Herečka, režisérka a dramaturgička Darina Abrahámová (rodená Benešová) sa narodila 16. augusta 1959 v Dunajskej Strede v učiteľskej rodine: „Moje spomienky na detstvo sú čoraz idylickejšie. Na sídlisku sme žili zomknuto, všetci sme sa navzájom poznali.“
Netúžila a predsa prišlo
Ako pre TASR Darina Abrahámová dodala, aj keď mala vždy blízko k divadlu, od detstva recitovala a účinkovala aj v mládežníckych predstaveniach, netúžila byť herečkou: „Herectvo sa mi jednoducho prihodilo.“
Divadelnú a filmovú vedu vyštudovala na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave: „V čase, keď som sa hlásila na VŠMU, odbor dramaturgie nebol, ale bolo fajn, že s divadelnou vedou bola spojená aj filmová, lebo sme ako študenti mohli pozerať trezorové filmy, čo nám, samozrejme, vtedy otváralo obzory.“
V roku 1979 sa stala členkou Radošinského naivného divadla. Pamätáme si ju z výrazných hier a postáv Jááánošííík, Ženské oddelenie, Vygumuj a napíš, Len tak prišli, ktoré boli aj sfilmované. Od roku 2000 účinkuje v alternatívnom autorskom divadle GUnaGU, keď v oboch divadlách pôsobila aj ako herečka či dramaturgička.
Z GUnaGU uvádzaných úspešných hier excelovala v hudobnej retro komédii Socík, sladký socík (alkoholický sprievodca socialistickou Bratislavou), ale aj v rade ďalších hier ako Herečky, John Lennon je mŕtvy a ja sa tiež necítim najlepšie, Pitbull, Vodka a chróm, Odvrátená strana Mesiaca a iných. Na stránke GunaGU sa píše v jej charakteristike: „Výborná analytička divadelných textov a spontánna herečka, ktorá sa nehanbí za komiku.“
Miluje Štepku a Klimáčka
Pre Rádio Regina Západ v rozhovore s Ivicou Ruttkayovou herečka Darina Abrahámová povedala o predstavení Divadla GUnaGU s názvom Riaditeľky zemegule: „Aj keď som mala veľa ponúk hrať v národnom divadle, tak som si povedala, že mám rada malé autorské divadlá. V národnom som dramaturgička a nemám rada, ak sa kumulujú funkcie. Tam radšej dávam príležitosť iným. V GUnaGU je to iné, ide o autorské divadlo a obdivujem prácu Viliama Klimáčka. Rovnako navždy milujem Radošinské naivné divadlo a tiež obdivujem Stana Štepku. To herectvo nie je až také rozdielne, lebo ak je v tom poézia, humor a názor, to sú atribúty autorského divadla.“
Po skončení VŠMU začala v roku 1984 pôsobiť najprv ako lektorka v Slovenskom národnom divadle (SND), neskôr ako dramaturgička a šéfdramaturgička. Režijne a dramaturgicky bola spojená s bratislavským tanečným divadlom Elledanse a dve sezóny pracovala v Mestskom divadle v Žiline, aby od sezóny 2012/2013 sa opäť vrátila do Činohry SND.
Dramaturgický projekt Dariny Abrahámovej Fanny a Alexander získal prestížne ocenenie Dosky za najlepšiu inscenáciu sezóny 2015/2016. Inscenácia o Ukrajine s názvom 24 získala prestížne ocenenie Nadácie Tatrabanky, cenu Dosky a hlavnú cenu festivalu Nová dráma získala zasa inscenácia Divadla P. O. Hviezdoslava s názvom Krása nevídaná, na ktorom sa Darina Abrahámová rovnako podieľala.
Dcéra Zuzana Porubjaková
Pre divadlo Štúdio DVA režijne pripravila hry Ženy prežijú, Sex pre pokročilých, Milostné dopisy, Moje tango a i. Podieľala sa dramaturgicky na muzikáli Šialene smutná princezná, Starci na chmelu, na hudobnom projekte Malý princ, aj predstavení Saxana.
Spoluzakladala súťaž autorských dramatických textov Dráma, festival Nová dráma a pôsobila v dramaturgii festivalu Kremnické gagy a Eurokontext.sk. Okrem stoviek divadelných, či rozhlasových postáv ju poznáme aj z televíznych seriálov a filmov.
Z prvého manželstva s dramaturgom Martinom Porubjakom (1944 – 2015) má dcéru, už známu herečku Zuzanu Porubjakovú, na ktorej umelecké úspechy je právom hrdá. Druhým manželom je politológ Samuel Abrahám.
25 50 75 90