Vždy je dobré vypočuť si od odborníka, ako má vyzerať naša domáca lekárnička na sviatky cez Vianoce.
Nekazme si sviatky
V Dámskom klube na Jednotke presne jednotlivo vymenovala farmaceutka Anna Jauschová liečivá, ktoré nám nesmú chýbať:
„Nekazme si najkrajšie sviatky Vianoce naháňaním liekov po lekárňach.“
Vždy majme po ruke náplasti a prášok na rany spolu s dezinfekciou a obväzom. Anna Jauschová upozornila:
„Bohužiaľ, pri domácich prácach sa všeličo stáva. Už drobné poškrabnutie nás môže veľmi vykoľajiť. Majme aj tlakový obväz doma, keby sa nebodaj niečo prihodilo a musíme tlakovo riešiť ranu.“
Nemiešajme slané so sladkým
Preto odborníčka hovorí:
„Majme vždy na pamäti, koho máme medzi členmi našej domácnosti. Ak sú deti, nezabudnime obohatiť sortiment o detské lieky. Nezabúdajme na vnúčatá, ktoré k nám prídu.“
Je úplne normálne, ak rátame s liečivami na zažívacie ťažkosti. Farmaceutička totiž chápe:
„K sviatkom patrí, aby sme pomiešali sladké so slaným. Potom sa stane, že nám to zostane v žalúdku a potrebujeme tráviace enzýmy.“
Hrozia aj hnačky, aj zápchy
Anna Jauschová o predchádzaní tráviacich ťažkostí vraví:
„Nie vždy sa to dá. Môže nás nafukovať, či môžeme mať iné problémy, ako hnačky, alebo naopak zápchy. Ak nechceme mnoho tabliet, existujú prípravky v tekutom stave, ktoré môžu zabrať rýchlejšie.“
Nevieme dopredu, v akom rozsahu nás zasiahnu tráviace problémy. Anna Jauschová si myslí:
„Je dobré, ak sa poradíte s lekárnikom, aby ste nemali veľký objem liekov v domácnosti. Ak netrpíme chronickým ochorením, je lepšie viacero možných problémov dopredu prekonzultovať a nájsť preparát, ktorý v jednom môže riešiť viacero problémov, či s nafukovaním, alebo inými tráviacimi ťažkosťami. Väčšinou ide o bylinné preparáty.“
Bylinky podľa slov odborníčky dokážu urobiť častokrát viac, ako tri rôzne liečivá v tabletovej forme:
„Jedna forma sa použije na viacero problémov. Trebárs čierne uhlie je základ, aký by sme mali mať doma.“
Pozor na bolesti zubov
Veľmi nepríjemná je aj nadmerná tvorba žalúdočných kyselín, ktoré spôsobujú kŕče, či reflux. Anna Jauschová dodáva:
„Je lepšie sa poradiť, že ak nechcem klasické tablety, tak existujú žuvacie, alebo liečivo v tekutej forme. Preto je dobrá konzultácia. V prípade žlčníkových problémov mať liečivo schopné natráviť žlčové kyseliny, schopné tento problém odstrániť.“
Počas sviatkov nás trápia aj bolesti hlavy a migrény, či možné náhle bolesti zubov. Na to tiež podľa lekárničky nezabúdajme:
„Môže sa stať, že potrebujeme prekonať čas, kedy stomatologická dostupnosť funguje v obmedzenom režime. Majme radšej preparát, ktorý je trojkombináciou a vieme, že dokáže eliminovať možnú bolesť, aby nám neznepríjemňovala celé sviatky.“
Musíme rátať aj s januárom
Pri upratovaní pred sviatkami príde uvoľnenie a môžu nastať bolesti pohybového aparátu, alebo podľa Anna Jauschovej začneme:
„Smrkať a kýchať. Vtedy je dobré mať preparát, ktorý obsahuje dva v jednom. Prípadne, aby sme mali po ruke vitamín C, alebo calcium, ktoré zabraňuje zapúchaniu slizníc.“
Samozrejmosťou zostáva kontrola dostatku liečiv u chronických pacientov a to nielen na december, ale aj začiatok januára, aby sme si spočítali, či nám liečivá vydržia.
RTVS online
Viac rád, aké lieky je praktické mať doma počas sviatkov nájdete v archíve RTVS bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90