Vodný mlyn v Dunajskom Klátove nájdete v Národnej prírodnej rezervácii vyhlásenej v roku 1993 v 5 stupni ochrany prírody. Turisti sem nechodia len pre históriu. Voda tu dosahuje hĺbku aj 5 metrov a je plná rýb. Na stromoch nájdete hniezdiť 80 druhov vtáctva labute, lysky, volavky, bociany, či uvidíte vydru, bobry, kunku červenobruchú, ba aj 102 druhov chrobákov.
Dedičstvo mlynára
Klátovské rameno sa správa ako rieka a je prítokom Malého Dunaja. Na jar sa stáva vďaka množstvu cyklotrás obľúbeným miestom cyklistov. Ak pritom objavíte technickú kultúrnu pamiatku s unikátnym až šesť metrovým kolesom, máte rozprávkový pocit. Mlynom vás pritom prevedie potomok pôvodného mlynára spred vyše sto rokov Anikó Bíro, ktorá pre Televíkend vysvetlila: „Mlyn postavil starý otec môjho deda a stal sa rodinným dedičstvom. Naposledy mlel v roku 1942 a teraz je tu stála expozícia vodného mlynárstva.“
Čarovný Malý Dunaj
Mlyn postavil Ján Cséfalvay v roku 1920, pričom okrem obrovskeho kolesa je zaujímavý aj tým, že vlastnú budovu mlynice nemá drevenú ako iné mlyny, ale murovanú. Od ostatných mlynov v okolí v Jahodnej či v Tomášikove nestojí v toku rieky Malého Dunaja a v súčasnosti je v správe obce Dunajský Klátov ako súčasť expozície Žitnoostrovského múzea v Dunajskej Strede. Anikó Bíro ukázala aj činnosť rôzneho zariadenia: „Na druhom poschodí stojí veľká múčna truhlica, ktorá má vnútri sito. V nej sa rozdelí obilie na hladkú múku, na hrubú múku a otruby. Vrecia sa tu naplnili a spustili cez dvere na vozy, ktoré čakali vo dvore mlyna.“
Zdroj: RTVS
RTVS online
Hlavná turistická sezóna tu na jar začína skoro už na konci marca a trvá do neskorej jesene do konca októbra. Oplatí sa sem zájsť aj na bicykli, lebo tu vedie viacero cyklistických trás okolo Malého Dunaja. Viac sa dozviete z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90