Úvod Novinky Tipy z programu

Slony si medzi sebou dávajú mená a potom sa nimi oslovujú. Podobajú sa ľuďom

Keby sme mali pamäť ako najväčší suchozemský cicavec, boli by sme géniovia.

Slony si medzi sebou dávajú mená a potom sa nimi oslovujú. Podobajú sa ľuďom Zdroj: pixabay

Mať tak pamäť ako slon je známa fráza, ktorá vznikla zistením, že slony sú nielen najväčší suchozemskí cicavci, ale majú aj výnimočný mozog. Ich pamäťové centrá sú fenomenálne.

slony-voda-Pavel-Neubauer-TASR Zdroj: TASR, Pavel Neubauer

Reagujú na volanie svojho mena

Dokážu si na dlhé roky aj na celý život zapamätať človeka, ktorého videli len chvíľu a jasne ho rozpoznať. Rádio Slovensko informovalo v relácii Spektrum, že najnovší výskum vedcov z colorádskej univerzity v USA priniesol prekvapivé výsledky: „Slony nielenže používajú špecifické oslovenie pre každého z nich, ale rozoznávajú a reagujú na volanie, ktoré je im určené.“

Už v roku 1973 získal Nobelovu cenu rakúsky etológ Karl von Frisch, ktorý zistil, že včely sa dorozumievajú pomocou vzdušného tanca. Vedia si tak povedať, kde je zdroj potravy. Pri výskume divých vlkov v Amerike sa zistilo, že medzi sebou si dokážu vybrechať informáciu, ak niektorý z nich zbadá človeka s puškou. Vydávajú pritom vždy rovnaký zvuk.

vďačnosť-Stanislav-Háber-STVR Zdroj: RTVS, Stanislav Háber

Komunikovala posunkovou rečou

Psi rozumejú významu stoviek ľudských slov podľa inteligencie toho-ktorého jedinca. O tom, že delfíny medzi sebou komunikujú a dokonca vo vetách, sa vie tiež už dávnejšie. V Kalifornii žila gorilia samica Koko, ktorá komunikovala s ľuďmi vďaka tomu, že ju naučili a dokázala používať ľudskú posunkovú reč. Medzi sebou komunikujú aj ďalšie opice ako trebárs šimpanzy, ale aj papagáje.

slony-Pavel-Neubauer-TASR Zdroj: TASR, Pavel Neubauer

Využívanie nových IT možností prináša rýchly prienik človeka do doteraz neznámych oblastí živočíšnej ríše. Len nedávno sa zistilo, že aj vôbec najväčší cicavec veľryba pre nás doteraz neznámym spôsobom dokáže so svojím živočíšnym druhom komunikovať. A teraz americkí vedci zistili, že slony používajú medzi sebou aj mená: „Analytický softvér prešiel súbor 469 sloních zvukov. Z toho 101 slonov oslovovalo iných jedincov a 117 boli príjemcami oslovenia. Slony tak ako človek dokážu príjemcovi priradiť náležité meno.“

Znak vysokej inteligencie

A to je jasný znak vysokej inteligencie. Slony si dávajú mená a podľa nich sa sami medzi sebou rozlišujú. Už len aby sme prišli aj na to, že majú možno i svoj meninový kalendár. Vedecká štúdia však zistila pre nás veľkú záhadu: „Zvláštnosťou tejto komunikácie je fakt, že jedinec síce oslovuje druhého špecifickým signálom, ale toto meno nemuseli nevyhnutne používať aj ostatné slony na oslovenie toho istého slona.“

slony-pixabay-designerpoint.jpg

Možno to ani zvláštne nie je, veď aj medzi ľuďmi trebárs mama oslovuje svoje dieťa inak, než ho volajú iní ľudia. Prípadne zamilované páry používajú špeciálne mená jeden pre druhého, akým ani nik iný nemôže danú osobu oslovovať, lebo by to bolo trápne. Lenže ak slony majú až takéto detailne rozlišovacie schopnosti, potom to svedčí o istote ich inteligencie: „Dospelé slony sú v tom zručnejšie, čo naznačuje, že schopnosť vytvárať mená vyžaduje roky učenia.“

Sloní výchovný systém

Ak sa slony dokážu roky učiť, majú teda aj špecifický výchovný systém. Nebude to asi škola, akú poznáme my, ale v každom prípade už nejaký čas vieme, že nie sme jediné inteligentné tvory na našej planéte. Vedci z univerzity v Coloráde dodali, že „slonie volanie je vlastne vrčanie a slony ho používajú v komunikácii na diaľku. Tiež medzi dospelými a mláďatami“.

Teda slony mláďatám dávajú mená. Znie to ako rozprávka, ale vedecký výskum dokazuje, že slony majú komunikačné schopnosti, o ktorých sa dozviete viac aj z archívu STVR bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90