Živé ploty môžu chrániť majetok, ak máme husté dreviny navyše s ostňami, pričom ako tvrdí ovocinársky expert Farmárskej revue Ľudovít Vašš môžu mať ďalší benefit: „Živý plot, ktorý prináša ešte aj ovocie, je výborná kombinácia. Videl som taký plot z rakytníka a z mišpule.“
Samčia rastlina má veľa šupiniek
Slovensko je rakytníkovou veľmocou v rámci Európy, čo sa týka počtu tu rastúcich rozličných druhov týchto stromov. Na jar je však dôležité pre budúcu úrodu rakytníka mať správny pomer samičích a samčích stromov, keďže rakytník je dvojdomá rastlina: „Literatúra odporúča na päť samičích stromov mať jedného samca.“
Podľa Ľudovíta Vašša stačí aj jedna samčia rastlina na osem až desať samičích stromov, ale dôležité je, aby sme skontrovali, či ich máme dostatok: „Stáva sa, že nám niektorý stromček vyhynie, vtedy je potrebné ich doplniť.“
A ovocinársky expert v Farmárskej revue ukázal, že samca u rakytníka spoznáme poľahky nielen na jar, ale už aj v zimnom období, keďže samec rakytníka má úplne iné puky: „Pupene majú samci stromov oveľa oveľa väčšie na konároch, sú teda výrazne väčšie a majú aj veľké množstvo šupiniek. Býva ich desať , dvanásť, až štrnásť na jeden puk, čiže puky sú mohutné, ako by som povedal - až nabubrané.“
Samička má menej šupín
Opačne na konároch rakytníka rozoznáme rastlinu samičiu, teda strom, ktorý prináša ovocie: „Samičie rakytníky majú štyri maximálne šesť šupiniek na puk, čiže sú subtílne, jemnejšie, sú akoby priklonené ku konáriku, takže ide o veľký rozdiel, ak si ich porovnáme.“
Ak chceme teda mať úrodu rakytníka a bolo by škoda, keby sme ho nemali len preto, že nemáme samčiu aj samičiu rastlinku neďaleko od seba, tak si skontrolujme, či rastú v našej záhrade. Rakytník volajú aj citrónovníkom severu pre jeho zdravotné efekty, keď ich konzumáciou si účinne dopĺňame do tela množstvo živín a najmä vitamín C.
Viac sa o pestovaniu rakytníka dozviete z archívu RTVS bez reklám a zadarmo, alebo priamo z videa na začiatku tohto textu.
25 50 75 90