Lekári z prírody, tak nazývajú niektoré stromy. Boli tu skôr ako my. Prehľad účinkov liečiv z ich kôry ponúkli v Dámskom klube, na aké rôzne zdravotné problémy pomáhajú.
Sústredenie, úzkosť, depresia
Ak ste v napätí, či v strese, prípadne máte z niečoho obavy a strach, vyhľadajte spoločnosť gaštanov. Vo všeobecnosti platí, že listnaté stromy majú schopnosť človeku dodať energiu. Dub pomáha pri sústredení. Breza zasa pri úzkosti a depresii. Buk objímajte, ak vás bolí hlava. Relaxačne a upokojujúco pôsobia aj ihličnaté stromy.
Chrípka, bolesti hrdla a zápaly
Kôru stromov sa neoplatí len objímať, ale aj užívať vo forme odvarov. Medzi listnatých lekárov patrí u nás tradične vŕba. Vŕbová kôra sa využíva na:
- zníženie horúčky pri chrípke
- na zníženie bolestí svalov, hlavy aj zubov
- na prechladnutie
- pri menštruačných bolestiach
V boji s horúčkou však pomôže aj kôra z topoľa osikového, ktorá vie pomôcť aj pri hnačke, dne, či pri kožných ochoreniach.
Odvar z dubovej kôry sa používa na vnútorné aj vonkajšie použitie, lebo pôsobí sťahujúco a odporúča sa pri liečbe hemeroidov, ale aj pri popáleninách, či pri bolestiach hrdla. Prípadne ako obklad pri ochorení, alebo očiste pečene a kúpeme si v takom odvare preto aj nohy.
Indiáni a starí Kelti pripisovali odpradávna liečivú moc breze, ktorej biela kôra obsahuje betulín a kyselinu betulínovú. Ide o silné protizápalové látky v kôre, ktoré pomáhajú najmä pri žalúdočných problémoch.
Astma, žalúdok, srdce, potencia
Odvar z kôre moruše pomáha pri astme, žalúdočných vredoch, alebo pri ochoreniach srdcovo cievného systému.
Kôrou stromov sa živia bobry, ktoré si svoje teritórium značkujú sekrétom z análnych žliaz bohatým na látku, ktorá sa nazýva kastoreum, ľudovo bobrovina. Ľudia tento výlučok považovali v minulosti za liečivý a usilovne ho hľadali na kôrach stromov. Dokonca táto posadnutosť bobrovinou viedla k pustošeniu celých bobrích rodín, kvôli čomu bobor takmer vyhynul. Viac o kôre stromov nájdete aj v archíve RTVS bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90