaním cesty, ako vytvoriť celozemský univerzálny štát. Neumlčali ho, iba odstavili, ale dostával od ministerstva školstva, ba aj priamo od prezidenta Masaryka z Prahy peniaze na vydávanie svojich publikácii.“

Pravda je len jedna

Kňaz bol vegetarián z lásky k zvieratám a hlásal zavedenie jednotného jazyka pre celý svet, aby sa dokázal v ľudstve udržať mier. Zem pritom vnímal jednotne s vesmírom, kde sú podľa jeho tvrdení množstvá podobných svetov. Bol za ním aj Klement Gottwald, ktorému predpovedal, že bude komunistickým prezidentom, ale aj to, že u nás socializmus do 50 rokov zanikne. Na Dvojke v relácii Večer s Havranom z Masarykovej univerzity v Brne profesor Petr Jemelka informácie doplnil:

„Ján Maliarik vytvoril víziu, ako by mala vyzerať ideálna spoločnosť. V náboženstve hlásal, že pravda je len jedna a jednotlivé náboženstvá sú na určitých úrovniach jej chápania. Nastolil jedinečnú víziu celozemského univerzálneho štátu ako prostriedku, ako zabezpečiť pre ľudstvo večný mier.“

Leváre-Verne-TASR

Ako študent Ján Maliarik sprevádzal po Karpatoch vtedy už slávneho francúzskeho spisovateľa Julesa Verna. Ten s jeho pomocou zbieral materiál pre svoj román Tajomný hrad v Karpatoch. Z priateľstva potom Verne posielal svoje knihy z Francúzska Maliarikovi na Slovensko.

Viac o tom, čo môžete na potulkách cyklotrasami objaviť sa dozviete z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90