Ak v záhrade v zime pred jarou neustále striháte rôzne konáriky na ovocných stromčekoch, nerobte to.
Zbytočne zahusťujete koruny
Moderátora Farmárskej revue Jána Škorňu zaujímalo, akú robíme najčastejšiu chybu pri pestovaní ovocia. Ovocinársky expert Ľudovít Vašš vysvetlil: „Neustále chodenie do záhrad a zastrihávanie stromčekov za tretím alebo piatym púčikom vôbec nerobte. Zbytočne zahusťujete stromy. Skracovanie konárikov pri dospelých stromoch na jar za žiadnych okolností nerobte, lebo spôsobujete zbytočné zahusťovanie koruny a zmenšíte si plodnosť.“
Na rez strom reaguje
Jednoducho strom reaguje na takýto neodborný rez do svojich konárov tak, že celú energiu na jar pošle do ďalších mladých výhonkov a nie do pukov. Expert dodal: „Každoročne stromčeky v zime pred jarou režeme a myslíme si, že stromy presvetlíme. V skutočnosti sú výsledkom husté koruny, ktoré majú málo plodov.“
Režú sa mladé stromčeky do troch alebo piatich rokov, ktorým ešte korunu formujeme. Ľudovít Vašš pokračoval, že vznikajú len vegetatívne výhony: „Nejde nám jarná energia stromu do plodonosných orgánov, do plodonosných tŕňov a konárikov.“
Doslova expert vyslovil túto myšlienku: „Namiesto toho, aby sme pestovali ovocie, tak si vypestujeme rôzne konárové metličky a vidličky, teda mladé drevo, ktoré ešte nerodí, len vegetatívne rastie.“
Ak sme si teda zvykli vziať záhradnícke nožnice a len tak náhodne skracujeme konáriky na ovocných stromoch, nerobme to.
Prečo to nie je dobré chodiť do záhrady a náhodne strihať mladé konáriky stromov, sa dozviete z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90