Úvod Novinky Tipy z programu

Kde sa na nadrozmernej šmykľavke spúšťajú namiesto obrov deti?

Neďaleko hradu Krásna Hôrka a kaštieľa Betliar nájdete atrakcie, ktoré prekvapia nielen deti.

Kde sa na nadrozmernej šmykľavke spúšťajú namiesto obrov deti? Zdroj: RTVS

Viete si to predstaviť, že aj u nás máme miesta, kde stretnete ľudí chodiť oblečených v kroji?

Betliar a Krásna Hôrka majú zážitky

Gemer-Brzotínska-skala-Milan-Kapusta-TASR Zdroj: TASR, Milan Kapusta

Plus si k tomu prirátajte zážitok, poučenie a zábavu, čo je ponuka, ktorá zaujme každú rodinu s deťmi v prípade tipov výletov v čase voľna. V dedinke Rejdová na Gemeri neďaleko Betliara a hradu Krásna Hôrka zistíte, čo tu všetko majú. Návštevníci určite nebudú sklamaní vďaka náučnému chodníku, o čom pre Televíkend Slávka Krišťáková z Rejdovej povedala: „Náš chodník nie je klasický náučný, ale zážitkový. Určený je najmä pre rodiny s deťmi pre všetky vekové kategórie.“

tabula-Rejdová-RTVS Zdroj: RTVS

Bohatá ponuka atrakcií

Následoval výpočet atrakcií:

  • môžete sa pohojdať na nadrozmernej hojdačke

  • môžete sa šmyknúť na veľkej šmýkľavke

  • môžete vyliezť na lezeckú stenu

A to je ešte všetko nič, ako vo výpočte Slávka Krišťáková pokračovala: „Máme tu stanovište, kde vidíte chov domácich zvierat, čo je pre deti rovnako zaujímavé, ako nadrozmerná hojdačka, z ktorej je prekrásny výhľad na dedinu.“

Podobne panoramatické výhľady ponúka aj najvyššie položený bod zážitkového chodníka. Tým je podľa slov Slávky Krišťákovej jednoznačne: „Na vrchole postavený altánok. Odtiaľ vidieť na Vyšnú Slanu a na Dobšinú, čiže je to skvost.“

Vylezte aj na najvyšší vrch Stolica

Pre zdatnejších turistov je tu možnosť za dve až tri hodiny podľa kondície vyliezť na najvyšší vrch Slovenského rudohoria, ktorý sa volá Stolica (1476 m n. m.), kde podľa Rejdovčanky Slávky Krišťákovej: „Pramení tu rieka Slaná a z Rejdovej sa na vrch Stlica každú druhú júlovú sobotu hviezdicový výstup. Z vrchu Stolica je prekrásny výhľad na celý chotár Rejdovej, aj na celý región.“

Po ceste uvidíte na náučnom chodníku na stanovištiach obsažné informačné tabule, z ktorých sa dozviete viac o tunajšej histórii, ktorá je spojená nielen s poľnohospodárstvom, ale najmä baníctvom.

Slávka Krišťáková Televíkendu zdokumentovala: „Dejiny baníctva nám tu pripomínajú aj miestnopisné názvy ako miestna časť Nad hamriskami, kde kedysi boli hámre, či časť Báň, alebo vrch Strieborné a časť Banské haldy.“

Ťažili tu železo, striebro a zlato

Ťažilo sa tu železo, striebro, ale aj zlato. Školák zo ZŠ v Rejdovej Marko Štefánik hovorí: „Chodil som sem s ockom, ke´d ešte ani altánok, hojdačka, či šmýkaľka a útulňa, kde sa dá aj prespať, lebo je tu pekne, tu neboli.“

Jeho spolužiačka Eliška Valentková oceňuje: „Nadrozmerná šmýkľavka je taká veľká, že sme na nej museli aj brzdiť.“

Po náučnom zážitkovom chodník, kde sa dozviete, ako sa v Rejdovej žilo, prejdete 3 km v prevýšení 230 metrov. Objavíte tu aj sochy z dreva vyrezaných zvierat ako medveďa či orla.

Viac sa dozviete z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90