Úvod Novinky Tipy z programu

Uvidíte najväčšieho európskeho cicavca a s deťmi sa preveziete na koníkoch

Majú tu žrebčín s jazdiarňou, Masarykove letné sídlo a najväčšieho cicavca. Výlet s deťmi vás prekvapí.

Uvidíte najväčšieho európskeho cicavca a s deťmi sa preveziete na koníkoch Zdroj: TASR, Henrich Mišovič

Zubor európsky má dĺžku 2,7 metra a výšku 1,9 metra, pričom býk váži aj jeden a pol tony, čo z neho robí najväčšieho európskeho cicavca. Žiaľ, zapísaný je v červenej knihe ohrozených druhov a patrí na celom svete k prísne chráneným živočíchom.

Zubria zvernica v Topoľčiankach. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Preto, lebo bol na Slovensku vyhynutý, založili Lesy SR š. p. v roku 1958 chov v obore v Topoľčiankach a ako hovorí Martin Sýkora až po 37 rokoch došlo k pozitívnej zmene: „V roku 1995 bol zubor vyradený z najprísnejšieho chráneného zoznamu živočíchov u nás.“

Topoľčianky-Henrich-Mišovič-zubor-TASR Zdroj: TASR, Henrich Mišovič

Najlepšie, ak tam prídete v dobe ich kŕmenia o 9 h doobeda alebo potom o 14 h poobede, pričom krmivo pre zubrov museli podľa Matúša Rajského nastavovať vo Výskumnom ústave živočíšnej výroby v Nitre: „Nastavili sme kŕmne zmesi, kde sú presné živiny, ktoré zubor potrebuje.“

Dovtedy dochádzalo k úhynu malých zubríčiat, ktorý sa podarilo zastaviť.

Michal-Chuda-Stanislav-Háber-RTVS Zdroj: RTVS, Stanislav Háber

Unikátnych päť plemien koní

Chov koní v Topoľčiankach má najstaršiu tradíciu v Európe od roku 1579 z čias panovníka Rudolfa II. Len za posledných sto rokov odchovali v národnom žrebčíne v Topoľčiankach viac ako osem tisíc koní a v tamojšej historickej jazdiarni môžete podľa Michala Horného vidieť tancovať kone štvorylku: „Náš národný žrebčín ako jediný v Európe chová až päť plemien koní.“

Národný žrebčín v Topoľčiankach. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Preto je riaditeľ národného žrebčína Michal Horný na tento úspech právom hrdý: „Kto k nám príde, uvidí uznávaných šampiónov v plemenách shagya-arab, arabský plnokrvník, lipicanský kôň, hucul, či slovenský teplokrvník a preto má Národný žrebčín veľmi dobré postavenie v rámci Európy.“

Topoľčianky-Henrich-Mišovič-lipican-TASR Zdroj: TASR, Henrich Mišovič

História s vôňou vína

Ak sa vyberiete po stopách československej histórie z čias prvej republiky z rokov 1918 až 1938, nemôžete obísť renesančný kaštieľ v Topoľčiankach, kde mal svoje letné sídlo náš prvý prezident Tomáš G. Masaryk: „Tomáš G. Masaryk chodil do Topoľčianok od roku 1923 do roku 1933.“

Povesť o zrkadle v kaštieli v Topoľčiankach. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Bývalý učiteľ Ondrej Valach napísal o prezidentovi knihu Masaryk na Požitaví. V nej sa zaoberá mapovaním tejto stále populárnej regionálnej histórie. Dozviedieť sa môžete aj to, prečo sa muži nemajú podľa povesti pozerať do benátskeho zrkadla zaveseného v kaštieli. Topoľčiansky kaštieľ má však aj unikátny park s množstvom vzácnych drevín, ktorý využívajú mnohí návštevníci na cykloturistiku alebo na prechádzky.

Topoľčianky-koč-Henrich-Mišovič-TASR Zdroj: TASR, Henrich Mišovič

Na výlet do Topoľčianok sa oplatí ísť aj milovníkom vína, keďže tamojšie pivnice patria k svetoznámym vďaka produkcii tých najznámejších značiek akými sú Veltlínske zelené, Tramín červený, Müller Thurgau, Svätovavrinecké, či Frankovka modrá, ale aj menej známych odrôd, ktorých obľuba momentálne vzrastá ako sú Sauvignon, či Rulandské šedé.

Topoľčianky-kaštieľ-Michal-Svítok-TASR Zdroj: TASR, Henrich Mišovič

Neďaleko objavíte aj unikátne arborétum v Mlyňanoch. Viac o jednotlivých témach nájdete v archíve RTVS bez reklám a zadarmo a možno vás zaujmú natoľko, že sa do Topoľčianok vyberiete na výlet, čo ocenia najmä deti.

25 50 75 90