Úvod Novinky Tipy z programu

Naša jedinečná pevnosť na svete očarila už nejedného svetového filmára

V horúčavách sa môžete na výlete s deťmi schladiť návštevou tajomného pevnostného systému a veľa sa dozviete.

Naša jedinečná pevnosť na svete očarila už nejedného svetového filmára Zdroj: TASR, Pavol Ivan

Tvorcovia z americkej produkcie známej z filmov ako Súboj Titanov, Godzila či Počiatok využili jedinečnú pamiatku v Komárne pri príprave sci-fi filmu Spectral pre platformu Netflix už pred rokmi.

Nečudo, veď pevnostný päťuholníkový bastiónový systém očaril počas stáročí svojej existencie mnoho návštevníkov. Ak sa tam vyberiete na výlet s deťmi, neoľutujete. V horúčavách sa príjemne schladíte a veľa sa dozviete.

Komárno-pevnosť-Ladislav-Vallach-TASR Zdroj: TASR, Ladislav Vallach

Stotisíc Turkov nezvíťazilo

Na sútoku Váhu s Dunajom vznikla pevnosť v Komárne už v 16. storočí podľa plánov talianskeho vojenského inžiniera Petra Ferraboscu na príkaz panovníka Ferdinanda I. Jarná povodeň v roku 1570 stavbu úplne zdevastovala a preto musela byť veľká časť pevnosti postavená opäť.

Komárno vďaka stavbe neúspešne obliehal v roku 1594 so stotisícovým vojskom turecký paša. Podľa legendy ho navyše jedna šikovná žena na koni oklamala a on od pevnosti odtiahol. Preto jej sochu vytesali do jedného výbežku v pevnostných múroch, ktorých je viac a podobajú sa na množstvá rôznych výjavov.

Komárno-vstup-pevnosť-Ladislav-Vallach-TASR Zdroj: TASR, Ladislav Vallach

Kto tomu verí, môže ísť do Komárna do pevnosti na výlet, aby tú sochu šikovnej ženy na koni vo výbežku na dlhých múroch skúsil podľa Andreja Ozimyho objaviť: „Pevnosť je jedinečná, keďže v tomto tvare sa nikde na svete nevyskytuje.“

Po zemetrasení prišiel Napoleón

Historik Andrej Ozimy vo vysielaní Rádia Regina Západ ďalej vysvetlil: „Keďže v 18. storočí pevnosť v Komárne zdevastovalo v roku 1763 zemetrasenie a Jozef II. nariadil vojakom, aby ju opustili, začala chátrať. Keby potom Napoleón nebol obsadil takmer celú Európu, tak dnes by už tento jedinečný pevnostný systém v Komárne asi nejestvoval.“

Sissi-František-Iván-TASR Zdroj: TASR, Ladislav Vallach

Cisár František I. ušiel z Viedne pred Napoleónom práve do Komárna a v celom meste nájdeme ďalšie množstvá pamiatok spojených aj s neskoršou populárnou cisárovnou Sissi: „Alžbetin ostrov v Komárne je tiež pomenovaný po nej, keďže tu sa prvýkrát postavila na uhorskú pôdu.“

Vzácny glóbus pre celý svet

Sám Andrej Ozimy objavil v roku 2016 tabuľu na pamiatku 25. výročia sobáša cisára Franza Jozefa s Alžbetou Bavorskou prezývanou Sissi pod omietkou vojenskej kaplnky: „Po zániku monarchie vojaci likvidovali pamiatky, ktoré habsburskú ríšu pripomínali a preto tabuľu na stene zamaľovali.“

Nádvorie Európy v centre je architektonicky postavené podľa 45 európskych krajín a regiónov. V Komárne chrámové zvony zvonia každý deň o 15 hodine: „Pripomínajú tak nešťastné zemetrasenie z roku 1763.“

Komárno-socha-Ladislav-Vallach-TASR Zdroj: TASR, Ladislav Vallach

Okrem unikátneho pevnostného systému v Komárne v Podunajskom múzeu nájdete podľa slov jeho riaditeľa Jozefa Csütörtökyho aj ďalší svetový unikát: „Ide o glóbus hviezdnej oblohy vyrobený v holandskom Amsterdame v roku 1603, kde je prvýkrát v histórii zobrazená obloha viditeľná z južnej pologuli.“

Na Slovensku najjužnejšie položené mesto Komárno môžete objavovať aj z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90