Štúdia fínskych vedcov prekvapila, že kto poriadne neraňajkuje, častejšie podlieha nezdravému životnému štýlu. Viac je naklonený fajčiť, piť alkohol a necvičiť. Mnohé ženy si v omyle myslia, že ak neraňajkujú, skôr zhodia viac kíl, lebo pre chýbajúce raňajky ich organizmus núti dobiť si neskôr energiu často nezdravými pochúťkami.
Cukor spôsobuje hlad
Zároveň podľa výskumu Fínov bez raňajok odchádzajú z domu menej vzdelaní ľudia, ktorí si ťažšie hľadajú prácu. Deti často napodobňujú rodičov a podľa vedúcej výskumného tímu z univerzity v Helsinkách Dr. Anny Keski-Rahkonenovej platí: „Tí, kto neraňajkujú, sa zvyčajne menej starajú o svoje zdravie.“
V Dámskom klube raňajky podrobil dôkladnej analýze reportéra Michal Slanička, keď u nutričnej terapeutky Dominiky Zvercovej zistil: „Raňajky by určite mali obsahovať komplexné sacharidy a zelenina by mala obsahovať až päťdesiat percent.“
Rastlinná strava, ktorej sa hovorí aj živá strava nám dodá potrebné množstvá minerálov a vitamínov hneď zrána aj v ovocí, lebo ak začneme deň so sladkosťami, zvýši sa nám síce krátkodobo hladina cukru v krvi, ale to spôsobí rýchly úbytok energie a telo nás bude onedlho opäť nútiť hľadať niečo na zahryznutie: „Ak sa neviete sladkých raňajok vzdať, siahnite po zdravých verziách koláčov.“
Kráľ a žobrák ako vzory
Raňajkuj ako kráľ a večeraj ako žobrák je ľudová múdrosť, ktorá podporuje aj zistenia odborníkov, ako nutričná terapeutka Dominika Zvercová pripomína: „Mliečne výrobky sú vhodné pre obsah bielkovín a vápnika. Výborná voľba sú cottage syr či mozzarella.“
Ako nápoj niet nad čistú vodu. Existuje však aj iné riešenie: „K raňajkám ako nápoj odporúčam horúci ovocný alebo bylinkový nesladený čaj, lebo ako vstaneme z postele, telo je ešte vyhriate a je dobré dostať teplú tekutinu do žalúdka.“
Ak však preferujete ovocné šťavy, nemali by ste podľa odborníčky ich piť čisté: „Pre vysoký obsah kyselín v ovocí je vhodnejšie si ovocné šťavy riediť vodou.“
Pri každom jedení je lepšie jedlo jesť pomaly, lebo v chvate zjedené jedlo škodí tráviacemu systému, ale navyše pocit sýtosti sa dostaví neskôr. Preto zdanlivý hlad nás bude nútiť jesť ďalej. Kým pri pomalom jedení zaženieme hlad skôr.
Viac sa dozviete z nášho videa v úvode, alebo z archívu RTVS bez reklám a zadarmo. 25 50 75 90